Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

- Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, także za pośrednictwem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski 11 listopada niepodległość KULTURA koncert Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego infografika historia

"Opowiadamy Polskę światu". Francuski dziennik z cyklem artykułów o najnowszej historii Polski

Francuski dziennik L’Opinion opublikował w dzisiejszym wydaniu serię artykułów poświęconych najnowszej historii Polski, napisanych przez polskich historyków i publicystów. Autorem jednego z tekstów o "niespożytym duchu Polski" jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Jarosław Szarek. W artykułach przybliżono proces odbudowy niepodległej Polski po pierwszej Wojnie Światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT historia Polski pamięć Francja Wojciech Roszkowski Jan Maria Rokita Eryk Mistewicz

36. rocznica pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki. "Władza wiedziała, że zmiany są nieuchronne"

36 lat temu, 3 listopada 1984 roku, odbył się pogrzeb brutalnie zamordowanego błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na Żoliborz ściągnęło od 600 tysięcy do miliona osób chcących ostatni raz pożegnać księdza. Była to jedna z największych antykomunistycznych manifestacji w polskiej historii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie Jerzy Popiełuszko historia PRL PRL śmierć pogrzeby

Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce

Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców i monarchię piastowską wkraczającą w okres rozbicia dzielnicowego. Krzywousty miał pięciu synów, między których podzielił swoje dziedzictwo. W "Historii żywej" Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak mówili o czasach dwóch najstarszych z nich: Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak historia Polski

"Niezrozumiały akt niszczenia śladów pamięci". Dyrektor Muzeum Stutthof o profanacji na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu

- W imieniu byłych więźniów oraz własnym proszę o powstrzymanie się od takich aktów profanacji - oświadczył w niedzielę dyrektor Muzeum Stutthof Piotr Tarnowski odnosząc się do pomalowania farbą napisów na krzyżu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu w Gdańsku-Zaspie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo pamięć historia Polski II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne protest Gdańsk