Polskie Radio
Section05

Solidarność

Dr Jarosław Szarek o 40. rocznicy powstania Solidarności: źródeł jej powstania było wiele

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. O narodzinach związku opowiada prezes IPN dr Jarosław Szarek.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe bitwa warszawska 1920 Dorota Truszczak Jarosław Szarek IPN

Cezary Krysztopa: traktujemy Andrzeja Dudę jako przyjaciela "Solidarności"

- Tak, jak Lech Kaczyński realizował ideały "Solidarności", tak teraz Andrzej Duda jest strażnikiem tego, żeby te ideały były, przy obecnej władzy, realizowane - mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". - Dziś "Solidarność" traktuje prezydenta Andrzeja Dudę jako swojego człowieka w tej strukturze władzy, w której obecnie funkcjonujemy, jako przyjaciela "Solidarności" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka wybory prezydenckie Andrzej Duda prezydent wybory prezydenckie 2020

40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

W sierpniu 1980 roku, po lipcowych protestach robotników w zakładach pracy w Lublinie i Świdniku, wybuchła fala strajków w tysiącach zakładów w całej Polsce. Te wydarzenia były bezpośrednią przyczyną podpisania porozumień sierpniowych (31 sierpnia) i powstania  NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach bloku sowieckiego niezależnej od władzy, legalnej organizacji związkowej. Statut Związku został przyjęty 17 września. NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany przez Sąd Najwyższy 10 listopada. Związek zrzeszał blisko 10 mln członków, czyli 80 procent pracowników w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  NSZZ historia Polski

Pensja zasadnicza w służbie zdrowia. Maria Ochman: w przyszłym roku porównywalna ze średnią

- Ta ustawa została przygotowana tak, aby etapami podnosić wynagrodzenie ludziom, pracującym w służbie zdrowia najdłużej, którzy przychodzili do pracy za zupełnie inne stawki, a którym przez te "wspaniałe" osiem lat, które nam wyrwała z życiorysu PO-PSL, płace kompletnie stały - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA NSZZ służba zdrowia

"Chce budować solidarność, ale LGBT". Rozpłochowski o Trzaskowskim

- Rafał Trzaskowski to promotor ideologii LGBT. Niech nie śmie robić jakichkolwiek analogii do prawdziwej Solidarności - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rozpłochowski, opozycjonista z czasów PRL. Gośćmi audycji byli również Wojciech Borowik oraz Andrzej Michałowski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska koalicja opozycja polityka wybory prezydenckie 2020 LGBT Andrzej Rozpłochowski Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 POLSKA

Ekspert NSZZ "S": dodatek solidarnościowy zrównuje pomoc państwa dla "etatowców" i samozatrudnionych

Dodatek solidarnościowy jest bardzo ważny, bo zrównuje pozycję osób na stałych umowach o pracę, którzy ją stracili, z tymi którzy byli na samozatrudnieniu, a już dostali pomoc państwa zaraz po wybuchu pandemii - powiedział Marek Lewandowski, ekspert NSZZ "Solidarność" w audycji Programu 1 Polskiego Radia "Ekspres Gospodarczy".
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie zasiłek związki zawodowe pracownik pracodawcy GOSPODARKA

31 lat temu odbyły się częściowo wolne wybory, zakończone zwycięstwem "Solidarności"

31 lat temu, 4 czerwca 1989 r., na mocy porozumień między władzami PRL a częścią opozycji odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo "Solidarności" otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne opozycja opozycja demokratyczna Solidarność Walcząca Lech Wałęsa PZPR komunizm

4 czerwca 1989 roku – czym wtedy żyli Polacy?

Niedziela 4 czerwca 1989 roku – tego dnia w samo południe odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory w Polsce. Co oprócz tego działo się w naszym kraju 31 lat temu? Jakie firmy grano w kinach, jakiej muzyki się słuchało? Jakie ubrania były w modzie? W podróż do przeszłości zabrała nas nasza reporterka Izabela Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Izabela Woźniak Marcin Łukawski wybory w Polsce transformacja ustrojowa Piotr Stelmach

Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne nie powinny się przedawniać

- Zbrodnie komunistyczne, tak jak zbrodnie nazistowskie, powinny tak samo bezterminowo nie ulegać przedawnieniu. Powinny być ścigane do końca, dopóki jest możliwość i pojawiają się jakieś nowe fakty i dowody w sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Gościem PR24 był także Andrzej Gwiazda, również legenda Solidarności.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Kołodziej Andrzej Gwiazda Tadeusz Płużański Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo HISTORIA historia Polski historia PRL opozycja demokratyczna IPN Instytut Pamięci Narodowej