Polskie Radio
Section05
genetyka

Starożytni Mykeńczycy i Minojczycy zawierali małżeństwa z bliskimi kuzynami. Dowodem badania DNA

Dzięki analizie starożytnych genomów po raz pierwszy udało się uzyskać wgląd w zasady dotyczące pokrewieństwa i małżeństwa obowiązujące na minojskiej Krecie i w mykeńskiej Grecji 4000 lat temu. Uczeni z  Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka w Lipsku dowiedli w ten sposób, że niektórzy zdobywcy Troi mogli być mężami swoich kuzynek.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kreta kreta starożytność starożytność starożytna Grecja genetyka genetyka DNA

Prof. Szwagrzyk: część badań potwierdza, że Rydz-Śmigły spoczął na Powązkach

Wyniki badań archeologicznych, historycznych, medycznych, antropologicznych dają podstawy do tego, żeby uznać, że na Powązkach odnaleziono szczątki zgodne z opisem szczątków marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego – stwierdza dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Edward Rydz-Śmigły II wojna światowa Instytut Pamięci Narodowej genetyka ekshumacja Krzysztof Szwagrzyk

Naprawić uszkodzone cząsteczki DNA. Jak można to zrobić?

Jednym z najważniejszych osiągnięć polskich badaczy ostatnich lat jest wkład w zrozumienie mechanizmów powstania uszkodzeń materiału DNA i jego naprawy. Ich prace mają nie tylko ogromne znaczenie w poznawaniu takich procesów jak starzenie, ale też stanowią podstawę do skuteczniejszej walki z chorobami genetycznymi. Osiągnięcia prof. Marcina Nowotnego w tej dziedzinie zostały niedawno nagrodzone najważniejszym polskim wyróżnieniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  DNA Krzysztof Michalski anatomia człowieka genetyka

"The Crown": Rosjanie mordują, a Anglicy pobierają krew

W piątym sezonie serialu "The Crown" przenosimy się na chwilę do Jekaterynburga w 1918 roku, jesteśmy świadkami egzekucji rodziny Romanowów, a potem wracamy do Londynu z początku lat 90. XX wieku, by odkryć rolę, którą w rozwiązaniu zagadki tej zbrodni odegrał książę Filip, mąż Elżbiety II.
Zobacz więcej na temat:  The Crown serial netflix książę Filip HISTORIA Mikołaj II genealogia ZSRR bolszewicy Rosja Michaił Gorbaczow Borys Jelcyn ekshumacja zbrodnie sowieckie genetyka DNA profilowanie

Genetyka skutecznie udowadnia, że nie ma zbrodni doskonałej

"Podręcznik dla sędziego śledczego" Hansa Grossa z roku 1893 zapoczątkował nowoczesne rozumienie kryminalistyki, jako odrębnej dziedziny nauki. Dziś ma ona swoje liczne specjalizacje i notuje niezwykłe osiągnięcia naukowe. W Krakowie znajduje się Zakład Kryminalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najlepszych ośrodków kształcenia genetyków sądowych. Ich praca często pozwala rozwiązać zagadki z tzw. Archiwum X.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA NAUKA genetyka badania policja Tomasz Miara Trójka

Nowe leki refundowane – przewrót kopernikański w walce z SMA

SMA (rdzeniowy zanik mięśni) to ciężka choroba o podłożu genetycznym, na którą choruje ok. tysiąca Polaków. Polska jest jednym z nielicznych krajów, które oferują powszechne badania przesiewowe i jednym z czterech zapewniających kompleksowe leczenie tego schorzenia. Od 1 września w naszym kraju refundowane będą dwa nowoczesne leki na SMA: Zolgensma i Evrysdi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka medycyna genetyka terapia

Skąd pochodzi szafran? Od jak dawna jest hodowany? Tajemnica najdroższej przyprawy świata rozwikłana

Pręciki uzyskiwane ze szczególnego gatunku krokusa osiągają zawrotne ceny. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie udało się ustalić na podstawie badań genetycznych i analizy zachowanych dzieł sztuki miejsce pochodzenia i okres, w którym zaczęto uprawiać drogocenną roślinę. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Grecja starożytna Grecja starożytność przyprawy genetyka NAUKA kreta santorini