Polskie Radio
Section05

Zobacz także

Józef Piłsudski i jego polityka międzynarodowa. Plan polskiej ofensywy na Moskwę

Rzeczpospolita odradzała się po 123 latach zaborów, ale bez ustalonej granicy wschodniej, o którą Polacy musieli już niebawem walczyć. - Piłsudski świadomie wykorzystywał rok 1919 jako czas przygotowania wielkiej próby uzyskania przez Polskę geopolitycznej suwerenności w tej części Europy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak. Czy polscy politycy brali pod uwagę rozpoczęcie ofensywy na Moskwę?
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski Dorota Truszczak Andrzej Nowak

Japończycy rezygnują z podróży. Brakuje im pieniędzy i covidowych restrykcji w Europie

W tym roku na zagraniczne wakacje wyruszy ponad połowę mniej Japończyków niż przed pandemią. Podróż do Europy już nie jest tak popularna. Kryzys gospodarczy dotknął portfeli Japończyków, jednak oni boją się wciąż pandemii, oraz wojny toczącej się bardzo blisko. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński Weronika Puszkar turystyka podróże Podróże z Czwórką koronawirus Japonia

Wielki Piątek dniem zadumy i pokuty. Reportaż "Pieśni żalu" [POSŁUCHAJ]

Przekazywane z pokolenia na pokolenie, wyśpiewywane z ręcznie przepisywanych książek. Pieśni wielkopostne przypominają o sensie pokuty. Wybrzmiewają w nich opisy pojmania, męki i ukrzyżowania Chrystusa. Te już od wieków oddziaływały silnie na wyobraźnię twórców zarówno muzyki klasycznej, jak i ludowej. Ich archaiczne formy są przykładem żywej tradycji.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara Wielki Post pieśń reportaż w Jedynce Triduum Paschalne pr poleca

Karol Wojtyła. W jaki sposób papież został filozofem?

Karol Wojtyła był człowiekiem wielu talentów i zainteresowań. Znamy go przede wszystkim jako wielkiego przywódcę religijnego, ale także dramaturga, poetę i aktora. Był też filozofem. - Miał dobre przygotowanie literackie, natomiast jeśli chodzi o jego dzieła filozoficzne i teologiczne, to jest to trudny styl i są to teksty bardzo zaawansowane - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ks. prof. Grzegorz Hołub, filozof z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Karol Wojtyła filozofia Jan Paweł II religia wiara Jakub Domoradzki

Zaginione dzieła sztuki wracają do Gdańska. Kolekcja Jakoba Kabruna znowu w Muzeum Narodowym

Straty w kulturze i zbiorach sztuki, które Polska poniosła w czasie II wojny światowej, są ogromne. Do Muzeum Narodowego w Gdańsku wróciło 26 rycin z kolekcji Jakoba Kabruna. - Historyk sztuki Sylwester Rudnik, który otrzymał do oceny merytorycznej grafiki, rozpoznał je i powiadomił o odkryciu ich posiadacza Piotra Molendę, który podjął decyzję o ich zwrocie do muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Michał Montowski.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Michał Montowski Gdańsk Bez Przedawnienia Muzeum Narodowe w Gdańsku

Co stoi za popularnością współczesnych seriali kryminalnych i sensacyjnych?

Wiele osób uwielbia seriale, których bohaterami są detektywi rozwiązujący zagadki czy dzielni agenci, tajni bądź jawni, walczący o sprawiedliwość. Takie produkcje proponują wartką akcję i emocje. A zafascynowani widzowie nie poprzestają na obejrzeniu jednego odcinka, lecz oglądają cały sezon za jednym zamachem. A ci najbardziej wytrwali nawet dwa lub trzy!
Zobacz więcej na temat:  KULTURA telewizja serial streaming Jacek Frentzel Tomasz Miara Trójka