Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Konkurs Chopinowski już w tym roku. "Czekają nas ogromne emocje, i to od samego początku"

- Najdalej do 5 marca poznamy nazwiska ok. 160 uczestników eliminacji XIX Konkursu Chopinowskiego, czyli tych pianistów, którzy zostaną zaproszeni do Warszawy, żeby na przełomie kwietnia i maja w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej zaprezentować przed jury eliminacji około 20-minutowy program - mówił w Dwójce Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski 2025 XIX Konkurs Chopinowski konkurs chopinowski Aleksander Laskowski Dwójka KULTURA MUZYKA Beata Stylińska Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Palma widmo i grzyby o zapachu ryby. Jakie tajemnice skrywa przed nami przyroda?

Brytyjscy naukowcy wytypowali 10 najciekawszych gatunków roślin i grzybów, które pojawiły się w 2024 roku. W sumie, w ubiegłym roku, odkryto ponad 170 nowych gatunków, a wśród nich m.in. palmę widmo czy rybie grzyby. - Można powiedzieć, że w przyrodzie każdy dzień przynosi nowości - zauważa prof. Piotr Tryjanowski. 
Zobacz więcej na temat:  przyroda zwierzęta ochrona przyrody odkrycia i ciekawostki

"Retro Queen - Danuta Rinn" w Teatrze Rampa w Warszawie. Kiedy premiera?

Danuta Rinn, wielka gwiazda estrady, niespotykany głos, nietuzinkowa osobowość, retro diwa piosenki rozrywkowej po latach wraca z zaświatów, by wystąpić znów na warszawskim Targówku. W sobotę 11 stycznia w Teatrze Rampa premierę mieć będzie recital poświęcony artystce. - Danuta Rinn była królową sceny - nie ma wątpliwości Agnieszka Makowska. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Danuta Rinn Teatr Rampa KULTURA

Depeche Mode - wspominamy pierwszy koncert w Warszawie z 1985 roku

Co zespół Depeche Mode jedli podczas pobytu w Warszawie? Z kim rozmawiali, gdzie spali? Jak bardzo zmieniła się produkcja koncertów od lat 80.? Gdzie można było zdobyć bilety w czasach bez Internetu? W "Muzycznym Klubie Trójki" opowiadamy o pierwszym koncercie Depeche Mode, który odbył się 30 lipca 1985 roku na warszawskim Torwarze. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Małgorzata Jakubowska Depeche Mode muzyka rozrywkowa

Jabłko owocem polskiej prezydencji w Radzie UE. Które najlepsze? Zobacz nasz Wielki Test Jabłek

Jabłko dla Polski jest owocem szczególnym i powodem do dumy. Jesteśmy największym producentem jabłek na Starym Kontynencie i czwartym co do wielkości na świecie. Dlatego zostało ono oficjalnym owocem przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej. Owoce będą rozdawane uczestnikom wydarzeń w Polsce i Brukseli. Polskie jabłka słyną ze swojego smaku i jakości. Które są najlepsze? Grójeckie, Wareckie czy może z Sompolna?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Rada Europy prezydencja Polski w UE Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi owoce jabłko

"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego

W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Stremecki Konrad Swinarski biografia KULTURA historia Polski

"Książki znaczące. Bilans idei 2024". Debata ponad podziałami

- Życie polityczne wpycha nas w ramy spolaryzowanego myślenia, które szkodzi dyskusji. Widząc więc, kto przyjął zaproszenie, cieszymy się, że przynajmniej ta pierwsza debata będzie w bardzo szerokim spektrum ideowym. Redakcje, środowiska intelektualne, które będą reprezentowane, są od lewej do prawej strony - mówił w Dwójce przed debatą online pt. "Książki znaczące. Bilans idei 2024" Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  Edwin Bendyk debata książki KULTURA Marcin Król Dwójka Fundacja im. Stefana Batorego Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

"Tędy i owędy". Wędrówki z Melchiorem Wańkowiczem

Za nami rok Melchiora Wańkowicza - niepokornego, odważnego, wnikliwego dziennikarza, pisarza i reportażysty. To właśnie jemu poświęcona była wystawa "Tędy i owędy. Z Melchiorem Wańkowiczem po Wielkopolsce i Kresach". - Przypomnieliśmy ścieżki, którymi wędrował i o których pisał Wańkowicz - mówił Krzysztof Klupp z Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Butlewski Dwójka reportaż Melchior Wańkowicz pisarz KULTURA Rok Melchiora Wańkowicza wystawa Wielkopolska Poznań

On Air Music Awards - promowanie muzyki ponad podziałami

Największe przeboje, najpopularniejsi polscy wykonawcy i wielkie telewizyjne widowisko. Tak w skrócie można opisać rozdanie On Air Music Awards - pierwszych w Polsce nagród przyznawanych tym artystom, których piosenki w ubiegłym roku były najczęściej grane w stacjach radiowych. W plebiscyt zaangażowały się największe stacje radiowe, w tym Polskie Radio, które promuje muzykę ponad podziałami!
Zobacz więcej na temat:  Trójka On Air Music Awards muzyka rozrywkowa MUZYKA

"Death Is Not The End". Tomasz Beksiński w listach do i od Anety Awtoniuk

Tomasz Beksiński i Aneta Awtoniuk. Przyjaciele. Swoi ulubieni ludzie. Fani muzyki i słów. Przez cały czas swojej przyjaźni rozmawiali o świecie i książkach, oglądali filmy i toczyli spory o wartości. Słuchali muzyki. Pisali listy. Od 25 lat, co jakiś czas, kolejna niezaklejona koperta ląduje w szufladzie biurka Anety. Wszak "death is not the end".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Aneta Awtoniuk Tomasz Beksiński MUZYKA

Święty czas i święte miejsca w późnym antyku. Jak zmieniała się koncepcja pielgrzymki?

Trzech Króli to święto ustanowione na pamiątkę wydarzenia opisanego w Ewangelii św. Mateusza. Czytamy tam, że trzej mędrcy ze Wschodu udali się do Betlejem, by oddać hołd nowonarodzonemu Jezusowi. Te odwiedziny władców z dalekich krajów to właściwie pierwsza pielgrzymka do chrześcijańskiego miejsca świętego. 
Zobacz więcej na temat:  Trzech Króli starożytność Katarzyna Kobylecka Kościół katolicki chrześcijaństwo islam buddyzm