Premier: kraje Grupy Wyszehradzkiej to najważniejszy partner W Budapeszcie odbyło się spotkanie przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Korei Mun Jae-inem. - Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby dokładnie sprawdzić manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe na rynku ETS - mówił w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT grupa wyszehradzka Węgry Mateusz Morawiecki Gazprom Unia Europejska polityka Viktor Orban Korea Południowa gaz
"Nowy pakt Ribbentrop-Mołotow". Wiceminister klimatu i środowiska o NS2 - Rosja pokazuje, że gaz jest elementem rozgrywki politycznej. Nikt w Moskwie nie będzie się zastanawiał nad tym, czy Polacy - zresztą i cała Europa - będą bezpieczni pod tym względem, czy też nie - uważa wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA klimat Fit for 55 Nord Stream 2 Jacek Ozdoba ministerstwo klimatu
ENERGETYKA PGE rozpoczyna budowę pięciu farm fotowoltaicznych. Wiadomo, w których regionach powstaną Spółka PGE Energia Odnawialna poinformowała o rozpoczęciu budowy pięciu nowych farm fotowoltaicznych. Wszystkie instalacje mają zostać ukończone w drugiej połowie 2022 r. Zobacz więcej na temat: PGE POLSKA OZE
Szefowie państw V4 spotkają się z prezydentem Korei. KPRM: energetyka jednym z tematów rozmów Przywódcy państw grupy Wyszehradzkiej spotkają się w Budapeszcie z prezydentem Republiki Korei Mun Jae-inem. Polskę reprezentować będzie premier Mateusz Morawiecki. Wśród głównych tematów rozmów są handel i sytuacja międzynarodowa. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Węgry Korea Południowa grupa wyszehradzka premier Mateusz Morawiecki
Kryzys energetyczny w Chinach. Prof. Mierzejewski: zielona transformacja idzie krok do tyłu - Kryzys energetyczny w Chinach kumuluje się, pozamykane są zakłady i firmy, są nawet braki w dostępie energii w gospodarstwach domowych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Dominik Mierzejewski z Ośrodka Spraw Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego. Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Chiny bezpieczeństwo energetyczne węgiel zielona energia
Kto wybuduje w Polsce reaktory jądrowe? Po Amerykanach i Francuzach ofertę składają Koreańczycy Do Polski wpłynęła kolejna oferta dotycząca budowy reaktorów jądrowych – po Amerykanach i Francuzach, propozycję budowy sześciu reaktorów składają Koreańczycy. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia atomowa Korea Południowa
Producenci i dystrybutorzy energii wnioskują o zmiany cen. Patkowski: jest już gotowy projekt rekompensat Do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły wnioski taryfowe dotyczące cen energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok od czterech sprzedawców z urzędu oraz wnioski dotyczące stawek opłat dystrybucyjnych od pięciu operatorów systemów - poinformował Urząd. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia elektryczna ceny regulacje Ministerstwo Finansów
Michał Perzyński o podwyżkach cen energii: mają związek z odbiciem europejskiej gospodarki po pandemii - Podwyżka cen energii jest bezpośrednio związana z odbiciem gospodarki europejskiej po pandemii COVID-19. Zadziałały tu odwieczne prawa wolnego rynku, popytu i podaży - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Perzyński, publicysta biznesalert.pl. Zobacz więcej na temat: energia klimat pieniądze pandemia emisja co2 ceny GOSPODARKA Polskie Radio 24
"Teraz ma kilka lat spokoju". Jakub Pieńkowski o sytuacji energetycznej w Mołdawii - Te zmiany, które zaszły (red. w Mołdawii) w ostatnich miesiącach nie są po myśli Rosji, natomiast nie jest też tak, że Rosja gra na pełnej ostrości - powiedział członek Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Jakub Pieńkowski. Dodał także, że "Unia Europejska będzie wspierać projekty dywersyfikacyjne dostaw gazu do republiki. Perspektywy ku temu są". Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Mołdawia Rosja gaz energia
