Polskie Radio
Section05
genetyka

Kim byli Etruskowie? Badania DNA rzucają nowe światło na pochodzenie niezwykłego ludu

Cywilizacja etruska, która rozkwitła w epoce żelaza w środkowych Włoszech, intrygowała naukowców przez tysiąclecia. Dzięki niezwykłym umiejętnościom metalurgicznym i nieistniejącemu już językowi nieindoeuropejskiemu, Etruskowie wyróżniali się na tle swoich  sąsiadów. Ekspertyza genetyczna pozwoliła wyjaśnić zagadkę ich pochodzenia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA starożytność Włochy Rzym Etruskowie DNA genetyka odkrycia i ciekawostki NAUKA

Genetyka w urologii przy wykrywaniu nowotworu gruczołu krokowego

Każdy człowiek nosi w genach ok. 10 mutacji, które mogą być przyczyną nawet siedmiu tysięcy różnych chorób o podłożu genetycznym, w tym również nowotworów. Jednym z nich jest nowotwór gruczołu krokowego, zwany też rakiem prostaty. - Coraz częściej w naszej powszechnej diagnostyce sięgamy po wysublimowane metody z zakresu oceny, czy doszło do mutacji w zakresie danego genu u mężczyzny - wyjaśnia prof. Roman Sosnowski.
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie Artur Wolski rak prostaty genetyka NAUKA

Genetyk prof. Alina Midro: w Portugalii osoby z zespołem Downa świetnie sprawdzają się jako opiekunowie osób starszych

Genetyk profesor Alina Midro podkreśla, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące aborcyjnej przesłanki eugenicznej przyczyni się do rozwoju epigenetyki i pomoże zauważyć możliwości osób z wadami genetycznymi. Jak mówi genetyk, takie było założenie profesora Jérôme Lejeune, odkrywcy przyczyny zespołu Downa, który zabiegał, by docenić wartość tych osób.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo aborcja Trybunał Konstytucyjny zdrowie genetyka POLSKA