Polskie Radio
Section05

HISTORIA

Jerzy Joachim Retyk. To dzięki niemu świat poznał Kopernika

Niemiecki uczony przez trzy lata namawiał polskiego astronoma do opublikowania przełomowego dzieła o ładzie heliocentrycznym. Wynikiem namów było sporządzenie przez Retyka streszczenia dzieła toruńskiego uczonego, które stało się popularniejsze od oryginału "O obrotach sfer niebieskich". Dziś mija 450. rocznica śmierci Georga Joachima Retyka.
Zobacz więcej na temat:  astronomia Mikołaj Kopernik Bartłomiej Makowski

Abp Józef Teofil Teodorowicz. Ormiański Skarga i polski patriota

- Zapisał się w sposób szczególny w historii, bowiem określano go jako proroka nadziei i wiary w latach niedoli, a nauczyciela prawdy i obowiązku po odzyskaniu niepodległości - mówiła o Józefie Teodorowiczu na antenie Polskiego Radia dr Jolanta Załęczny z Muzeum Niepodległości. Gdy ten metropolita lwowski obrządku ormiańskiego, poseł i senator RP umarł 86 lat temu, w kraju zarządzono żałobę narodową, mimo że nie należał on do zwolenników sanacji. 
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Ormianie Lwów Bartłomiej Makowski

Tajemnica śmierci Edwarda Rydza-Śmigłego. Zmarł 83 lata temu, kontrowersje wokół jego zgonu nie ustają do dziś

Edward Rydz-Śmigły zmarł 2 grudnia 1941 roku w okupowanej Warszawie. Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca. Do dziś nie brakuje jednak spiskowych teorii mówiących o tym, że marszałek padł ofiarą zamachu. Jeśli są prawdziwe, to kto i dlaczego mógł chcieć śmierci byłego Naczelnego Wodza? 
Zobacz więcej na temat:  Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa okupacja niemiecka Bartłomiej Makowski

Koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza Francuzów. Napoleon podnosi koronę Francji z rynsztoka

2 grudnia 1804 roku starodawne mury katedry Notre-Dame były świadkami niepowtarzalnego wydarzenia. Oto na oczach ośmiu tysięcy dostojników, polityków, oficerów i zwykłych gapiów Republika Francuska przekształcała się w Cesarstwo. Tego dnia Napoleon Bonaparte stał się cesarzem Francuzów.
Zobacz więcej na temat:  Napoleon Bonaparte Napoleon_I Napoleon_Bonaparte Francja Bartłomiej Makowski

Pacyfikacja strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej. Preludium stanu wojennego

Strajk okupacyjny w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie trwał od 25 listopada. Uformował się komitet strajkowy, który zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. Władze przewidywały, że strajkujący będą stawiać czynny opór.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność Warszawa