Polskie Radio
Section05
Grzegorz Sroczyński

"Odejście Rzeplińskiego nie zakończy sporu o TK"

- Wszystko co się ostatnio dzieje, głównie w kwestii zamieszania wokół nowego regulaminu TK, zmierza do tego, by sparaliżować wybór nowego prezesa. Prezydent dostanie do wyboru kandydatury, z których żadna nie będzie mu odpowiadała - mówił na antenie radiowej Jedynki Łukasz Warzecha. - PiS chodzi o to, żeby mieć własnego przewodniczącego TK - stwierdził Grzegorz Sroczyński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Rzepliński Grzegorz Sroczyński Łukasz Warzecha Marek Mądrzejewski Święto Niepodległości Trybunał Konstytucyjny Tydzień Kontra Tydzień wybory w USA

Dlaczego Polacy są tak bardzo podzieleni?

- Żeby sprawować władzę w dzisiejszym, skomplikowanym świecie, trzeba mieć do dyspozycji wielu różnych ekspertów, różne typy wrażliwości, umieć zawierać porozumienia i uwzględniać rożne interesy – powiedział w programie Szukając Dziury w Całym Grzegorz Sroczyński (Gazeta Wyborcza). O tym, czy Polacy już całkowicie rozpadli się na dwie frakcje, mówił również Piotr Zaremba (W Sieci).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Łukasz Warzecha Grzegorz Sroczyński

Jest jeszcze szansa na kompromis ws. TK?

TK wydał orzeczenie, które stwierdza, że Sejm poprzedniej kadencji powołał zgodnie z konstytucją trzech sędziów Trybunału, zaś dwóch niezgodnie z ustawą zasadniczą, bo przed upływem kadencji. Sędziowie badali zgodność z konstytucją ustawy o Trybunale przyjętą w czerwcu. Czy jest szansa na zakończenie sporu ws. Trybunału?
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Prawo i Sprawiedliwość Rząd RP Sejm Trybunał Konstytucyjny Cezary Gmyz Przemysław Szubartowicz Grzegorz Sroczyński