Polskie Radio
Section05
Paweł Lekki

Ćwiczenia wojskowe Rosji i Białorusi. Strzałkowski: odbywają się 25 km od granicy z Polską

Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało (12.11) o prowadzeniu wspólnych białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojsk powietrznodesantowych. - Ćwiczenia zorganizowano nieopodal miejscowości Hoża, która znajduje się zaledwie 5 km od granicy z Litwą i 25 km od granicy z Polską - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Michał Strzałkowski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Świat w południe Białoruś ćwiczenia wokalne Aleksander Łukaszenka Władimir Putin kryzys na granicy Paweł Lekki Michał Strzałkowski Unia Europejska Europa Europa Wschodnia konflikty międzynarodowe

Prof. Grabowska: Polska musi dbać o bezpieczeństwo całej UE

Szef Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiał w Warszawie o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy i wskazywał na potrzebę budowy fizycznej zapory. - Żeby sfinansować tego typu urządzenie zabezpieczające granicę, musimy mieć zgodę wszystkich premierów reprezentujących państwa członkowskie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska Więcej świata kryzys migracyjny Białoruś Mateusz Morawiecki Genowefa Grabowska

Kamil Kłysiński o sytuacji na granicy: instrumentarium rosyjskie połączone z białoruską desperacją

- Łukaszenka próbuje jak najwięcej wyciągnąć od Rosji, a Putin dzięki Białorusi może rozgrywać swoje interesy w regionie. Jestem przekonany, że Rosja jest bardzo zaangażowana w kryzys migracyjny, czerpie z tego korzyści. Osaczanie Unii Europejskiej, destabilizacja na granicy są na rękę Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Białoruś kryzys migracyjny Rosja Aleksander Łukaszenka granica Paweł Lekki

"Względy ideologiczne grają bardzo istotną rolę". Guzy o dyskusji ws. klimatu

W Glasgow ruszył kolejny szczyt klimatyczny COP26. - W tej sprawie nie ma swobodnej dyskusji, ponieważ narzucony jest dominujący pogląd w formule dosyć katastroficznej, mówiący o tym, że czeka nas światowa katastrofa czy zagłada cywilizacji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o zmianach dotyczących klimatu Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Unia Europejska klimat Jarosław Guzy

IPN odtwarza materiały archiwalne zniszczone przez SB

Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, jako jedyne w kraju, przejęło w 2001 roku od Delegatury Urzędu Ochrony Państwa w Katowicach 267 worów ewakuacyjnych ze zniszczonymi aktami. Rzeczywistość okazała się ciekawsza, bogatsza i niewiele mniej sensacyjna niż fabuła filmu "Psy", w którym esbecy palili akta.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Pamięci Narodowej Paweł Lekki Katowice archiwum archiwizacja IPN historia Polski

Konflikt wokół kopalni Turów. Prof. Szymanowski: może zakończyć się pozytywnie dla Polski

Polskie władze ponownie złożyły wniosek o uchylenie decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Tymczasem czeskie ministerstwo środowiska daje sygnał, że jest gotowe do powrotu do rozmów na ten temat i zapewnia o poparciu ugrupowań negocjujących powołanie nowego rządu. 
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki Czechy Komisja Europejska kopalnia Turów Unia Europejska Trybunał Sprawiedliwości UE

Analityk: wysocy rangą urzędnicy nie dostrzegają roli Gazpromu w wywołaniu kryzysu na rynku energii w UE

W Brukseli, na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej, spotkali się przywódcy państw UE, którzy rozmawiają o COVID-19, transformacji cyfrowej, cenach energii, migracji i stosunkach zewnętrznych. - To po części Gazprom swoimi wieloletnimi działaniami doprowadził do obecnej sytuacji na rynku gazu - mówi Daniel Czyżewski, analityk.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Gazprom energetyka emisja co2 Paweł Lekki

Prof. Zajączkowski: Londyn musi się porozumieć z Paryżem i Berlinem

Brytyjski premier Boris Johnson, szukając w Unii Europejskiej przeciwwagi dla coraz bardziej nieprzyjaznej Londynowi Francji, planuje na początku przyszłego roku zorganizować szczyt z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował "Sunday Express". Prof. Kamil Zajączkowski z UW zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę potencjały polityczne, gospodarcze i wojskowe Londyn musi porozumieć się jednak z Paryżem i Londynem.
Zobacz więcej na temat:  Boris Johnson grupa wyszehradzka Wielka Brytania Paweł Lekki

"Zdecydowany skręt w prawo". Prof. Szymanowski o wynikach wyborów w Czechach

Opozycyjna koalicja SPOLU zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Czechach. Kto teraz będzie odpowiedzialny za tworzenie nowego rządu? - Myślę, że tutaj nic nadzwyczajnego nie zdarzy i na pewno będzie to prof. Petr Fiala, przywódca ODS i koalicji SPOLU - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Czechy Andrej Babisz

Adam Eberhard: UE ma jeszcze spory katalog działań wobec Białorusi

Parlament Europejski przegłosował rezolucję w sprawie Białorusi, w której wzywa do ukarania Alaksandra Łukaszenki i wprowadzenia sankcji wobec jego reżimu. Jest też wezwanie do solidarności krajów europejskich wobec ataków hybrydowych na Polskę oraz apel o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. - Kolejne sankcje są chyba przesądzone - mówi Adam Eberhard z OSW.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Parlament Europejski sankcje Unii Europejskiej sankcje Andrzej Talaga Paweł Lekki

Dr Wasilewski: ostatni rok to moment rozprężenia w relacjach Turcji z USA i UE

W Warszawie doszło do spotkania szefów dyplomacji Polski i Turcji. - Najprawdopodobniej powstał pomysł, żeby oddziaływać na Turcję w taki sposób, aby np. nie blokowała istotnych inicjatyw dla Polski na forum Sojuszu Północnoatlantyckiego - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Karol Wasilewski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Unia Europejska Turcja Stany Zjednoczone

Ekspert o zbliżającym się szczycie państw UE i Bałkanów

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen kończy, rozpoczętą we wtorek (28 września), podróż do sześciu krajów bałkańskich, która ma pokazać zaangażowanie władz wykonawczych Unii Europejskiej w regionie. - Dzisiaj Europa boryka się z własnymi trudnościami. Szereg krajów ma różnego rodzaju obiekcje, co do bułgarskiego "cichego veta" - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Spasimir Domaradzki z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki ŚWIAT Ursula von der Leyen Bałkany Unia Europejska Macedonia Północna Serbia Francja Emmanuel Macron

Orlen wchodzi na rynek automatów paczkowych. "Są hitem w naszym kraju"

PKN Orlen uruchomił własną sieć skrytek na paczki. Na terenie kraju działa już 200 automatów paczkowych, a w przyszłym roku ich liczba wzrośnie do 2000. - Paczkomaty są niewątpliwie hitem w Polsce, więc mając placówki RUCH-u czy stacje paliw, grzechem byłoby nie rzucić konkurencji rękawicy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Tomasz Matusiak Orlen Daniel Obajtek

Ekspert OSW: Scholz to polityk, który nie ma wiele wspólnego z Europą Środkowo-Wschodnią

Europa zastanawia się, kto zostanie kanclerzem Niemiec i jak zmieni się polityka Berlina. Wiele wskazuje na to, że niemieckim rządem pokieruje lider socjaldemokratów. - Scholz jest politykiem, który z naszym regionem nie ma wiele wspólnego. Jest bliższy Francji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Kędzierski z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  polityka Paweł Lekki Więcej świata ŚWIAT Angela Merkel Niemcy wybory w Niemczech