Polskie Radio
Section05

KULTURA

Kino na Granicy. "Najważniejsze wydarzenie przeglądu? Cieszyn przyciąga sam w sobie" [WIDEO]

- Festiwale walczą i zabiegają o swoich odbiorców. My mamy ten komfort, na co pracujemy przez cały rok, że do nas wielbiciele kina przyjeżdżają z własnej woli. Chcą się cieszyć filmami, aurą i wielością pozycji programowych - mówił w Dwójce Łukasz Maciejewski, dyrektor programowy 26. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy w Cieszynie.
Zobacz więcej na temat:  Cieszyn kino Aldona Łaniewska-Wołłk Łukasz Maciejewski Dwójka FILM Kino na Granicy

"Przebłysk" Michała Wirtela: kolejna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski w ramach {Project Room}

Wystawa "Przebłysk" autorstwa Michała Wirtela właśnie została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To kolejna już wystawa w ramach 12. edycji programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów. Dzięki niemu młodzi artyści mogą zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie SZTUKA Aleksandra Dobieszewska Radosław Nałęcz Trójka

Monika Herceg z Chorwacji laureatką Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności

Już po raz ósmy w miniony weekend przyznano Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności, która wręczana jest co dwa lata, począwszy od 2010 r. W tym roku wybrano tomik "Okres ochronny" 33-letniej chorwackiej poetki, scenarzystki, dramaturżki, redaktorki i aktywistki Moniki Herceg. Przetłumaczyła go kroatystka Aleksandra Wojtaszek. 
Zobacz więcej na temat:  literatura poezja Chorwacja Europejski Poeta Wolności Krzysztof Czyżewski Radosław Nałęcz Trójka

"Bojowniczki!". Reżyser filmu: opowiada mało znaną historię

- Jest to historia ostatniego pokolenia Żydów polskich, które dorastało w II RP, a także historia kobiet z ruchu oporu i ich udziału w powstaniu w getcie warszawskim - mówił w "Poranku Dwójki" Rafael Lewandowski, reżyser filmu dokumentalnego pt. "Bojowniczki!".
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie powstanie w getcie warszawskim Aldona Łaniewska-Wołłk Rafael Lewandowski FILM Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dwójka

Ewa Mrowca - spiritus movens nurtu odwołującego się do dawnej praktyki wykonawczej

– Lubię grać, i to jest chyba zawsze takim motywem przewodnim. Myślę, że chęć grania, chęć poszukiwania również tego, jak powinna brzmieć muzyka, powoduje to, że cały czas gdzieś się ruszamy, przemieszczamy, jesteśmy w różnych sytuacjach – mówiła w Dwójce Ewa Mrowca, ceniona klawesynistka oraz pedagog.
Zobacz więcej na temat:  klawesyn Andrzej Sułek Ewa Mrowca MUZYKA Dwójka muzyka dawna barok

Opowieść o awansie społecznym. Uniwersalna historia w nowej książce Macieja Jakubowiaka

W swojej najnowszej książce Maciej Jakubowiak podejmuje się analizy zjawiska awansu społecznego. Punktem wyjścia dla twórcy jest historia jego rodziny. Z niej jednak wychodzi do spojrzenia na to zjawisko w szerszym ujęciu. O swoich wnioskach, zapisanych w książce "Hanka. Opowieść o awansie", opowiedział w kolejnym wydaniu "Pliku tekstowego".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski literatura książki Maciej Jakubowiak społeczeństwo

"NIE – PIERWSZY KROK W CHMURACH" – premiera na "Scenie teatralnej Trójki"!

Rok 2024 ma wielu patronów. Jednym z nich jest Marek Hłasko (1934–1969). Wybraliśmy go na bohatera kwietniowej premiery na "Scenie teatralnej Trójki". Pytamy, ile prawdziwego człowieka pozostało w legendzie "polskiego Jamesa Deana". Do napisania scenariusza i wyreżyserowania słuchowiska zaprosiliśmy Mariusza Malca – dokumentalistę, reżysera licznych premier Teatru Polskiego Radia oraz kilku sztuk telewizyjnych. Słuchowisko zrealizował Teatr Polskiego Radia na zlecenie Programu 3.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mariusz Malec Włodek Pawlik Barbara Marcinik Wojciech Dorosz premiera Teatr Polskiego Radia

Jan Kobuszewski - człowiek teatru, filmu, telewizji i kabaretu

19 kwietnia minęła 90. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Mimo że ten legendarny aktor odszedł od nas w 2019 roku, to jego artystyczny dorobek wciąż budzi zachwyt. W audycji "Dwie do setki" artystę wspominali Hanna Faryna-Paszkiewicz, Olga Lipińska, Roman Dziewoński oraz Janusz Majcherek.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski Dwójka aktor aktorstwo film polski Olga Lipińska Hanna Faryna-Paszkiewicz Roman Dziewoński janusz majcherek Tomasz Mościcki Marcin Pesta TEATR kabaret

Dlaczego Samuel Beckett zachwyca? Antoni Libera: chodzi o wstrząśnięcie człowiekiem

Antoni Libera - pisarz, tłumacz i reżyser, 19 kwietnia obchodził swoje 75. urodziny. To doskonała okazja do rozmowy o Samuelu Becketcie, czyli pisarzu niezwykle ważnym dla jubilata. Dlaczego Beckett zachwyca i skąd wzięła się fascynacja jego twórczością? O tym w audycji "Strefa literatury" opowiedział sam Antoni Libera.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Libera Dwójka literatura Samuel Beckett Małgorzata Szymankiewicz

Projekt "Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji". Mieszkańcy dokumentują stolicę

W związku z kolejnym projektem rewitalizacji Warszawy zapadła decyzja o konieczności dokumentacji tego procesu. Zawodowi fotografowie, ale przede wszystkim mieszkańcy, ruszyli z telefonami i aparatami, aby uwiecznić zmieniającą się stolicę. Za projekt odpowiada Muzeum Warszawskiej Pragi.
Zobacz więcej na temat:  fotografia Warszawa Praga Grochów archiwum zdjęcia Dwójka Jakub Jamrozek Filip Springer

Teo Olter: chodziło, by zrobić coś, od czego nie ma odwrotu

- Zespół pod moim imieniem i nazwiskiem czy nawet mój portret na okładce to są ruchy, których wcześniej nie robiłem. Nie jest to dla mnie też super komfortowa sytuacja, ale właśnie taki był pomysł, żeby na 100 procent pójść w to i zrobić coś, od czego nie ma odwrotu - mówił w "Poranku Dwójki" Teo Olter o swojej debiutanckiej płycie pt. "In Pursuit of Happiness".
Zobacz więcej na temat:  Jazz Roch Siciński płyta Teo Olter Dwójka MUZYKA perkusja

"Back to Black. Historia Amy Winehouse": biografia brytyjskiej wokalistki już w polskich kinach

Od kilku lat świat kina chętnie sięga po biografie gwiazd muzyki. Na ekran trafiły życiorysy postaci, takich jak Elton John, Freddie Mercury, Elvis Presley czy Judy Garland. Od 19 kwietnia możemy natomiast oglądać "Back to Black. Historia Amy Winehouse". - Czego możemy się spodziewać? Trochę bajki, trochę listu miłosnego, ale też wzruszającej opowieści o dziewczynie, która bardzo chciała kochać - mówi pisarka Sylwia Chutnik, która poprowadziła premierę filmu w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Amy Winehouse sofia coppola FILM premiera