Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Drugi dzień rozprawy ws. skargi Polski na mechanizm warunkowości. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów

W unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu o 9.00 rozpocznie się drugi dzień rozprawy dotyczącej skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Chodzi o przepisy uzależniające wypłatę europejskich funduszy od przestrzegania kwestii związanych z praworządnością. Wczoraj stanowiska prezentowali pełnomocnicy rządów w Warszawie i Budapeszcie, przedstawiciele unijnych instytucji oraz wspierających ich 10 krajów. Dziś strony odpowiedzą na pytania sędziów Trybunału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Luksemburg POLSKA wegry Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE polityka sądownictwo sąd prawo

"Znaczące wydarzenie dla Europy". Europejskie komentarze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

- Zaskakujące oświadczenie wydał socjalista Arnaud Montebourg, były minister gospodarki i kandydat we francuskich wyborach prezydenckich 2022 roku. Jego zdaniem decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego była suwerenna, należy ją uszanować i nikt nie ma prawa jej podważać, a szczególnie KE, która nie posiada żadnej demokratycznej legitymizacji - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Tyszka-Drozdowski ("Teologia Polityczna"). Gościem była też Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny Francja Niemcy ŚWIAT

Prof. Rafał Chwedoruk: jako społeczeństwo od lat jesteśmy nieufni wobec polityków

- Oprócz tej części obywateli, która z wielu powodów i różnych pobudek utożsamia się silnie z którąś z formacji politycznych, olbrzymia część Polaków niezbyt wierzy w słowa wypowiadane przez polityków - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny POLSKA Polskie Radio 24 polityka Trybunał Sprawiedliwości UE

Szef MSZ: sprzeczne z konstytucją jest samowolne rozszerzenie kompetencji przez instytucje UE

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau napisał na Twitterze, że Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu potwierdził, iż prawo Unii Europejskiej ma pierwszeństwo przed prawem krajowym jedynie w obszarach kompetencji przekazanych. Oznacza to, że sędziowie Trybunału podzielili stanowiska sądów konstytucyjnych Niemiec i Francji, które uznały, że konstytucja jest najwyższym aktem prawnym państwa członkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau polityka Trybunał Konstytucyjny

"Debata dnia". Echa wyroku TK ws. prymatu konstytucji nad prawem UE

- Wyrok TK nie dotyczy w najmniejszym stopniu tego, co TSUE ostatnio mówiło o polskich sądach - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Buła (Polska Press). Gościem audycji był także Miłosz Lodowski, publicysta. - Oczekuję, żeby wydziały prawa, których mamy w Polsce mnóstwo, stworzyły na użytek również opinii publicznej swoją własną opinię na temat zaistniałej sytuacji - stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny POLSKA Polskie Radio 24 polityka Trybunał Sprawiedliwości UE

Kolejne sankcje wobec Rosji. MSZ: Polska nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu

"Polska konsekwentnie popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz potwierdza zobowiązanie do nieuznania nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską" - napisano w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wydano je po przyjęciu przez Radę Unii Europejskiej kolejnych sankcji wobec Rosji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja sankcje Ukraina sankcje Unii Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Piotr Borys: PiS chce wyprowadzić Polskę z UE

 - Reforma wymiaru sprawiedliwości poniosła fiasko i zgodnie z orzeczeniem TSUE musiałaby być cofnięta. Na to nie godzi się Solidarna Polska i minister Zbigniew Ziobro. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, nie mając wyboru, ratuje większość parlamentarną kosztem narażenia polskich interesów w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny

Spotkanie przedstawicieli V4 i Egiptu dot. współpracy. Udział w nim weźmie szef polskiego rządu

Kwestia migracji, wyzwania związane ze zwalczaniem terroryzmu oraz relacje UE-Egipt będą wśród tematów spotkania szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego, które odbędzie się we wtorek w Budapeszcie. Weźmie w nim udział także premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Piotr Müller polityka grupa wyszehradzka Egipt terroryzm turystyka COVID-19 migracja

Skarga Polski na zasady wypłaty funduszy UE. Ruszyła rozprawa przed TSUE

Polska domaga się stwierdzenia nieważności przepisów uzależniających wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z - zdaniem Warszawy uznaniowo traktowaną - praworządnością, a przedstawiciele unijnych instytucji bronią zasadności rozporządzenia w tej sprawie. W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu trwa rozprawa dotycząca skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Beata Płomecka fundusze unijne fundusze europejskie Komisja Europejska

Proces ws. wypłaty unijnych funduszy dla Polski. Pełnomocnik rządu: przepisy dają szerokie możliwości interpretacji

- Polska domaga się stwierdzenia nieważności mechanizmu warunkowości - powiedział w unijnym Trybunale Sprawiedliwości pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna. W Trybunale w Luksemburgu odbywa się rozprawa dotycząca skargi Polski na przepisy uzależniające wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządności.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Beata Płomecka Europa Trybunał Sprawiedliwości UE Luksemburg Komisja Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ prawo sąd

"Należy się spodziewać eskalacji, włącznie z karami finansowymi". Prof. Grosse o sporze między Polską a KE

- Komisja Europejska jest pod bardzo silnym wpływem zarówno Niemiec, jak i Francji, a także Parlamentu Europejskiego. To wszystko sprawia, że w tym konflikcie możemy oczekiwać eskalacji, łącznie z pewnymi karami finansowymi - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse, europeista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska POLSKA polityka