Polskie Radio
Section05

KULTURA

"Spuścizna zapisana nutami". Andrzej Korzyński spoczął w Alei Zasłużonych na Powązkach Wojskowych

- Zaspokajał nasze pragnienia, głód piękna zmysłowego i umysłowego swoją wspaniałą twórczością, m.in. swoją muzyką filmową, ale także rozrywkową - powiedział ks. Andrzej Luter podczas pogrzebu  kompozytora Andrzeja Korzyńskiego, który zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2022 społeczeństwo Andrzej Korzyński MUZYKA FILM Powązki pogrzeby

"Niechciana stołeczność". Przestrzeń Krakowa w czasach niemieckiej okupacji

W krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana jest wystawa "Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945". Ukazuje ona, w jaki sposób niemiecki zaborca symbolicznie zagarniał przestrzeń miasta, które Hitler uznał za "prastare miasto niemieckie" i które miało zostać zamienione we wzorowe Stadt Krakau.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka wystawa Kraków historia Polski II wojna światowa nazizm

wywiad Dyr. Archiwum PR o "Kolekcji płyt gramofonowych z 39 r."

W ostatnich dniach września, tuż przed kapitulacją Warszawy - kiedy było już wiadomo, że Rozgłośnia zostanie przekazana w ręce niemieckie - dyrektor Polskiego Radia wydał polecenie wyniesienia i ukrycia płyt z nagranymi wystąpieniami m.in. Józefa Becka i Stefana Starzyńskiego; w sumie udało nam się odzyskać 93 płyty z września 1939 roku - powiedziała dyrektor Archiwum Polskiego Radia Elżbieta Berus-Tomaszewska. Jak dodała, "Kolekcja płyt gramofonowych z 1939 r." ukazuje, z jakimi problemami mierzyło się w owym czasie społeczeństwo i zarząd Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA 1939 społeczeństwo Powstanie Warszawskie

Wystawa "Dzień zwycięstwa" – plakaciści z Ukrainy i Polski przeciw wojnie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zainaugurowano "Dzień zwycięstwa" – pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia. Na dziedzińcu Zamku Ujazdowskiego zaprezentowano czterdzieści plakatów, z których większość powstała po 24 lutego, jako dokumentacja inwazji Rosji i oporu Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka Centrum Sztuki Współczesnej Ukraina Trójka Ukraina wojna na Ukrainie plakat SZTUKA Rosja

Obrazy łukaszowców powrócą do kraju po 83 latach

Do Polski po 83 latach, dzięki staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powróci cykl siedmiu obrazów Bractwa św. Łukasza i czterech makat Mieczysława Szymańskiego. W Le Moyne College w Syracuse została podpisana umowa, na mocy której prace łukaszowców trafią do zbiorów Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Marta Piasecka SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork II wojna światowa

"Człowiek, który pomógł bigbitowi". Dziś pogrzeb Andrzeja Korzyńskiego

Na warszawskich Wojskowych Powązkach zostanie pochowany twórca piosenek śpiewanych przez kilka pokoleń, takich jak "Do łezki łezka" czy "Żółte kalendarze", a także kultowej muzyki filmowej - Andrzej Korzyński. Znakomity polski kompozytor, obok Witolda Pogranicznego i Mateusza Święcickiego współtwórca kultowego Studia "Rytm" Polskiego Radia, zmarł 18 kwietnia w wieku 82 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MUZYKA muzyka rozrywkowa regiony mazowieckie Warszawa kultura masowa

Pomoc ludziom kultury, aby "być, kim byłam" [POSŁUCHAJ]

Natalia Płochotnik i Liliana Frankiv na Ukrainie zajmowały się muzyką. Koncertowały, brały udział w dużych projektach artystycznych, śpiewały. Natalia jest także aktorką. Jak wiele kobiet z Ukrainy, niedawno przyjechały do Polski, uciekając przed wojną. Takich ukraińskich artystek i artystów jest w naszym kraju coraz więcej. Dzisiaj starają się po prostu przetrwać, często chwytając się jakiejkolwiek pracy. Ale tęsknią do swojego zawodu, marzą, by znowu go wykonywać...
Zobacz więcej na temat:  reportaż Ukraina wojna na Ukrainie TEATR pomoc SZTUKA Trójka

"Ranne ptaki są nieufne". Od studyjnej podróży po Polsce do wystawy

- Tytuł wystawy pochodzi z jednego z ostatnich tekstów w naszej książce. Dotyczy rehabilitacji bielika. Ten ranny ptak stał się dla nas symbolem tego, co się w polskiej historii wydarzało przez dziesięciolecia czy wręcz setki lat; symbolem naszego społeczeństwa, które jednak cały czas w jakimś procesie rehabilitacji także jest - mówiła w radiowej Jedynce Dyba Lach, współautorka wystawy "Ranne ptaki są nieufne" w gdańskim Ratuszu Staromiejskim.
Zobacz więcej na temat:  wystawa fotografia Gdańsk Michał Montowski

Powstaje ekranizacja kryminału "Wyrwa" Wojciecha Chmielarza. Za kamerą Bartosz Konopka

"Wyrwa" to kolejna ekranizacja powieści Wojciecha Chmielarza, jednego z najpopularniejszych polskich autorów kryminałów. Choć praca na planie wciąż jeszcze trwa, a premiera zapowiadana jest dopiero na przyszły rok, już wiemy, że w kinie czeka nas spora dawka emocji. Zapewni nam ją zarówno sama filmowa historia wyreżyserowana przez Bartosza Konopkę, jak i świetna obsada – Grzegorz Damięcki, Karolina Gruszka oraz Tomasz Kot w roli głównej.
Zobacz więcej na temat:  FILM Ryszard Jaźwiński Trójka Bartosz Konopka kryminał KSIĄŻKA Wojciech Chmielarz

Noc Muzeów w Poznaniu – wystawy, prelekcje i silny wątek ukraiński

Noc Muzeów 2022 w Poznaniu to dla mieszkańców miasta pierwsza od dwóch lat okazja do nocnego poznawania sztuki. 14 maja, po dłuższej przerwie związanej z pandemią, Poznań zaprasza do m.in. Galerii Malarstwa i Rzeźby, Muzeum Sztuk Użytkowych i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych i silnego wątku ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka Poznań wielkopolskie Wielkopolska SZTUKA