Polskie Radio
Section05

Warszawa

30 lat metra w Warszawie – kamień milowy w historii stolicy

Dokładnie 30 lat temu, 7 kwietnia 1995 roku, na warszawskim Ursynowie ruszyły pierwsze pociągi metra. Pierwszy odcinek, łączący Kabaty z Politechniką, był długo wyczekiwaną inwestycją, która na zawsze zmieniła obraz stołecznej komunikacji. Dziś, trzy dekady później, metro w Warszawie to nowoczesna sieć dwóch linii, niemal 40 kilometrów tras, 39 stacji i miliony pasażerów każdego miesiąca.
Zobacz więcej na temat:  metro historia Polski

Polskie Radio 24 Jak wyhodować w mieszkaniu dżunglę? Ekspert o opiece nad domowymi roślinami

- Po pierwsze trzeba utrzymać roślinę przy życiu, a to wcale nie jest takie proste, to jest sztuka, do tego rośliny powinny dobrze wyglądać (...), to wszystko jest przetestowane, wszystkie sposoby uprawy, ukorzeniania się, rozmnażania, to wiedza oparta na moich błędach - mówił w Polskim Radiu 24 Dawid Oleszko, architekt krajobrazu, autor książki "Roślinne historie".
Zobacz więcej na temat:  Zobacz także Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska ogród

Ataki na kobiety w Warszawie. Zdradził go ślad na torebce

Sąd zdecydował o aresztowaniu na trzy miesiące podejrzanego o napady na kobiety w Warszawie. 37-latka zatrzymali policjanci ze stołecznego wydziału wywiadowczo-patrolowego. - Mężczyzna był również poszukiwany do odbycia kary ponad 5 pozbawienia wolności, m.in. za rozbój - powiedział Polskiemu Radiu sierżant Przemysław Furgała z Komendy Stołecznej Policji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja agresja przestępczość regiony

Polskie Radio 24 Akcja pod Arsenałem. "Konspiracja rodziła się na ulicach Warszawy"

- To chyba najbardziej powszechnie obchodzona akcja polskiego podziemia, nie licząc powstania warszawskiego - mówił w Polskim Radiu dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak. 26 marca 1943 roku pod warszawskim Arsenałem członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów uwolniły harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 20 innych więźniów politycznych przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha na Pawiak.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Szare Szeregi Powstanie Warszawskie

Timeless Film Festival, czyli uczta dla kinomanów i kinomanek

- Ideą festiwalu jest przypominanie historii kina i pokazywanie jak bardzo wiele różnych kanonów się w niej mieści. Idealnym przykładem jest nasza największa tegoroczna sekcja "Uczta kinomanów i kinomanek". Jest to ok. 70 tytułów. Najstarszy to "Gorączka złota" Chaplina z 1925 roku, a najmłodszy "Incepcja" Nolana - mówił w Dwójce Jacek Sobczyński, rzecznik Timeless Film Festival.
Zobacz więcej na temat:  kino Timeless Film Festival Warsaw FILM KULTURA Dwójka Adam Suprynowicz

"Qui Pro Quo". Najpopularniejszy kabaret dwudziestolecia międzywojennego

- Było bardzo wielu artystów, którzy właśnie od tej scenki zaczynali swoją wspaniałą, wielką karierę. Eugeniusz Bodo, który przedtem oczywiście grywał, swoją popularność ugruntował tutaj – mówił Tomasz Mościcki, dziennikarz i krytyk teatralny.
Zobacz więcej na temat:  kabaret Dwudziestolecie międzywojenne Julian Tuwim Antoni Słonimski Marian Hemar Hanka Ordonówna Eugeniusz Bodo Mieczysław Fogg Stefan Jaracz

Transport publiczny. "Warszawa jest europejskim liderem"

- Warszawiacy lubią komunikację publiczną. Prawie 60 procent codziennych podróży to podróże transportem publicznym. Pod tym względem nasza stolica jest liderem na tle innych krajów Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Florczak, naczelnik Wydziału Polityki Mobilności Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 dwutlenek węgla autobusy elektryczne komunikacja miejska Patryk Michalski