Polskie Radio
Section05

aktorstwo

Arkadiusz Wójcik: jestem wiecznie, wręcz uparcie niezadowolony

Arkadiusz Wójcik od 15 lat jest aktorem Teatru Powszechnego w Łodzi, jednego z najpopularniejszych teatrów komediowych w kraju. Od kilku lat w kolejnych przedstawieniach gra postać Nadii, pomocy domowej, która pomaga rozwiązywać problemy ludzi, u których pracuje. Ta rola stała się wręcz fenomenem Teatru Powszechnego, również prowadzące audycję "W antrakcie" są pod wielkim jej wrażeniem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz komedia KULTURA TEATR Łódź

Spektakl "Ku światłu (Alla luce)". Robert Talarczyk: widzenie jest darem czy przekleństwem?

- To pytanie będą sobie zadawać sami widzowie i na nie odpowiadać. Duch Grotowskiego unosi się nad Teatrem Śląskim. Jestem szczęśliwy, że wspólnie możemy tworzyć kolejny niezwykły spektakl. Roberto Bacci to legendarny reżyser, który współpracował z Grotowskim, na próbach zachwycałem się tym, jak on pracuje z naszymi aktorami. Ta wspólna realizacja z Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu to spełnienie kolejnego marzenia - mówił w Dwójce Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Grotowski aktor aktorzy Dwójka Robert Talarczyk Dariusz Maj Jakub Jamrozek

Jan Englert, Jan Peszek, Jerzy Stuhr - portret generacji

- Teatr był miejscem, które dawało szansę zaistnienia w tym zawodzie. Było też marzeniem dostać się do dobrego zespołu, w którym swego czasu panowała bardzo ścisła hierarchia ważności, od mistrzów po adeptów na samym dole tej drabiny, którzy - wpatrzeni w mistrzów - nauczyli się życia na scenie - mówiła w Dwójce prof. Barbara Osterloff. Bohaterami audycji byli trzej aktorzy, którzy zaczynali swoją karierę w latach 60.: Jan Englert, Jan Peszek i Jerzy Stuhr.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Mościcki Dwójka TEATR aktorzy

Biografka Mieczysława Czechowicza: był zwierzęciem estradowym i miał świetny kontakt z publicznością

- Mieczysław Czechowicz był introwertykiem, co nie licowało z tym, co proponował widzom jako aktor. Na scenie się otwierał, jednocześnie grał w komedii, Kabarecie Starszych Panów w telewizji, w sztukach Mrożka w Teatrze Współczesnym. Z dobrym skutkiem próbował wszelkich gatunków i to naraz. Trudno było na niego spojrzeć z jednej strony. Zmarł, mając 61 lat, doskonale wykorzystał dany mu przez los czas - mówiła w Dwójce Hanna Faryna-Paszkiewicz, autorka biografii Mieczysława Czechowicza.
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Czechowicz aktor Dwójka Jakub Jamrozek biografia Hanna Faryna-Paszkiewicz

Pokaż się z najlepszej strony. "Casting" w Teatrze Collegium Nobilium

- "Casting" powstał w oparciu o nasze doświadczenia. Nie tylko aktorskie, ale i życiowe. Mam wrażenie, że dziś większość z nas bierze udział w castingu - do nowej pracy, do wynajęcia mieszkania, na bycie kimś w social mediach - opowiada Kamil Książek, student IV roku Wydziału Aktorskiego na Akademii Teatralnej w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka TEATR spektakl Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie studenci aktorzy Adam Smolarek

Premiera spektaklu "Geniusz". Jacek Braciak: nie mogę doczekać się na pierwszych widzów

Otrzymał nominację do Orłów - Polskich Nagród Filmowych za rolę Tadeusza "Kosa" Kościuszki w filmie Pawła Maślony "Kos", a w najbliższy czwartek w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Geniusz" w reżyserii Jerzego Stuhra, w którym zagra Józefa Stalina - jedną z głównych ról. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Jacek Braciak. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Jacek Braciak FILM TEATR spektakl film polski Paweł Maślona Jerzy Stuhr Orły 2024

Sabina Bednarz o sukcesie na Junior Theater Festival w Sacramento

Gościem cyklu "Ferie z gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom była Sabina Bednarz, dziecięca aktorka filmowa, musicalowa i dubbingowa. W rozmowie na temat ferii zimowych opowiedziała o swoich sukcesach podczas udziału w prestiżowym, ogólnoświatowym Junior Theater Festival w Sacramento w Stanach Zjednoczonych, gdzie otrzymała dwie nagrody. Młoda aktorka nie tylko uwielbia występy na scenie, ale także gra na skrzypcach od najmłodszych lat. Po więcej zapraszamy poniżej.
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Sabina Bednarz radio dla dzieci

