Polskie Radio
Section05

wspomnienie

Ève Curie. Córka noblistki, podróżniczka wśród wojowników

– Urodziłam się, kiedy moja matka miała 37 lat. Mojego ojca nie pamiętam – mówiła na początku swoich radiowych wspomnień Ève Curie Labouisse. Historia życia młodszej córki Marii Skłodowskiej-Curie jest długa i fascynująca. Są w niej i kariera pianistki, i pisarki, i korespondentki podczas II wojny, a także praca w strukturach UNICEF i NATO.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie Ewa Curie Francja POLSKA Stany Zjednoczone II wojna światowa dziennikarstwo reportaż biografia UNICEF NATO

"Pisanie żartów to ciężki zawód". Posłuchaj radiowych wspomnień Stanisława Tyma

- Byliśmy poddawani potężnej presji cenzury i nadzoru ideologicznego. Sprawdzanie, jak daleko możemy się posunąć, było jednym z elementów naszej pisarskiej, teatralnej codzienności. Przecież nam zdejmowano całe programy – mówił Stanisław Tym w Polskim Radiu w 2011 roku. Artysta zmarł 6 grudnia w wieku 87 lat.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Tym aktorstwo TEATR Stanisław Bareja STS film polski komedia

Romain Gary. Kochał język polski, oszukał Francuzów, oczarował świat

- Uczyłem się w polskiej szkole. To zostało mi na całe życie - podkreślał w wywiadzie dla Polskiego Radia Romain Gary, opowiadając o swoich związkach z naszym krajem. 2 grudnia mijają 44 lata od śmierci tego znakomitego francuskiego pisarza, dwukrotnego laureata Nagrody Goncourtów, autora m.in. "Życia przed sobą" czy "Obietnicy poranka".
Zobacz więcej na temat:  Romain Gary Francja literatura II wojna światowa Paryż

Zmarł gen. Zdzisław Baszak – ostatni uczestnik bitwy pod Pszczyną 1939 i brawurowej akcji "Most III"

W wieku 104 lat zmarł generał Zdzisław Baszak. Był ostatnim z żyjących żołnierzy bitwy pod Pszczyną stoczonej 1-2 września 1939 roku, a także oficerem Armii Krajowej, który brał udział w legendarnej operacji przetransportowania do alianckiej bazy we Włoszech m.in. elementów tajnej broni Hitlera: rakiety V-2. O śmierci weterana poinformowały władze Tarnowa.
Zobacz więcej na temat:  wrzesień 1939 II wojna światowa sabotaż żołnierze

Ogrodnik, przemytnik i twórca uszek. Nieznane oblicza Krzysztofa Pendereckiego

Mija rocznica 91. urodzin jednego z najsławniejszych polskich kompozytorów XX i XXI wieku. Na całym świecie znano i ceniono go jako twórcę muzyki, ale nie wszyscy wiedzieli o jego pozaartystycznych pasjach, rodzinnych tajemnicach czy o fortelu, który otworzył mu drogę do międzynarodowej kariery.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna historia Polski HISTORIA pierogi drzewa drzewo Boże Narodzenie przemyt

"Matka opiekowała się chorą Niemką, zaraziła się i umarła". Czesław Miłosz o "nadziei żyjących"

Weronika Miłosz przeszła do historii zarówno jako matka znakomitego poety, jak i jako bohaterka dzieła swojego utalentowanego syna. Opowieść o niej jest zatem – zwłaszcza w Roku Czesława Miłosza – okazją do przyjrzenia się nie tylko sprawom biograficznym, lecz także i uniwersalnym, dotyczącym spraw najważniejszych. 
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz literatura filozofia poezja śmierć cmentarz

Natalia Gałczyńska. "Księżniczka z Gruzji", żona słynnego poety

– Wielu wierszy mojego ojca by nie było, gdyby nie mama – mówiła w Polskim Radiu Kira Gałczyńska. Historia o Natalii Gałczyńskiej to jednak opowieść nie tylko o "muzie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego". Znajdziemy w tej biografii i bajkowy rodowód, i tybetańską medycynę, i własną twórczość literacką z podróżami w tle.      
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Ildefons Gałczyński poezja literatura małżeństwo II wojna światowa Gruzja

Śmierć Brunona Schulza. "Przyszedł po chleb. Zginął od strzałów w tył głowy"

– Od ulicy Mickiewicza nadszedł Karl Günther, zbliżył się do Schulza. Ten biegać nie umiał, no i myślał, że Niemiec nie będzie do niego strzelał – opowiadał w Polskim Radiu o ostatnich chwilach życia znakomitego pisarza Alfred Schreyer. 19 listopada mija 82. rocznica śmierci Brunona Schulza.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz II wojna światowa Drohobycz Niemcy zabójstwo nazizm Holokaust Żydzi III Rzesza HISTORIA

Bruno Schulz we wspomnieniach. "Był człowiekiem, którego się nie widzi"

– Był cichy, przesadnie skromny. Kiedy szedł korytarzem, to gdzieś pod ścianami. I skarżył się na pracę w szkole – opowiadał Alfred Schreyer o swoim nauczycielu Brunonie Schulzu. W radiowych archiwach zachowały się cztery opowieści tych, którzy zetknęli się z autorem "Sklepów cynamonowych", nieśmiałym mistrzem literackiego słowa.
Zobacz więcej na temat:  Bruno Schulz Drohobycz Dwudziestolecie międzywojenne II wojna światowa fotografia literatura

Jan Englert w Jedynce: moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym

- Jedną z moich ulubionych zabaw w dzieciństwie było to, że prowadziłem transmisje sportowe. Sam biegłem i udawałem, że jestem (...) reprezentantem Polski w piłce nożnej. (...) Moim marzeniem było być sprawozdawcą sportowym - mówi w radiowej Jedynce aktor i reżyser Jan Englert. Z artystą spotykamy się z okazji 60. rocznicy debiutu scenicznego.   
Zobacz więcej na temat:  KULTURA aktorzy Jan Englert Polskie Radio Cezary Gurjew

Między dramatem a urodą życia. Roma Ligocka i jej "terapeutyczne opowieści"

– Mój czytelnik musi wiedzieć, że po przejmującej scenie, która mnie samą łapie wciąż za gardło, wyjdziemy na słoneczną ulicę, kupimy sobie czereśnie, zjemy je. Nie znoszę autorów, którzy poruszają się tylko w ramach czerni albo tylko w ramach bieli – mówiła w Polskim Radiu Roma Ligocka. Ta popularna pisarka, autorka słynnej "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku", kończy dziś 86 lat.
Zobacz więcej na temat:  Roma Ligocka literatura II wojna światowa Żydzi psychologia filozofia