Polskie Radio
Section05

GOSPODARKA

Zużyte baterie z pojazdów elektrycznych zaczynają stanowić problem. Niezbędny jest skuteczny recykling

Dynamiczny wzrost branży pojazdów elektrycznych sprawia, że w najbliższych latach na świecie pojawią się miliony ton akumulatorów nienadających się już do użycia w samochodach. Eksperci apelują o pilne opracowanie wydajnych metod recyklingu i ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem ekologicznym.
Zobacz więcej na temat:  motoryzacja bateria samochody elektryczne recykling elektromobilność

Unijny Certyfikat COVID to nie paszport, ale znacznie ułatwia podróżowanie. Sprawdź, co dzięki niemu zyskasz

Unijny Certyfikat COVID (UCC) pozwala na swobodne przemieszczanie się i jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także w Islandii, w Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinie. Wszystkie kraje unijne wprowadziły to rozwiązanie 1 lipca, jednak pamiętać trzeba, że obowiązuje sześciotygodniowy okres przejściowy.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 certyfikat podróże Unia Europejska

Wynagrodzenia w budżetówce. Eksperci: dobre płace muszą wiązać się z jakością wykonywanej pracy

- Pracownicy budżetówki powinni być dobrze wynagradzani. Kto odważyłby się powiedzieć, że medycy czy nauczyciele mają mieć niskie wynagrodzenia? Do tego konieczne jest nie tylko powiązanie ich wynagrodzeń ze wzrostem PKB, ale również z poprawą efektywności ich pracy, szerszym wykorzystywaniem nowoczesnych instrumentów np. z zakresu IT - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24: prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, i dr Marian Szołucha z Instytutu Prawa Gospodarczego.
Zobacz więcej na temat:  płace zarobki wynagrodzenia firma pieniądze

Rozwiązania "Fit for 55". Jakub Wiech: to może zmienić styl i poziom życia Europejczyków

- Energetyka jądrowa jest czymś, bez czego nie poradzimy sobie z wyzwaniem, jakim jest walka z globalnym ociepleniem. Dziwi i rozczarowuje podejście UE do tej kwestii. Polski rząd skłania się do uwzględnienia atomu w rozwiązaniach "Fit for 55" - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.com.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór Magdalena Złotnicka

Piotr Naimski o planie "Fit for 55": rozwiązania trudne dla Polski i UE

- Mamy zapewnienie, że Polska będzie dochodziła do zeroemisyjności własną ścieżką. Nie ma w Europie takiego kraju, który byłby uzależniony od węgla w takim stopniu jak my. Mamy wyjątkową sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 odnawialne źródła energii węgiel energetyka wodór Antoni Opaliński Piotr Naimski elektrownia atomowa

ANALIZA Impreza przesunięta o rok i brak kibiców. Ile kosztowały Igrzyska Olimpijskie w Tokio?

W grudniu ubiegłego roku organizatorzy podali, że całkowity koszt organizacji igrzysk w Tokio wyniesie około 15,4 miliarda dolarów, w tym 3 mld dolarów za bezprecedensowe przesunięcie terminu z 2020 roku. Zanim najpierw wykluczono z trybun zagranicznych gości, a następnie krajowych widzów, organizatorzy sprzedali około 4,48 mln biletów. Wpływy z biletów miały wynieść około 90 miliardów jenów (815 milionów dolarów), ale teraz spadną praktycznie do zera. Tymczasem koszty pozostały. 
Zobacz więcej na temat:  Tokio 2020 igrzyska olimpijskie koszty olimpiada