Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Euro 2024 z udziałem Polaków. Biało-Czerwoni wywalczyli awans w meczu z Walią

Po 120 minutach i serii rzutów karnych wszystko stało się jasne - na tegorocznych mistrzostwach Europy nie zabraknie reprezentacji Polski. Piłkarze pod wodzą Michała Probierza pokonali Walię i zapewnili sobie prawo udziału w turnieju. - Ten mecz nie tylko się przedłużał, ale i niesamowicie ciągnął - ocenia Dariusz Urbanowicz z redakcji sportowej radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz Dariusz Urbanowicz Adam Dąbrowski Euro 2024

Czym jest deepfake? Naukowcy chcą walczyć z dezinformacją

W erze cyfrowej, gdy technologia deepfake staje się coraz bardziej zaawansowana, naukowcy podejmują wyzwanie stworzenia metod, które pomogą odróżnić prawdziwe treści od manipulowanych. Na Politechnice Gdańskiej realizowany jest projekt badawczy, który może mieć ogromne znaczenie w walce z dezinformacją.
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja dezinformacja Andrzej Czyżewski Politechnika Gdańska deepfake Adam Nowiński Ewa Augustynowicz-Kopeć Artur Wolski

Magiczne stworzenia - czy i jak je chronić?

W wielu miejscach na świecie ludzie wierzą w magiczne stworzenia i ich moc. Dzięki nim w tych regionach dba się o poszczególne gatunki, przykładem są święte krowy w Indiach. Szczególnie chronione mogą być także pewne obszary, np. święte gaje. - Interesuje mnie to, w jaki sposób możemy uwzględniać mityczne, magiczne stworzenia w ochronie gatunków - mówi Joanna Bagniewska z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka zwierzęta magia zwierzęta magiczne elfy środowisko ochrona przyrody Weronika Puszkar

Dziennikarz Polskiego Radia laureatem Nagrody im. Bolesława Prusa

Adam Bogoryja – Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia otrzymał Nagrodę im. Bolesława Prusa w kategorii „Złoty Prus”, która przyznawana jest za całokształt dokonań dziennikarskich przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość wręczenia statuetek i dyplomów nominowanym i laureatom Nagrody im. Bolesława Prusa odbyła się 26 marca w Domu Dziennikarza w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bogoryja-Zakrzewski reportaż Studio Reportażu i Dokumentu W POLSKIM RADIU

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej”. Muzeum Narodowe we Wrocławiu dało wolną rękę młodym ludziom

"Impresje. Młodzi o sztuce dawnej" to pierwsza wystawa przygotowana przez młodych wrocławian w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. - Chcieliśmy uzyskać odpowiedź na pytania, co myślą, czują, o czym marzą współcześni młodzi ludzie. Szczególnie w odniesieniu do sztuki dawnej - mówi Grzegorz Wojturski, kurator wystawy. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo Katarzyna Dydo Muzeum Narodowe we Wrocławiu młodzież wystawa malarstwo

Actus Humanus. Szef artystyczny festiwalu: cieszę się, że wkoło wszystko się zmienia, a u nas jest stałe

- Od 2017 roku, czyli odkąd realizujemy festiwal w dwóch odsłonach: "Resurrectio" podczas Wielkiego Tygodnia oraz "Nativitas" przed Świętami Bożego Narodzenia, podjęliśmy decyzję, że prezentujemy dwa koncerty dziennie. Do udziału w nich zapraszamy zarówno najlepszych artystów polskich, jak i światowe sławy wykonawstwa historycznego. To jest niezmienne - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Filip Berkowicz Jakub Kukla Gdańsk Dwójka KULTURA MUZYKA muzyka dawna Vaclav Luks

Pamiętnik człowieka w kryzysie. Kamil Wrona prezentuje "Sen" i w pełni solowy projekt

Kamil Wrona, pianista, producent i kompozytor, wydał swój pierwszy autorski, solowy singiel pt. "Noc". Artysta stworzył ten utwór od podstaw samemu w swoim domu - od nagrania, przez produkcję, aż do miksu. - Nie miałem zaufania do producentów i ludzi, co skończyło się na tym, że byłem odizolowany od społeczeństwa. Te utwory powstały w ten sposób, że chciałem poznawać i żyć wśród ludzi - opowiada artysta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka rozrywkowa Justyna Grabarz Kamil Wrona

Klaudia Szafrańska i jej debiutancki "Ko-oddech". "Płyta powstawała dwa lata"

- Wydaje mi się, że od momentu, kiedy zostałam mamą, zaszła we mnie jakaś zmiana. Gdybym teraz zrobiła płytę jeszcze raz, albo zacznę robić kolejny album, to będzie jeszcze inna Klaudia - przyznaje Klaudia Szafrańska. Artystka znana jako połowa duetu XXANAXX wydała swój debiutancki album "Ko-oddech"; w pracę nad krążkiem zaangażowali się m.in. Arek Sitarz (Rasmentalism) i producentka Chloe Martini.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz muzyka rozrywkowa xxanaxx Klaudia Szafrańska muzyka elektroniczna

Wystawa "»Mitologia« Jana Parandowskiego i inne mitologie". Poleca Joanna Szczepkowska [WIDEO]

- Z czasem "Mitologia" stawała się dla mnie coraz bardziej zrozumiała. Jako dziecko wzrastałam z mitami, a dlaczego miałam w nie nie wierzyć. Wszystkie te przypowieści zrodziły się z ludzkiej wyobraźni: o pięknej miłości Orfeusza i Eurydyki, pięcie Achillesa, królu Midasie, cały ich szereg - mówiła w Dwójce aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska, wnuczka Jana Parandowskiego.
Zobacz więcej na temat:  joanna szczepkowska Muzeum Literatury Jan Parandowski mitologia Dwójka KULTURA Aldona Łaniewska-Wołłk

Mariusz Szczygieł: literatura pozwala stwierdzić, że nasze poglądy nie są jedynymi

Mariusz Szczygieł jest reportażystą, pisarzem, wydawcą, znawcą Czech, autorem takich m.in. książek jak "Gottland", "Nie ma", "Zrób sobie raj". W rozmowie z Magdą Mikołajczuk opowiedział o tym jak ważne dla kultury są małe księgarnie, czym jest reportaż, a także jaką rolę w rozwijaniu empatii odgrywa literatura jako taka. 
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Szczygieł literatura książki Magda Mikołajczuk Czechy Mały Książę