Polskie Radio
Section05
zwyczaje

Kult Matki Boskiej Zielnej. Jak wyglądał kiedyś, a jak dziś?

15 sierpnia to według polskiej tradycji dzień Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu we wszystkich kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża i zioła, warzywa i owoce, związane w bukiet. Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski wiara Kościół katolicki tradycja zioła religia filozofia zwyczaje

Ks. Bogdan Bartołd: Wielkanoc pokazuje człowiekowi piękną perspektywę

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie. Obchodzone jest przez Kościoły chrześcijańskie zachowujące nicejskie wyznanie wiary. - Wielkanoc pokazuje człowiekowi piękną perspektywę. (...) Nadzieja polega na tym, że światło zwycięża - wskazuje ks. Bogdan Bartołd. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Triduum Paschalne zwyczaje Karolina Rożej Daniel Wydrych Bogdan Bartołd

Wielkanocne tradycje. O świątecznych zwyczajach w różnych regionach Polski

W niektórych częściach Polski możemy spotkać się z różnicami pod względem zwyczajów, jakie towarzyszą obchodom Świąt Wielkanocnych. W niektórych regionach naszego kraju inaczej wygląda na przykład święcenie pokarmów; bywa też, że w ogóle nie przygotowuje się koszyczków ze święconką. Jakie jeszcze różnice występują między poszczególnymi zwyczajami?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Wielkanoc zwyczaje tradycja

Kuchnia karnawałowa po staropolsku. O potrawach, które jedzono w przeszłości

Zupa rakowa, kiszony dereń, marynowane dziki i jelenie, do tego mnóstwo przypraw z cynamonem, imbirem i szafranem - to niektóre elementy staropolskiej kuchni, które pojawiały się w przeszłości na zabawach karnawałowych. Dziś wielu z tych potraw próżno szukać na stole; inne z kolei pozostały z nami do dzisiejszych czasów, choć nieco zmieniły swoją formę.
Zobacz więcej na temat:  karnawał tradycja zwyczaje kulinaria Agnieszka Kunikowska potrawy gotowanie

Polscy nauczyciele za granicą wskrzeszają świąteczne tradycje

- Kierujemy nauczycieli, aktualnie jest ich stu trzech, do jedenastu krajów. Głównie na Wschód, ale również do Ameryki Południowej, mamy sześciu nauczycieli w Brazylii i jednego w Argentynie. Rekrutacja odbywa się na bazie zgłoszeń od stowarzyszeń, fundacji i szkół z danego kraju - mówiła w Dwójce Justyna Kralisz, dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Zobacz więcej na temat:  tradycja święta Boże Narodzenie Polonia Polacy za granicą zwyczaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka