Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Wielkie nadzieje i sportowe emocje. Odliczanie do Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Święto sportu rozpocznie się we wtorek 24 sierpnia. Polskie Radio będzie na bieżąco śledzić i relacjonować zmagania sportowców. Jakie wyzwania stoją przed polską reprezentacją? W audycji "Pora na Trójkę" szanse zawodników oceniał Ryszard Tomaszewski, wielokrotny medalista paraolimpijski, mistrzostw świata, Europy i Polski. 
Zobacz więcej na temat:  igrzyska paraolimpijskie Tokio 2020 Tokio 2020 Trójka STYL ŻYCIA Łukasz Sobolewski

Spychowo – Legnica. Teatr na wakacyjnych szlakach

Od kilku lat w połowie sierpnia odwiedzamy Mazury. Podejmują nas Stowarzyszenie Anima oraz Nadleśnictwo Spychowo. Wszystkie nasze wyprawy w te rejony okazały się bardzo owocne. Przywieźliśmy stamtąd reportaż, zrealizowaliśmy plenerowe wydanie "Trójki pod Księżycem" oraz dwa słuchowiska dla "Sceny Teatralnej Trójki". Za każdym razem były powody do takiej aktywności. Stowarzyszenie Anima ma letni teatr w Stodole Chochół, a w nim odbywają się regularne premiery.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik Mazury Legnica TEATR KULTURA

HTR - czy mamy do czynienia z energią przyszłości?

Pierwszy reaktor energetyczny, dający energię z atomu, powstał w 1956 roku w Wielkiej Brytanii. W ciągu 65 lat zbudowano kilka typów reaktorów i wciąż poszukuje się nowych. Zdaniem niektórych ekspertów technologią przyszłości jest HTR. - Są zoptymalizowane do tego, aby wytwarzać tzw. ciepło energetyczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Jagielski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak energia elektryczna energia atomowa

Aga Zaryan: "Lullaby" to był mój pierwszy krok w dorosłe artystyczne życie

- Nagrywałam tę płytę dokładnie 20 lat temu w Warszawie, w wakacje. I teraz w Warszawie będę mogła odtworzyć jej program, wypełniony klasycznymi amerykańskimi standardami. Na pewno zabrzmią inaczej. Wtedy miałam 25 lat i nie miałam wielu doświadczeń. Teraz mam wrażenie, że niektóre z tych piosenek mogę zaśpiewać w dojrzalszy sposób - mówiła w Dwójce wokalistka jazzowa Aga Zaryan.
Zobacz więcej na temat:  Aga Zaryan Jazz koncert Jakub Kukla Dwójka

W Lubaniu badają podziemia z czasów II wojny światowej. Co ukryto pod Kamienną Górą?

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc próbuje dotrzeć do podziemnego kompleksu militarnego pod Kamienną Górą w Lubaniu. Wehrmacht w tym mieście odniósł ostatnie zwycięstwo podczas II wojny światowej. - Od tego czasu w środku nie stanęła ludzka stopa - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Mateusz Zajdel, zastępca burmistrza. Jakie tajemnice kryją niemieckie podziemia?
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Dolny Śląsk II wojna światowa

"Sopot Non-Fiction". Światełko zwiastujące, co za chwilę będzie w teatrach

- Od 10 lat mamy tę samą formułę. Zapraszamy siedem grup młodych twórców, którzy wcześniej przesyłają nam pomysły na projekty teatralne związane z otaczającą nas rzeczywistością. Ci twórcy pracują u nas przez tydzień, od rana do wieczora i na końcu przedstawiają zalążki swoich projektów - półgodzinne migawki - opowiadał w Dwójce Adam Nalepa, reżyser i kurator przeglądu teatralnego Sopot Non-Fiction.
Zobacz więcej na temat:  dokument Jakub Kukla TEATR Sopot Dwójka

Zamiast jeść będziemy pokonywać głód zapachami?

Są zapachy, które natychmiast wywołują u nas uczucie głodu i powodują, że mamy ochotę na daną potrawę – dla jednych może to być ciepły chleb z masłem, a dla innych pizza. Zespół naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowuje natomiast środek, który ma działać na nas zupełnie odwrotnie i zmniejszać lub całkowicie hamować łaknienie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA jedzenie badania NAUKA Stanisław Perzyna Piotr Firan

Mieszkańcy wsi i małych miejscowości częściej narażeni na depresję?

Życie na wsi, dostęp do świeżego powietrza, bliskość przyrody - wydawać by się mogło, że to wszystko ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago dowodzą jednak, że nie zawsze musi tak być. Ich zdaniem mieszkańcy wsi i małych miast częściej cierpią na depresję niż mieszkańcy metropolii.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka depresja wieś badania Kamil Jasieński Martyna Ogonek

Białystok. "Wschód Kultury" – ostatnia część festiwalu

Rozpoczyna się ostatnia część tegorocznej edycji "Wschodu Kultury”. Cykl festiwali oparty jest na współpracy miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. W Białymstoku rozpoczyna się właśnie ostatnia z trzech części tegorocznych wydarzeń. Czego mogą się spodziewać festiwalowi goście? Jakie atrakcje przygotowali organizatorzy?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Białystok Podlasie Narodowe Centrum Kultury Katarzyna Cygler Rafał Wiśniewski