Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Białoruś: meandry i paradoksy polityki historycznej

Od trzech miesięcy mówimy w Polsce o Białorusi więcej niż zwykle, choć to i tak za mało, bo przecież dotyczy naszego sąsiada. A jeszcze mniej mówimy o białoruskiej historii i polityce historycznej. A te w rządach Aleksandra Łukaszenki odgrywają niezwykle istotną rolę.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Jasina Ośrodek Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk Kamil Kłysiński Białoruś polityka historyczna Aleksander Łukaszenka społeczeństwo Rosja Litwa Trójka

Dr Tomasz Łabuszewski: Strzelecka 8 pokazuje skalę komunistycznych represji po wojnie

- W Izbie Pamięci można obejrzeć ekspozycję stałą, pokazującą miejsca represji komunistycznych w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN. Badacz podkreślił, że Rosja nie pozwala historykom na dostęp do dokumentacji sowieckiej represji w Polsce - stąd wiele jest białych plam.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NKWD IPN ZSRR UB SB milicja Tadeusz Płużański

"PRL - historia prawdziwa". Prof. Jan Żaryn: Kościół stanął na drodze manipulacjom takich organizacji jak Grunwald

- Od końca lat 60. w partii komunistycznej pojawił się element komunistycznych działaczy, którzy uważali, że na gruncie skojarzeń narodowo-demokratycznych odnaleźć w społeczeństwie tych, którzy by legitymizowali władzę komunistyczną - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówiąc np. o narodowych komunistach z Grunwaldu.
Zobacz więcej na temat:  PRL Robert Tekieli Jan Żaryn

"Wojna domowa od wielu wieków trwa..."

To już ponad pół wieku temu odbyła się telewizyjna premiera kultowego serialu „Wojna domowa“... dokładnie 55 lat temu, 24 października 1965 roku, Telewizja Polska rozpoczęła emisję pierwszego z siedmiu odcinków. Wszystkich części było ogółem piętnaście, bo po sukcesie tych pierwszych szybko dokręcono kolejnych osiem. Serial znany jest także współczesnym widzom choćby z częstych powtórkowych emisji na różnych kanałach i stacjach telewizyjnych w Polsce... a jego treść wydaje się być ponadczasowa - problemy dogadywania się pokolenia rodziców z pokoleniem dzieci nastolatków.
Zobacz więcej na temat:  serial telewizja film polski mieszkanie mieszkania rodzina PRL

Henryk Siemiradzki. Siła ważnych i wzniosłych tematów

177 lat temu urodził się jeden z najwznioślejszych polskich malarzy - Henryk Siemiradzki. Podawane są dwie daty urodzenia - 12 i 24 października 1843 roku. Różnica wynika z faktu rachuby czasu związanego z przechodzeniem kalendarza juliańskiego („stary porządek“) na gregoriański („nowy porządek“). Nasz kalendarz określa datę urodzenia Henryka Hektora Siemiradzkiego na 24 października. Jako malarz był chyba najbardziej znanym polskim przedstawicielem akademizmu. Kierunek ten w okresie od XVII do XIX wieku odwoływał się do zasad i ideałów sztuki antycznej i renesansowej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski SZTUKA artysta malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie Muzeum Narodowe w Krakowie

Upamiętnienie ofiar stalinizmu. Wirtualna akcja rosyjskiego "Memoriału" i radia Echo Moskwy

Rosyjski "Memoriał" chce w sposób szczególny upamiętnić ofiary stalinizmu. Stowarzyszenie zachęca do udziału w internetowej akcji czytania nazwisk osób zamordowanych przez sowieckich oprawców. Wirtualną inicjatywę pod nazwą "obywatelska akcja przywracania imion" współorganizuje między innymi radio Echo Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Józef Stalin II wojna światowa stalinizm