"Ultima Thule" wchodzi do kin. Jakub Gierszał: to historia kameralna, intymna

"Ultima Thule" to opowieść o młodym mężczyźnie, który w poszukiwaniu siebie samego wyrusza na odległą brytyjską wyspę, zamieszkaną zaledwie przez kilkadziesiąt osób. W rolę Bartka wciela się Jakub Gierszał. - To historia kameralna, intymna - mówi w rozmowie z Martyną Podolską. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska film polski konkurs chopinowski kino Jakub Gierszał KULTURA Ultima Thule Biała odwaga Klaudiusz Chrostowski

Feliks Matecki od przedszkola do aktorstwa. Trwają "Ferie z gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom

Miał zaledwie cztery lata gdy pojawił się na planie filmowym serialu "M jak Miłość". Wspierany przez rodziców w nauce pierwszych ról, szybko oswoił się z wymaganiami aktorskiego rzemiosła. O swoich krokach w świecie projektów filmowych i telewizyjnych, Feliks Matecki opowiedział w audycji "Ferie z gwiazdami" w Polskim Radiu Dzieciom. W rozmowie nie zabrakło wątku dotyczącego głównej roli w filmie fabularnym "Orlęta - Grodno 1939". Po szczegóły zapraszamy poniżej. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Ferie zimowe plan filmowy Feliks Matecki

Henryk Talar: Marzyłem o aktorstwie i rzeczy się spełniły

- Wiele rzeczy mi się w życiu spełniło i wiele też nie. Ostatnio przypomniało mi się, jak starszy kolega ze szkoły aktorskiej zapytał mnie: "I ty chcesz być aktorem? To chyba w lalkach się spełnisz". Pytam go więc: "Dlaczego?". "Och, gdybyś miał pół metra więcej…" - mówił Henryk Talar w audycji "W antrakcie". 
Zobacz więcej na temat:  Malwina Kiepiel Magda Kuydowicz Henryk Talar Trójka TEATR Teatr Polskiego Radia

"Don Kichot" w Teatrze Śląskim - zawsze trzeba walczyć, nigdy nie można się poddawać

- W kameralnym aktorskim gronie jest więcej miejsca na dzielenie się energią. Można lepiej siebie usłyszeć i dotknąć tego, o czym rozmawiamy w spektaklu. Chodzi o poszukiwanie własnych marzeń i sfery wolności, o to, co jest skrywane, a warto byłoby o to zawalczyć - mówił w Dwójce Jakub Roszkowski, autor adaptacji i reżyser spektaklu "Don Kichot" w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Miguel Cervantes Teatr Śląski Dwójka Jakub Kukla aktor aktorzy

Henryk Talar: aktor bardziej niż siebie powinien lubić widza

- Ten tekst jest wypowiadany nie tylko w imieniu aktora, ale także w imieniu widza. Widz jest tutaj równorzędny z aktorem. Właściwie Stary Aktor monologuje z widzem, mimo że widz nie jest ani nazwany, ani pokazany - mówił w Dwójce Henryk Talar o monodramie "78 i co nieco wincyj". Sztuka jest debiutem dramaturgicznym córki aktora - Zuzanny Talar-Sulowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Talar Teatr Polski w Warszawie spektakl Paweł Siwek monodram aktor Zuzanna Talar-Sulowska Dwójka KULTURA

Epoka gwiazd, czyli śladami kultur fanowskich w teatrze XIX w.

Druga połowa wieku XIX jest nazywana w historii teatru "epoką gwiazd". Najpopularniejsi aktorzy pełnili wtedy rolę podobną do dzisiejszych celebrytów i gwiazd sportu. Czy da się opowiedzieć o ówczesnej teatralnej publiczności stosując współczesne kategorie? Czy w XIX wieku istnieli "nastoletni fani" gwiazd sceny? Gościem Konrada Szczebiota była dr Agata Łuksza (Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego), autorka książki "Tort Marcello. Kultury fanowskie w teatrze XIX wieku".
Zobacz więcej na temat:  TEATR KULTURA Polskie Radio 24 Konrad Szczebiot