Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Dr Kędzierski o środkach z unijnego Funduszu Odbudowy: możemy nie zdążyć wydać tych pieniędzy

- Może być tak, że nawet jeżeli otrzymamy pierwszą zaliczkę z opóźnieniem, to nie ma żadnej gwarancji, że kolejne zaliczki dostaniemy w terminie. Przypomnę, że te pieniądze muszą być wydane do końca 2023 roku i część w 2024 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy pieniądze fundusze unijne pandemia POLSKA polityka Polskie Radio 24

Jerzy Mosoń: polexit to temat fałszywy, Europa Zachodnia rozmawia o rozpadzie UE

- Ani PiS, ani PO nie są partiami, które chciałyby z UE wychodzić. Politycy obu partii dostrzegają pozytywne aspekty wynikające z członkostwa. Nie wiem, jak dużo będzie jeszcze tych pozytywnych aspektów, bo Unia Europejska się zmienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Drozda POLSKA polityka Polityka zagraniczna Polski dyplomacja kryzys

Beata Płomecka: z mojej wiedzy wynika, że polski KPO będzie zaakceptowany w listopadzie

Moja wiedza jest taka - z rozmów w Komisji Europejskiej - że te pieniądze popłyną. (...) Chodzi o to, żeby w tym roku Polsce nie przepadły zaliczki. I z tego, co słyszę w Komisji Europejskiej, na dziś listopad to jest ten moment, że Krajowy Plan Odbudowy zostanie zaakceptowany - mówiła w Polskim Radiu 24 korespondentka PR w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Krajowy Plan Odbudowy Antoni Opaliński Beata Płomecka

"To część szerszego trendu". Analitycy z Chatham House o wyroku TK

Wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym to część szerszego trendu, a w innych państwach narasta sprzeciw wobec dotychczasowego modelu integracji europejskiej, w której dużą rolę odgrywają rozstrzygnięcia prawne. Tak sprawę oceniają analitycy z Chatham House, jednego z najważniejszych think tanków na świecie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania polityka POLSKA Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE sądownictwo Polexit

"Polacy nigdy nie byli posłusznymi ludźmi". "Le Figaro" docenia Polskę po wyroku TK

- Instytucje europejskie wykraczają poza swoje prerogatywy, angażując się w sprawy, które ich nie dotyczą, a gdy tylko kraj w UE ośmieli się prowadzić nadmiernie konserwatywną politykę społeczną, jest wzywany do porządku w imię "wartości europejskich" - pisze w magazynie "Le Figaro" jego szef Guillame Roquette, komentując decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE Trybunał Konstytucyjny Komisja Europejska media prawo Francja ŚWIAT Europa

Debata w PE z udziałem premiera. Rzecznik rządu: sztuką jest walczyć o swoje interesy w UE

- Powinniśmy mówić o tym, jak powinny wyglądać relacje w Unii Europejskiej. To nie jest kwestia relacji ciepłych czy zimnych, tylko relacji uczciwych - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o planowane na wtorek wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego w Parlamencie Europejskim. - Nie jest sztuką być poklepywanym po plecach, sztuką jest walczyć o swoje interesy w UE - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polska w Unii Europejskiej rząd Parlament Europejski Trybunał Konstytucyjny

Zbliża się szczyt Rady Europejskiej. Szymański: KE powinna zająć się sytuacją energetyczną

- Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej - tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił minister ds. UE Konrad Szymański.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konrad Szymański polityka Komisja Europejska energetyka energia gaz Rada Europejska migracja kryzys migracyjny

Tusk wywierał presję na KE ws. zatwierdzenia polskiego KPO? Europoseł PiS składa interpelację

Europoseł PiS Kosma Złotowski skierował w piątek interpelację do Komisji Europejskiej, w której zapytał, czy przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk wywierał polityczne naciski, by wpłynąć na decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Krajowy Plan Odbudowy Europa Belgia Bruksela Komisja Europejska Donald Tusk Parlament Europejski

"Szersza kwestia obejmująca inne państwa członkowskie UE". Dr Kawęcki o wyroku TK

- Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczyło polskiego wymiaru sprawiedliwości, ale można powiedzieć, że jest to szersza kwestia obejmująca również inne państwa członkowskie Unii Europejskiej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Krzysztof Kawęcki (politolog).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Trybunał Konstytucyjny prawo konstytucja Parlament Europejski polityka Polityka zagraniczna Polski Polska w Unii Europejskiej

Wdrażanie unijnych dyrektyw przez Polskę. Szymański przypomniał wysoką skuteczność z ubiegłych lat

- W 2020 r. mieliśmy do czynienia z rozpoczęciem 35 postępowań formalnych o naruszenie prawa UE w stosunku do Polski. Miały one związek głównie z nieterminowym wdrażaniem dyrektyw. 13 z tych postępowań jest już zamkniętych - poinformował Konrad Szymański. Minister ds. UE przypomniał, że w 2018 i 2019 r. Polska miała najwyższe wskaźniki wdrażania norm prawa unijnego do prawa krajowego spośród wszystkich państw UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ministerstwo Spraw Zagranicznych prawo ue

Kolejni kandydaci na prezydenta Francji popierają decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego

Kolejni kandydaci na prezydenta Francji poparli decyzję polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Za wyższością konstytucji nad prawodawstwem UE opowiedzieli się socjalista Arnaud Montebourg, politycy centroprawicy Xavier Bertrand i były negocjator UE ds. brexitu Michel Barnier. Decyzję polskiego TK poparli także liderzy skrajnej prawicy Florian Philippot i Marine Le Pen.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Francja prawo

"Pakiet klimatyczny Fit for 55 może obniżyć konkurencyjność firm". Przedsiębiorcy zgłaszają swoje obawy

Organizacja zrzeszająca polskie firmy Business&Science Poland przekonuje, że propozycje Komisji Europejskiej dotyczące klimatu wywołują obawy w kwestii konkurencyjności. Zastrzeżenia budzi m.in. propozycja zmniejszenie liczby otrzymywanych bezpłatnych uprawnień do emisji dla różnych sektorów gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Komisja Europejska Fit for 55 emisja co2 produkcja przemysłowa przedsiębiorstwo biznes eksport import