Polskie Radio
Section05

Antoni Trzmiel

Orzeł: dla młodych solidarność, a więc także i Nowa Solidarność, nic nie znaczą

- Według młodych, nie da się utrzymać wspólnoty za pomocą solidarności, bo nad wszystkim królują rywalizacja, walka o lepsze miejsca i przebijanie szklanych sufitów - powiedział w Polskim Radiu 24 Józef Orzeł, publicysta. - Solidarność nic więc nie znaczy, a tym samym także i Nowa Solidarność nic nie znaczy - ocenił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Józef Orzeł Solidarność społeczeństwo

Awaria w "Czajce". Radny PiS w Warszawie: nadzór nad stolicą jest niewystarczający

- Oczekiwałbym od gospodarza miasta, że na poważnie zajmie się zarządzaniem Warszawą. Mam nieodparte wrażenie, że nadzór nad stolicą jest niewystarczający, a rzesza zastępców prezydenta po prostu sobie nie radzi - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Szpądrowski, radny m.st. Warszawy (PiS).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa ekologia środowisko ochrona środowiska Wisła katastrofa ekologiczna Rafał Trzaskowski

"Zwiększyła polską podmiotowość". Dr Żukowski o znaczeniu Solidarności dla niepodległości kraju

- Symbolika Solidarności wciąż jest tak ważna, że nawet obóz, który chce być liberalny nie tylko gospodarczo, ale również obyczajowo i to znacznie bardziej niż jakikolwiek obóz do tej pory, odwołuje się do tej symboliki - powiedział dr Tomasz Żukowski, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tomasz Żukowski Solidarność NSZZ PRL historia Polski komunizm sierpień 80 strajki sierpniowe

Prof. Andrzej Gil: Zachód nie jest wrażliwy na polskie odczucia historyczne

- Wybór na ambasadora Niemiec Arndta Freytaga von Loringhovena pokazuje, że Zachód nie jest wrażliwy na nasze odczucia historyczne. Wyobraźmy sobie, co by się działo, gdyby taka osoba została wysłana jako ambasador do Tel Awiwu - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog prof. Andrzej Gil z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Niemcy stosunki polsko-niemieckie Europa Zachodnia Polskie Radio 24

Bogdan Klich: jak Polacy 40 lat temu, Białorusini walczą o godność, wolność i demokrację

- To, co przeżywaliśmy przed 40 laty w Polsce, Białorusini odczuwają na własnej skórze dzisiaj, bo oni też walczą o godność człowieka, o wolność oraz o demokrację. Te trzy wartości są tym, co spina ten polski sierpień z sierpniem białoruskim - mówił w Programie 1 Polskiego Radia senator PO Bogdan Klich. Gościem "Debaty Jedynki" był również senator PiS Włodzimierz Bernacki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio debata w jedynce POLSKA Bogdan Klich Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Solidarność Białoruś sierpień 80 40. rocznica porozumień sierpniowych porozumienia sierpniowe

"Pomyślałam, że nie mogę stać obok". Była opozycjonistka wspomina Solidarność

- W domu otrzymałam takie wychowanie - tata wpoił mi, że trzeba mieć odwagę działać zgodnie z własnymi przekonaniami. Po wielkich wahaniach, ze świadomością konsekwencji, jakie się z tym wiązały, pomyślałam, że muszę to zrobić, żeby mieć szacunek dla samej siebie - mówiła w Polskim Radiu 24 Ewa Kubasiewicz, działaczka opozycji w PRL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 sierpień 80 40. rocznica porozumień sierpniowych historia Polski

Prof. Gut: powrót uczniów do szkół nie musi być groźniejszy niż dotychczasowe źródła zakażeń

- Jeśli otwarcie szkół zostanie przeprowadzone w sposób racjonalny, będzie to miało znacznie mniejszy wpływ na liczbę zakażeń niż najgroźniejsze źródła, z którymi mamy obecnie do czynienia - powiedział prof. Włodzimierz Gut, wirusolog i doradca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie pandemia choroby zakaźne choroby płuc wirus

Dmitrowicz: powinniśmy pamiętać o Białorusinach także w kontekście Solidarności

- 40 lat to szmat czasu, to już perspektywa historyczna, choć bohaterowie tamtych wydarzeń jeszcze żyją, to powinno mieć przełożenie na to, co dzieje się na Białorusi. Naszym obowiązkiem jest wspieranie Białorusinów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i dyrektor Muzeum Jana Pawła II Prymasa Wyszyńskiego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Dmitrowicz historia Polski Solidarność Białoruś sierpień 80

"Kompetencje dziennikarskie niezwykle się obniżyły". Maciej Świrski o nowelizacji Prawa prasowego

- W ciągu ostatnich 30 lat media poszły do przodu bardzo znacznie pod względem technicznym, ale kompetencje dziennikarskie niezwykle się obniżyły. Mamy teraz zjawisko nagonek, które mają na celu zdyskredytowanie niektórych osób, przypisując im nieprawdziwe czyny i zachowania. To stałe zjawisko polskiego życia medialnego - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Zobacz więcej na temat:  dziennikarstwo media telewizja POLSKA repolonizacja Maciej Świrski Polskie Radio 24