Polskie Radio
Section05
Europa Środkowo-Wschodnia

Prezydent Duda: pierwsze umowy Trójmorza podpisane

Rozwój infrastruktury i budowa bezpieczeństwa energetycznego w regionie to podstawowe założenie współpracy w ramach Trójmorza - mówił prezydent Andrzej Duda. W obecności prezydenta Polski oraz prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović polskie i chorwackie firmy działające w obszarze logistyki, transport kolejowego i morskiego podpisały pierwsze umowy realizujące koncepcję Trójmorza.
Zobacz więcej na temat:  Trójmorze Chorwacja bezpieczeństwo energetyczne Andrzej Duda Europa Środkowo-Wschodnia

"Amerykanie chcą się poważniej zaangażować gospodarczo"

Kraje Europy Środkowowschodniej należące do regionu Trójmorza stanowią 28 proc. terytorium UE, 22 proc. jej ludności, ale wytwarzają zaledwie 10 proc. unijnego PKB. Czy inicjatywa Trójmorza może wpłynąć na zniwelowanie tej dysproporcji? Gościem Gospodarczego Tematu Dnia był Michał Kobosko, dyrektor Atlantic Council w Polsce
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Trójmorze Unia Europejska Europa Środkowo-Wschodnia

"Trudne rozmowy ws. dyrektywy o pracownikach delegowanych"

W piątek w Brukseli odbyło się krótkie spotkanie francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona z liderami krajów Grupy Wyszehradzkiej. W spotkaniu brała udział m.in. polska premier Beata Szydło. Wiceminister MSZ Konrad Szymański stwierdził, że spotkanie liderów Polski, Czech, Słowacji i Węgier z francuskim prezydentem w Brukseli było merytoryczną dyskusją na wiele ważnych i trudnych tematów. Strony miały umówić się na kolejne rozmowy w tym formacie. O relacjach polsko-francuskich mówiła w Magazynie Europejskim korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Płomecka Emmanuel Macron Francja grupa wyszehradzka Unia Europejska Europa Środkowo-Wschodnia

Na szczycie UE o migracji. "Kontrowersyjna sprawa"

Kryzys migracyjny i sposoby walki z nim. To jedne z głównych tematów drugiego dnia unijnego szczytu w Brukseli. Europejscy przywódcy mają wyznaczyć kolejny termin na osiągnięcie porozumienia dotyczące unijnego prawa azylowego. Przewiduje ono automatyczny, obowiązkowy podział uchodźców oraz kary za odmowę przyjęcia. W Polskim Radiu 24 rozmowa z prof. Tomaszem G. Grossem, europeistą z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  imigranci w Europie Unia Europejska Bruksela uchodźcy Europa Środkowo-Wschodnia Beata Szydło

Szczyt szefów parlamentów Europy Środkowo-Wschodniej

Współpraca regionalna, w której bierzecie aktywny udział, jest niezwykle ważnym elementem tej wielkiej polityki międzynarodowej, ale przede wszystkim jest ważnym elementem budowy więzów pomiędzy naszymi państwami, pomiędzy naszymi społeczeństwami - powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu skierowanym do uczestników szczytu szefów parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej, który odbywa się w Warszawie. O znaczeniu wydarzenia mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Warszawa Europa Środkowo-Wschodnia Trójkąt Weimarski

Rusza Szczyt Parlamentarny Europy Środkowej i Wschodniej

W środę i czwartek w Warszawie odbędzie się Szczyt Przewodniczących Parlamentów. Przyjazd do Warszawy zadeklarowali przewodniczący i wiceprzewodniczący parlamentów: Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czarnogóry, Gruzji, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji, Turcji, Ukrainy i Węgier. O wydarzeniu mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski z Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Europa Środkowo-Wschodnia grupa wyszehradzka

Polityka a biznes w prezydenturze Donalda Trumpa

- Zagrożeniem jest traktowanie polityki jako biznesu. Jeśli Donald Trump zechce dogadać się z Władimirem Putinem, to nie wiemy jaka będzie tego cena dla nas lub Ukrainy – tak mówił o nowym prezydencie Stanów Zjednoczonych Michał Matys, „Duży Format”. O zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na 45. prezydenta USA mówili również Tomasz Deptuła, wieloletni korespondent w Stanach Zjednoczonych i Łukasz Zboralski, „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Trump USA polityka Europa Środkowo-Wschodnia Rosja

"25 lat temu rozpadł się ZSRR, ale nie system imperialny"

- Federacja Rosyjska ma ambicje, by dominować nie tylko w sferze byłego Związku Radzieckiego, ale też w Europie Środkowej. Wynikają one z tego, że rozpad ZSRR nie był ostateczny - mówił o rocznicy zawarcia układu białowieskiego dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Gościem programu Spojrzenie na Wschód był także białoruski politolog Paweł Usow.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Rosja Białoruś Ukraina Europa Środkowo-Wschodnia Europa Środkowa Maria Przełomiec Paweł Usow Paweł Kowal wnp.pl

Innowacje. Przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej

– Budujemy środowisko innowatorów, które rozciąga się od Estonii po Chorwację – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Przybylski z Fundacji Res Publica. Już po raz trzeci ogłoszono listę New Europe 100, na której znajdują się osoby wyznaczające standardy innowacyjności w naszym regionie.
Zobacz więcej na temat:  innowacyjność innowacyjna gospodarka Wojciech Przybylski Europa Środkowo-Wschodnia Financial Times Anna Streżyńska

Jak Warszawa promuje się na Wschodzie?

Definicja "miękkiej siły" została wprowadzona przez harvardzkiego profesora Josepha Nye, który określił tak zdolność krajów do zyskiwania sojuszników oraz wpływów dzięki atrakcyjności kulturowej i politycznej. Jak Warszawa promuje się na Wschodzie? Czy ogranicza się to tylko do polskich instytutów działających w np. Kijowie czy Moskwie? O tym w audycji 7 Dni Wschód mówili Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk i Agnieszka Romaszewska-Guzy, dziennikarka TV Biełsat i Andrij Portnow, ukraiński historyk.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Romaszewska Europa Środkowo-Wschodnia Europa Wschodnia Paweł Kowal ZSRR