Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

"Dokładnie wypunktował opozycję, jedno z najlepszych wystąpień". Czarnek chwali słowa premiera

- Premier idealnie wypunktował opozycję i ordynarne kłamstwa na temat rzekomego wychodzenia Polski z UE - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek o czwartkowej wypowiedzi szefa rządu w Sejmie. Jego zdaniem było to jedno z najlepszych wystąpień premiera, jakie słyszał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Platforma Obywatelska Przemysław Czarnek polityka opozycja

Eksperci: projekt przyszłorocznego budżetu ma wiele niewiadomych

Przyszłoroczny budżet to raczej pewne ramy, w których wiele może się zmienić. Zależy to nie tylko od naszych działań, ale też od sytuacji w gospodarce światowej. W efekcie już teraz można zakładać, że budżet będzie w przyszłym roku nowelizowany. Wzrost gospodarczy może być niższy od zakładanego, a inflacja sporo wyższa - uważali goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja budżet Polski ceny paliw gaz ziemny podatki COVID-19

"Narracja ustawiana pod przyszłe wybory parlamentarne". Dr Andrzej Anusz o rzekomym polexicie

- Donaldowi Tuskowi i PO chodzi o podzielenie polskiej sceny politycznej na ugrupowania, które są za obecnością Polski w UE, i te, które chcą Polskę z UE wyprowadzić. Wystąpienie premiera Morawieckiego pokazało, że obóz rządzący nie zamierza wyprowadzać Polski z UE - mówił w Polskim Radiu 24 politolog dr Andrzej Anusz. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polexit Polska w Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny

Anna Kwiecień: były próby wyprowadzenia Polski z UE. Pierwszą podjął Giertych, drugą Schetyna

- Premier w Sejmie przypomniał, że były próby wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Pierwsza - pana Giertycha, który był w ogóle przeciwny wejściu do UE. Druga - pana Schetyny, który nieroztropnie nawoływał do referendum. A wiemy czym się skończyło takie referendum w Wielkiej Brytanii - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Anna Kwiecień. Gościem audycji był także Radosław Lubczyk, poseł klubu PSL - Koalicja Polska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sejm polityka Trybunał Konstytucyjny Polska w Unii Europejskiej Platforma Obywatelska konstytucja Roman Giertych Grzegorz Schetyna

W USA ropa wciąż drożeje. Takiej serii tygodniowych zwyżek cen nie było od 2015 roku

Ceny ropy w USA wciąż szybko rosną. To będzie już 8. z kolei tydzień ze zwyżką notowań - najdłuższa taka seria od 2015 r. Globalny kryzys energetyczny pogorszył sytuację na rynkach paliw - informują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 81,87 USD, wyżej o 0,69 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja gaz ziemny Nord Stream 2 ŚWIAT ropa naftowa Europa

Czy szef PE pozwie KE za bezczynność ws. mechanizmu warunkowości? Ma ograniczony czas

Do 2 listopada szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli ma czas na decyzję, czy pozwać Komisję Europejską za bezczynność w sprawie uruchomienia mechanizmu warunkowości w budżecie UE - poinformowały służby prasowe PE. W czwartek wieczorem komisja prawna PE zarekomendowała, żeby to zrobił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europarlament David Sassoli Komisja Europejska pieniądze polityka

Prof. Grosse o wstrzymaniu prac na polskim Planem Odbudowy: to była osobista decyzja przewodniczącej KE

- Pomimo tego, że nie ma żadnego formalnego związku pomiędzy krajową aprobatą KPO w danym państwie a innymi przesłankami, to tutaj wyraźnie takiego związku doszukała się pani przewodnicząca - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska dyplomacja pieniądze polityka Polskie Radio 24 POLSKA

Ćosić: Polska chce pokazać, że nie będzie wdzięczna do końca swoich dni za to, że została członkiem UE

- To, że polski Trybunał Konstytucyjny zdecydował o wyższości prawa polskiego nad prawem unijnym, rzeczywiście wywołało dosyć agresywne reakcje w Brukseli - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dominika Ćosić (korespondentka TVP z Brukseli). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka Polityka zagraniczna Polski Polska w Unii Europejskiej

Mateusz Wyrwich o sytuacji w UE: teraz rządzi tam Putin

- UE rządzi tak naprawdę Putin. To on decyduje o polityce unijnej. Dostarcza w tej chwili taką ilość gazu, jaką chce. Wpływa to na zadowolenie bądź niezadowolenie ludności poszczególnych państw UE - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich z tygodnika "Niedziela". Gościem "Debaty dnia" był także Mariusz Gierej z mPolska24.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Nord Stream 2 pieniądze energetyka Niemcy ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Rosną ceny energii w Europie. Ekspert: KE nie proponuje nowych narzędzi

Komisja Europejska proponuje działania w reakcji na wysokie ceny energii, w tym wsparcie gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym czy pozwoleniami na emisję CO2. Wśród innych propozycji są także różnego rodzaju ulgi podatkowe, które państwa członkowskie mogłyby wprowadzać, oraz zgoda na pomoc publiczną dla określonych firm. 
Zobacz więcej na temat:  polityka ŚWIAT Rosja energia elektryczna energetyka ceny gaz ziemny Michał Strzałkowski

Premier: polexit to fake news i ordynarne kłamstwo Tuska

- Polexit to fake news, tak samo jak fake newsem była deklaracja PO, że nie podwyższy podatków, że nie podwyższy wieku emerytalnego, że nie zabierze OFE - powiedział w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Polexit to jest kłamstwo, bo PO której brakuje wyobraźni, programu i potrafi się opierać tylko o kłamstwa - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Polska w Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny Trybunał Sprawiedliwości UE Platforma Obywatelska

"Oddaje obecną sytuację". Prof. Grochmalski o zawieszeniu umowy o readmisji z UE przez Białoruś

- Łukaszenka podpisał to porozumienie po długich negocjacjach w styczniu 2020 r. Zapis ten długo nie funkcjonował, a w zasadzie oddaje obecną sytuację po stronie białoruskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (politolog, ekspert ds. bezpieczeństwa).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służby i bezpieczeństwo Aleksander Łukaszenka migracja kryzys migracyjny wojna hybrydowa Białoruś imigranci w Europie

"Naszym celem jest, by technologie wodorowe stały się codziennością". Porozumienie o rozwoju gospodarki wodorowej

- Rozpoczynamy budowę nowego sektora polskiej gospodarki - gospodarki wodorowej - mówili uczestnicy porozumienia sektorowego dotyczącego rozwoju tej dziedziny, które podpisano dziś w Warszawie.Porozumienie zawarło prawie 140 podmiotów, m.in. administracja publiczna, przedstawiciele biznesu i nauki.
Zobacz więcej na temat:  wodór GOSPODARKA energia energia odnawialna ministerstwo klimatu

Wypłata środków w ramach KPO. Müller: KE nie ma żadnej podstawy prawnej, żeby nie zaakceptować planu

- Komisja Europejska działa bez podstawy prawnej, jeśli chodzi o przedłużanie procedur przyjmowania polskiego Krajowego Planu Odbudowy. To w kompetencji TSUE leży nakładanie kar, jeżeli kraj członkowski nie wykonuje jego wyroków - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polska w Unii Europejskiej Trybunał Konstytucyjny premier Mateusz Morawiecki Piotr Müller

Białoruś nie przyjmie migrantów z UE. Łukaszenka zawiesił umowę o readmisji

Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a Unią Europejską o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka imigranci w Europie migracja imigracja obcokrajowcy umowa ŚWIAT