Wojciech Jakóbik: rosyjski atak gazowy na Europę, pora na nowe sankcje wobec Nord Stream 2 Gazprom wciąż ogranicza dostawy gazu do Europy, prawdopodobnie w celu wymuszenia startu Nord Stream 2 - pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Jak zauważa, niemieckie media piszą już o ataku gazowym. Zobacz więcej na temat: POLSKA ŚWIAT Europa Niemcy Rosja Gazprom Nord Stream 2
PGNiG Upstream Norway uruchomiło złoże Arfugl na Morzu Norweskim PGNiG Upstream Norway, wraz z partnerami, uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim - poinformowała spółka. Z tego źródła będzie pozyskiwać rocznie 0,57 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Jest to ostatni etap realizacji planu zagospodarowania tego złoża. Zobacz więcej na temat: PGNiG gaz ziemny
TYLKO U NAS "Hipokryzja, którą powinno się piętnować". Wiech o działaniach Niemiec ws. klimatu - Dla mnie rażącym przykładem klimatycznej hipokryzji są działania Niemiec, które wyłączają elektrownie jądrowe (a one są bezemisyjne) i zastępują je m.in. gazem. To jest ta hipokryzja, którą powinno się piętnować, która powinna być na celowniku - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech (ekspert ds. energetyki, portal Defence24.pl). Zdaniem Daniela Czyżewskiego (analityk portalu Energetyka24.com) "każde państwo wedle własnych możliwości powinno starać się redukować emisje". Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA energia atomowa energia odnawialna węgiel atom bezpieczeństwo energetyczne Niemcy odnawialne źródła energii klimat środowisko ochrona środowiska Jakub Wiech TYLKO U NAS NASZ WYWIAD infografika Europa ŚWIAT
Premier: transformacja energetyczna musi być sprawiedliwa Premier Mateusz Morawiecki we wtorkowym wpisie w mediach społecznościowych przypomniał, że Polska musi mieć odpowiednie środki, a w UE muszą funkcjonować dobre przepisy. Zobacz więcej na temat: POLSKA premier Mateusz Morawiecki Unia Europejska klimat
Nowe złoże ropy odkryte przez PGNiG. Sasin: bardzo dobra wiadomość Minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin nazwał kolejną dobrą informacją wiadomość o odkryciu przez PGNiG złoża ropy naftowej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka szacuje, że nowoodkryte złoże zawiera co najmniej 19 milionów baryłek ropy naftowej. Zobacz więcej na temat: POLSKA Jacek Sasin PGNiG ropa naftowa
"Zwiększono limity emisji CO2, sytuacja gospodarcza się poprawia". Ekspert OSW o Chinach - Obecnie sytuacja gospodarcza się poprawia, bo zwiększono limity emisji, zniesiono ograniczenia w wydobyciu węgla i otwarto na nowo niektóre bloki węglowe. Ale to nie zmienia faktu, że Chiny mają duży problem. Bo tak naprawdę ich gospodarka stoi na produkcji energii z węgla - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 ŚWIAT Chiny węgiel
Wojciech Jakóbik: kryzys energetyczny wyparł na dalszy plan kryzys klimatyczny O wyzwaniach gospodarczych związanych ze zmianami klimatycznymi, mówił gość radiowej Jedynki Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznesalert.pl. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA klimat ochrona środowiska
"Atak na polskie bezpieczeństwo energetyczne". Marcin Gwóźdź o decyzji TSUE ws. Turowa - To jest traktowanie wybiórcze i atak na polskie bezpieczeństwo energetyczne - ocenił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Marcin Gwóźdź mówiąc o działaniach TSUE ws. Turowa. Zobacz więcej na temat: POLSKA Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach kopalnia Turów polityka
ENERGETYKA Rozwój gospodarki wodorowej ważnym elementem transformacji energetyki. Rząd przyjął strategię Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia "Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r." - podało Centrum Informacyjne Rządu. Strategia określa główne działania i cele rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA POLSKA wodór