Polskie Radio
Section05

KULTURA

Justyna Czechowska: przez lata zawód tłumacza był pomijany

- Nie bez powodu w XIX wieku, na początku boomu powieści tłumaczonych na szerszą skalę, w większości ten zawód wykonywały kobiety. Po pierwsze dlatego, że to one znały języki obce. Po drugie, że to one czytały te książki i chciały przekładać je na swoje ojczyste języki. No i wreszcie dlatego, że był to zawód, który można było wykonywać w domowym zaciszu - mówiła szefowa Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz książki Paweł Siwek

Jan Kobuszewski – odszedł polski Charlie Chaplin

– Od początku lat 60. był gwiazdą pierwszej wielkości, jeżeli chodzi o komedię w Polsce – mówił Krzysztof Jaroszyński, satyryk i twórca kabaretowy. W audycji specjalnej wspominaliśmy Jan Kobuszewskiego – aktora, wykonawcę piosenek, a przede wszystkim niezrównanego artystę kabaretowego, który rozśmieszył kilka pokoleń Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kobuszewski odeszli 2019 aktor kabaret Mariusz Cieślik Krzysztof Jaroszyński

Prof. Krzysztof Jakowicz: wciąż próbuję podążać śladami geniuszy

- Stosunkowo mało słucham nagrań, w szczególności muzyki skrzypcowej, po to, żeby te moje wypowiedzi muzyczne płynęły z mojej wyobraźni, z tego, w jaki sposób postrzegam muzykę w tym momencie i w jaki sposób chciałbym ją przedstawiać - mówił gość audycji Cafe "Muza", ceniony skrzypek, kameralista i pedagog, który 30 września będzie obchodzić swoje 80. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jakowicz muzyka klasyczna skrzypce Magdalena Łoś MUZYKA

Spotkanie Kwiatkowski-Wańkowicz. Premiera Teatru Telewizji

- Mam to szczęście, że nie powstała jeszcze sztuka o Eugeniuszu Kwiatkowskim. Mogłem ją napisać jako pierwszy. Nikt się nie przyczepi, nikt nie powie, że Szekspir zrobił to lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Tomczyk. W poniedziałek 30 września w Teatrze Telewizji swoją premierę będzie miał jego dramat "Imperium".
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Eugeniusz Kwiatkowski Melchior Wańkowicz spektakl TEATR Gdynia Magdalena Piejko

Festiwal NNW. Jak nowocześnie pokazywać polską historię?

– Dzięki festiwalowi o wielu rzeczach mówimy w taki sposób, że stały się one częścią polskiej świadomości – powiedział Tomasz Łysiak, główny scenarzysta filmu "Legiony". W audycji "Aria czy barbaria?" rozmowa o historii i znaczeniu Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oraz o tym, co należy zrobić, by więcej polskich filmów dorównywało najlepszym międzynarodowym produkcjom.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia kino film polski