Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Miedź - złoto dawnego Omanu. O badaniach zespołu polskich archeologów

Dzisiejszy Oman to kraj, gdzie dominują pustynie i półpustynie, a temperatura latem dochodzi do 50 st. C. Jego położenie geograficzne (południowo-wschodni róg Płw. Arabskiego) było jednak na tyle dogodne, że już od zamierzchłej przeszłości (III tys. p.n.e.) przecinały się tu szlaki handlowe łączące Indie z Mezopotamią. Głównym towarem eksportowym była miedź. W górskich dolinach, gdzie ją wydobywano i wytapiano, budowano np. monumentalne okrągłe kamienne wieże, które nie miały… wejścia.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka oman archeologia Uniwersytet Warszawski

"Jedyne takie miejsce" w Jabłonnie pod Warszawą: pałac z cesarzem i prymasem w tle

Przez lata była to rezydencja biskupa Michała Poniatowskiego, w której bywał jego brat, król Stanisław August Poniatowski. Tam też mieścił się sztab armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej, a w okolicy stacjonowały m.in. bombowce i balony. W audycji "Jedyne takie miejsce" odwiedziliśmy wzniesiony pod koniec XVIII wieku zespół pałacowo-parkowy w Jabłonnie pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Mazowsze Jabłonna turystyka Legionowo zabytki

Stare przedmioty wiecznie żywe. Jaką wartość mogą mieć starocie?

To, co wydaje się zalegającym w szafie antykiem, w rzeczywistości może być unikatem o ogromnej wartości. Znane są historie starych przedmiotów osiągających astronomiczne kwoty na aukcjach. Nie chodzi jednak wyłącznie o aspekty materialne. Rzeczy, które przetrwały próbę czasu, mogą mieć ogromną wartość sentymentalną.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej kaseta magnetofonowa antyki retro starocie

Kolumna wojskowa. Jak jechać przepisowo, kiedy ją widzimy?

W związku z międzynarodowymi ćwiczeniami pod kryptonimem Steadfast Defender 24 i Dragon 24 na drogach niemal całego kraju odbywa się wzmożony ruch kolumn pojazdów wojskowych. Co powinniśmy zrobić, kiedy widzimy kolumnę wojskową?
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze ruch drogowy Patryk Kuniszewicz Klaudia Wasiek bezpieczeństwo policja Wojsko Polskie ćwiczenia wojskowe Żandarmeria Wojskowa Robert Opas Marek Pawlak Michał Siegieda

Dwójka świętuje 87. urodziny. Piotr Kędziorek: ciągle się zmieniamy

Dwójka świętuje 87. urodziny. Wśród okolicznościowych propozycji dla słuchaczy znalazły się m.in. recital Erica Guo z Żelazowej Woli, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana czy koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio. Program 2 Polskiego Radia od lat łączy tradycję z otwartością na to, co w kulturze i muzyce nowego. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Piotr Kędziorek Polskie Radio muzyka klasyczna Jazz KULTURA Dwójka

48. KGHM Bieg Piastów w zupełnie innej odsłonie

Organizatorzy 48. KGHM Biegu Piastów - Festiwalu Narciarstwa Biegowego zapraszają na spotkanie Piastów, w którego programie znalazły się m.in. imprezy integracyjne, wycieczki biegowe i piesze oraz gry i zabawy dla dzieci. W sobotę honorowy prezes Stowarzyszenia Bieg Piastów Julian Gozdowski zostanie wyróżniony tytułem patrona Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Otrzyma też tytuł Honorowego Obywatela Dolnego Śląska.
Zobacz więcej na temat:  Bieg Piastów Szklarska Poręba Jakuszyce Polana Jakuszycka narty

Łazienki Królewskie mają 350 lat. Jakie tajemnice skrywa to wyjątkowe miejsce?

Łazienki Królewskie powstały na Ujazdowie z polecenia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Na tamtejszych terenach najpierw zbudowano willę nazywaną Łazienką oraz dwa pawilony: Ermitaż i Arkadia, według projektu Tylmana z Gameren. Od tych wydarzeń mija właśnie 350 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Łazienki Królewskie Warszawa Stanisław August Poniatowski Stanisław Herakliusz Lubomirski historia Polski