Polskie Radio
Section05

energetyka

Wysokie ceny nośników energii. Dawid Piekarz: kumulacja negatywnych czynników

- Te podwyżki były przewidywalne, jeśli patrzymy na sytuację na rynkach energetycznych, to mamy od czynienia z absolutną kumulacją niekorzystnych czynników. Kolejne uwarunkowania są usytuowane poza Polską, ani nasze społeczeństwo, ani rząd nie ma na nie wpływu, można je tylko delikatnie łagodzić - mówił w Polskim radiu 24 Dawid Piekarz (instytut Staszica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 gaz ziemny Gazprom Piotr Wąż

ENERGETYKA Bałtyk stanie się przystanią dla energetyki wiatrowej. Orlen szykuje inwestycje w offshore

Już tylko dwa lata dzielą nas od początku budowy pierwszej, morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. To w ramach projektu Baltic Power, realizowanego przez Grupę Orlen we współpracy z kanadyjską spółką Northland Power. Dzięki niemu powstanie morska farma wiatrowa o mocy do 1,2 gigawata. Inwestycja nie tylko dostarczy dodatkową, zieloną energię, ale pozwoli też koncernowi na zmniejszenie emisji CO2, do czego PKN Orlen zobowiązał się w strategii do 2030 roku. Jako że w Polsce pojawia się coraz więcej planów budowy morskich farm wiatrowych, to już wkrótce Morze Bałtyckie może się okazać prawdziwą przystanią dla energetyki offshore, tym bardziej, że - jak mówi prezes Baltic Power Jarosław Broda - Bałtyk ma pod tym względem duży potencjał.
Zobacz więcej na temat:  Orlen OZE GOSPODARKA wiatr Morze Bałtyckie

Unijny szczyt bez konkluzji ws. energetyki. Zalewska: system ETS dotkliwy dla całej UE

- Ceny energii przekładają się na ceny wszystkich towarów i usług (…). Po raz pierwszy polityka klimatyczna UE dotyka wprost każdego Europejczyka - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Zalewska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości komentując, posiedzenie Rady Europejskiej, które dotyczyło m.in. handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel GOSPODARKA Unia Europejska Fit for 55 emisja co2 gaz ziemny Gazprom Antoni Opaliński Anna Zalewska polityka

"Podwyżki będą odczuwalne". Mariusz Marszałkowski o rosnących cenach energii

- Mówimy o ponad 20 proc. wzrostu cen energii elektrycznej i ponad 50 proc. wzrostu cen na gaz ziemny. To są, patrząc w perspektywie ostatnich lat, podwyżki, których nie widzieliśmy i rzeczywiście one są i będą odczuwalne i będą miały wpływ na portfele nas wszystkich - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski, analityk portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 energia ceny paliw ceny podwyżki cen społeczeństwo

ANALIZA Europejski System Handlu Emisjami. Od czego zależą ceny prądu w Polsce?

W cenie prądu płaconej przez przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowe zawartych jest wiele składowych związanych z wytworzeniem energii i dostarczaniem jej do odbiorców. Dodatkowo Polska - jako jeden z krajów członkowskich UE - jest objęta systemem handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (EU ETS). Wysokość kwot wydawanych na uprawnienia też ma wpływ na ceny prądu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse biznes technologia paliwa alternatywne powietrze ETS

Marek Suski: trzeba zablokować Fit for 55. Przez taką politykę w Europie już brakuje prądu

- Mam nadzieję, że uda się zablokować pakiet Fit for 55. Skutki takiej polityki energetycznej już widać. Niemcy, kiedy nie wieje wiatr, muszą od nas kupować energię. Zeszłej zimy musieliśmy odpalić piece węglowe, które zostały już wyłączone, bo w Europie zabrakło prądu - pokreślił w Polskim Radiu 24 Marek Suski, wiceprzewodniczący klubu PiS. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Suski Prawo i Sprawiedliwość Unia Europejska ETS emisja co2 Fit for 55

Bez porozumienia ws. energii na szczycie UE. Premier: nie mogliśmy przyjąć pustych wniosków

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że niemożliwa była akceptacja wniosków ze szczytu Unii Europejskiej dotyczących kwestii energetycznych. - Nie mogliśmy przyjąć wniosków, które byłyby puste, tak miałkie i mizerne zapisy to nie jest coś na co Polska mogła się zgodzić - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej po zakończeniu unijnego szczytu w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Beata Płomecka ekologia premier Mateusz Morawiecki