Polskie Radio
Section05

PiS

Obrona konieczna: "PiS politycznie na pewno na tym zyska”

„Nie będzie podlegać karze, kto odpiera zamach związany z wdarciem się do jego domu, nawet jeśli przekracza granice obrony” – zapowiedział w czwartek Zbigniew Ziobro. Propozycję zmian ws. obrony koniecznej skomentował w Rozmowie Polskiego Radia 24 poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Kukiz'15 Zbigniew Ziobro Grzegorz Długi Ministerstwo Sprawiedliwości Prawo i Sprawiedliwość przestępczość

Zmiany w Nowoczesnej. "Na nowo zapakowana stara płyta"

- Nowoczesna ogłosiła nowe otwarcie, a tymczasem dostaliśmy na nowo zapakowaną starą płytę Ryszarda Petru, który za każdym razem chciałby być świeżym towarem eksportowym polskiej polityki, Platformą 2.0, a jest po prostu Rysiem z Ucha Prezesa – powiedział w programie Punkt Widzenia Marcin Makowski z Wirtualnej Polski. Odniósł się także do Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Nowoczesna Ryszard Petru Platforma Obywatelska Katarzyna Lubnauer Grzegorz Schetyna Mateusz Kijowski

Myśliwi jako jeden z trzonów Wojsk Obrony Terytorialnej?

- Obrona Terytorialna obrasta śmiesznością. Jej grzechem założycielskim były pierwsze wypowiedzi ministra Macierewicza, który mówił, że jest ona odpowiedzią na Specnaz. Ruch z myśliwymi mieści się w tych kategoriach śmieszności – powiedział Marcin Celiński z Liberte. O pomyśle ministra Szyszko - by myśliwi stanowili jeden z trzonów obrony terytorialnej – rozmawiali w Debacie Poranka także Bartłomiej Radziejewski (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (wSieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojska Obrony Terytorialnej Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Marcin Celiński Jan Szyszko Jarosław Kaczyński Wiktor Świetlik

Streżyńska do dymisji? "Premier powinna być z niej dumna"

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, w tym premier Beata Szydło, krytykują Annę Streżyńską za jej ostatnie wypowiedzi. Minister cyfryzacji, w kontekście działań rządu, stwierdziła: „więcej powinniśmy stawiać na rozwój niż na wydatki socjalne”. W Polskim Radiu 24 komentarz Łukasza Polinceusza z Fundacji Pułaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Streżyńska Ministerstwo Cyfryzacji Beata Szydło rząd Beaty Szydło Antoni Macierewicz cyberbezpieczeństwo Beata Mazurek

Spór o ECS. "Niech prezydent Gdańska się nie wtrąca"

Minister kultury, prof. Piotr Gliński zgłosił kandydaturę Krzysztofa Wyszkowskiego do Rady Europejskiego Centrum Solidarności. Z tą decyzją nie zgadza się jednak prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Apelujemy do prezydenta Gdańska, by nie wtrącał się do naszych kandydatów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Sellin Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Europejskie Centrum Solidarności Krzysztof Wyszkowski Gdańsk Paweł Adamowicz Władysław Frasyniuk Joanna Lichocka Rada Mediów Narodowych media publiczne Dorota Kania POLSKA

Liczymy na nowych, uczciwych prokuratorów i sędziów

- W Polsce jeszcze wiele spraw jest do naprawienia. Mamy świadomość, że czas ucieka nieubłaganie. Ludzie oczekiwali, że szybko naprawimy wiele kwestii, więc wzięliśmy się za wiele spraw naraz. Uważam, że tak trzeba robić, niezależnie od tego, że będą jakieś potknięcia – mówił o rządach Prawa i Sprawiedliwości w audycji 24 Pytania poseł PiS Marek Suski.
Zobacz więcej na temat:  polityka Prawo i Sprawiedliwość Donald Tusk Amber Gold POLSKA

Elektroniczny dozór sposobem na alimenciarzy

Krajowy Rejestr Długów informuje, że dług alimentacyjny przekroczył 10,5 miliarda złotych. Aż 96 proc. niepłacących alimentów to mężczyźni. - W 2016 roku 300 tysięcy osób pobierało pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Jednak wiemy, że znacznie więcej osób uprawnionych nie otrzymuje świadczeń. Problemem jest z egzekucją należności, ponieważ odzyskuje się tylko 20 proc. należności, a np. w Danii 80 proc. – mówił w audycji 24 Pytania Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości alimenty sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość

Spór o reformę sądownictwa. Prezydent mediatorem?

To będą minimum półgodzinne przerwy w orzekaniu. Tak sędziowie zamierzają wyrazić swoje niezadowolenie z powodu nowej ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa. Mają odwiesić togi, by uczestniczyć w specjalnych zebraniach przedstawicieli samorządu sędziowskiego. Podczas przerwy chcą rozmawiać m.in  o utworzeniu Forum Przedstawicieli, które działałoby po przekształceniu KRS. Sytuację komentował w audycji Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prawo Andrzej Anusz krs rząd Beaty Szydło Andrzej Duda

Reforma sądownictwa autorstwa PiS. "Zarzuty na wyrost"

Od kilku miesięcy trwa debata nad reformą sądownictwa. Jednym z budzących kontrowersje projektów jest ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada ona m.in utworzenie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji 15 członków-sędziów KRS. Ich następców miałby wybrać Sejm. – Zwiększamy w ten sposób demokratyczną legitymizację tych członków i demokratyczną legitymację sądów – mówił w audycji Punkt Widzenia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  polityka krs sądownictwo Bartłomiej Wróblewski