Polskie Radio
Section05
historia Polski

Akcja "Niepodległa do hymnu" i Festiwal Niepodległa

- Akcja "Niepodległa do hymnu" i wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze z wydarzeń zaplanowanych na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na pandemię koronawirusa, Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach, także za pośrednictwem Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA historia Polski 11 listopada niepodległość KULTURA koncert Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego infografika historia

"Opowiadamy Polskę światu". Francuski dziennik z cyklem artykułów o najnowszej historii Polski

Francuski dziennik L’Opinion opublikował w dzisiejszym wydaniu serię artykułów poświęconych najnowszej historii Polski, napisanych przez polskich historyków i publicystów. Autorem jednego z tekstów o "niespożytym duchu Polski" jest prezes Instytutu Pamięci Narodowej, doktor Jarosław Szarek. W artykułach przybliżono proces odbudowy niepodległej Polski po pierwszej Wojnie Światowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT historia Polski pamięć Francja HISTORIA Wojciech Roszkowski Jan Maria Rokita Eryk Mistewicz

Jak zmieniło się Polskie Radio? 15. Przystanek Niepodległość

Interaktywna, multimedialna gra "Tak zmienił się świat", ukazująca poszczególne etapy technologicznego rozwoju radia, to główna atrakcja tegorocznej, 15. odsłony "Przystanku Niepodległość". Akcję organizuje Muzeum Historii Polski, a rozgrywki odbędą się w dniach 11-15 listopada br. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Grze towarzyszyć będzie quiz tematyczny "Co Ty wiesz o radiu?". Dodatkowo zaplanowano otwarcie wystawy plenerowej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Polskie Radio jest partnerem wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Przystanek Niepodległość historia Polski Polskie Radio W POLSKIM RADIU Czwórka

Warszawa utracona. Wizje odbudowy stolicy po II wojnie światowej

- Warszawiacy chcieli wrócić do swojego dawnego śródmieścia, gdzie był uliczny zgiełk, sklepy, domy, kamienice i gdzie jeździły tramwaje. To była ta prawdziwa twarz Warszawy, Biuro Odbudowy Stolicy miało całkiem inne koncepcje i to się nie podobało warszawiakom i opozycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Bojarski z Muzeum Historycznego w Legionowie. Dlaczego warszawiacy byli przeciwni projektom Biura Odbudowy Stolicy?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Warszawa historia Polski architektura

Władysław Wygnaniec i Bolesław Kędzierzawy. Walka między braćmi o władzę w Polsce

Książę Bolesław Krzywousty pozostawił po swojej śmierci w 1138 roku grono spadkobierców i monarchię piastowską wkraczającą w okres rozbicia dzielnicowego. Krzywousty miał pięciu synów, między których podzielił swoje dziedzictwo. W "Historii żywej" Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak mówili o czasach dwóch najstarszych z nich: Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego.
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak Dorota Truszczak HISTORIA historia Polski

Wincenty Kadłubek ukształtował historyczną świadomość Polaków

"My wszyscy z niego, Kadłubkowe plemię" - zwykł mawiać prof. Andrzej Nowak podczas wielu audycji cyklu "Historia żywa". Mistrz Wincenty nazwany Kadłubkiem, autor "Kroniki dziejów Polski", to jedna z najważniejszych postaci w dziejach literatury i historiografii polskiej. Przez wielu jest uważany za "ojca kultury polskiej", który sprawował rząd dusz nad wieloma pokoleniami Polaków, zorganizował naszą wyobraźnię historyczną. 
Zobacz więcej na temat:  prof. Andrzej Nowak królowie Polski historia Polski Dorota Truszczak