Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Anna Dudzińska: architektura Dubaju, choć spektakularna, mnie nie zachwyca

- To takie miejsce na Ziemi, od którego uciekamy jako intelektualiści, a w którym powinniśmy się bardzo mocno przeglądać. Uważam, że Dubaj nie jest miastem przyszłości, tylko teraźniejszości; tych splątanych różnych narodowości. To miasto traktowane jako przedsiębiorstwo, co jest w wielu swoich aspektach troszeczkę przerażające, a jednocześnie bardzo czytelne - mówiła w Dwójce Anna Dudzińska, autorka książki "Dubaj. Miasto innych ludzi".
Zobacz więcej na temat:  Dubaj Bliski Wschód literatura Anna Dudzińska Dwójka Jakub Kukla

Przygotowania do kolejnego Konkursu Wieniawskiego

- Planowanie tak dużego wydarzenia, jakim jest Konkurs Wieniawskiego, to nie jest tylko ostatni rok. To wiele lat, które u nas było zdeterminowanych przede wszystkim przez pandemię. Tak że wszelkie kwestie związane z układem i programem Konkursu musiały być troszeczkę skrojone pod to, co się może wydarzyć - mówiła w "O wszystkim z kulturą" Karolina Kaźmierczak, p.o. dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Wieniawskiego skrzypce Henryk Wieniawski Jakub Kukla Poznań Dwójka MUZYKA Konkurs Wieniawskiego 2022 Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

"Pierwsze lato w moim życiu spędziłam na Mazurach". Jeziora inspirują artystów

- Nad jeziora jeżdżę dosłownie od urodzenia. Pierwsze lato po narodzinach spędziłam na Mazurach. Przez całe dzieciństwo każdego lata jeździłam w okolice Ełku, do gminy Stare Juchy, nad jeziorem Ułówki. Najpiękniejszym zapachem z dzieciństwa, jaki wspominam, jest zapach wiatru znad jeziora - mówiła w Dwójce Ola Bilińska, wokalistka, autorka tekstów i multiinstrumentalistka.
Zobacz więcej na temat:  jezioro podróże Mazury KULTURA Dwójka Jakub Kukla Paweł Siwek

Cezary Harasimowicz: Tadeusz Kościuszko był człowiekiem wielu talentów

- Postać ordynansa Tadeusza Kościuszki jest barwnie opisana w różnych dokumentach. Pomyślałem, że on może być narratorem tej książki. Odkrywałem coraz różniejsze zdolności Kościuszki. O tej wybitnej postaci opowiada stylizowanym językiem jego ordynans, który był prostym człowiekiem - mówił na antenie Dwójki Cezary Harasimowicz, autor książki "Testament, czyli opowieść o Tadeuszu Kościuszce słowami jego ordynansa, syna afrykańskiego księcia Agrippy Hulla".
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kościuszko literatura Dwójka Cezary Harasimowicz Jakub Kukla

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

"Ambalaże determinowały rozwój twórczości Tadeusza Kantora"

- W pierwszej kolejności Tadeusz Kantor postanowił opakować przedmiot. Sięgnął do bardzo typowej dla niego grupy przedmiotów prostych, związanych z codziennością i użytecznością. Zaczął przyklejać do płócien torby: papierowe, nylonowe, przemysłowe, przewiązane sznurkiem, zaś w warstwie tytułu próbował nadać rangę temu, co zostało przez niego opakowane - mówiła w Dwójce Małgorzata Paluch-Cybulska, kuratorka wystawy "Opakować!", którą od 1 sierpnia można oglądać w Cricotece.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Kantor wystawa Jakub Kukla KULTURA Kraków Dwójka

Forum Musicum. Dawne instrumenty dęte w roli głównej

- Z tych bardzo bogatych rodzin instrumentów funkcjonujących jeszcze w wieku XVI i do połowy XVII w. wyłoniono instrumenty najbardziej, można powiedzieć, zdolne i uczyniono z nich solistów. A solistów trzeba przecież dopieszczać, rozwijać, poprawiać różne szczegóły. Dlatego właśnie wygenerowały się poszczególne instrumenty, najbardziej obiecujące. Wcześniej natomiast mieliśmy całe bogactwo instrumentów dętych - mówił w Dwójce Tomasz Dobrzański, szef artystyczny Forum Musicum.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Wrocław instrumenty Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Equilibrium String Quartet przywraca pamięć o kompozycjach Żeleńskiego

- Muzyka Żeleńskiego, zwłaszcza ta kameralna, jest określana "zabawą kolorem". Ten język muzyczny ma bardzo dużo specyficznej kolorystyki i to jest osobliwe - mówiła o dziełach Władysława Żeleńskiego skrzypaczka Sulamita Ślubowska z zespołu Equilibrium String Quartet, którego najnowsza płyta poświęcona została twórczości niesłusznie zapomnianego kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Żeleński płyta Dwójka Jakub Kukla kompozytor

"Miejscówka z Dwójką" - Scandicus w repertuarze średniowiecznym

- W programie mamy pieśni maryjne, nawiązujemy do święta, które się zbliża - Wniebowzięcia Matki Bożej. Stąd repertuar maryjny - zapowiadał najbliższą (13.08) "Miejscówkę z Dwójką" Piotr Flis, kierownik artystyczny zespołu Scandicus. Transmisja koncertu na naszej antenie, a w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla

"Przestrzenie Sztuki to szansa dla artystów niezależnych"

- Konkretne instytucje nawiązują lokalną współpracę z artystami niezależnymi, bo o nich nam szczególnie chodzi, dla nich ten program jest przeznaczony. Oparty jest na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Organizujemy jak najszersze nabory i konkursy wśród choreografów, tancerzy, prowadzących warsztaty - tak o programie Przestrzenie Sztuki mówiła na antenie Dwójki Aleksandra Kleinrok z Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.
Zobacz więcej na temat:  taniec Dwójka Jakub Kukla Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Sławomir Koper: Stachura, Dymny i Cybulski mieli zbyt wielki apetyt na życie

- W czasach PRL z reguły tragicznie w wieku lat czterdziestu kilku odchodzili literaci, aktorzy. W innym ustroju mogliby osiągnąć więcej, w tamtej Polsce zdobyli szczyty sławy. Towarzyszyły temu używki, przede wszystkim alkohol. Bohaterowie mojej książki mieli zbyt wielki apetyt na życie - mówił w Dwójce Sławomir Koper.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Cybulski Anna German Dwójka Jakub Kukla PRL Edward Stachura Wiesław Dymny

"Nowe idzie od morza". Muzyka współgra tu z otoczeniem

- Portal muzyczny "Nowe idzie od morza" powstał 10 lat temu i w pewnym momencie zaczął się przeradzać w różne inicjatywy. Od trzech lat w czasie wakacji w Gdańsku-Wrzeszczu organizujemy koncerty w nieoczywistych lokalizacjach. W tym roku jest to ponad stuletni Teatr Leśny w Parku Jaśkowej Doliny i nie zabraknie w nim muzyki znanej słuchaczom Dwójki - mówił Jakub Knera, dziennikarz muzyczny, organizator cyklu "Nowe idzie od morza".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla