Polskie Radio
Section05

historia Polski

75. rocznica wyzwolenia Dachau. Przewodniczący KEP: to dzień pamięci i modlitwy o pokój i pojednanie

Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy doświadczyli cierpienia. Niech to będzie wyraz naszej czci i solidarności wobec męczenników oraz prośba do Boga o pokój i pojednanie dla wszystkich - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau.
Zobacz więcej na temat:  Dachau II wojna światowa nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne Stanisław Gądecki Episkopat Polski aktualności katolickie Kościół POLSKA

IPN oddaje cześć obrońcom Krzyża Nowohuckiego. Powstaje film o wydarzeniach

60 lat temu mieszkańcy Nowej Huty stanęli w obronie krzyża, który władze państwowe nakazały usunąć, gdy cofnęły zgodę na budowę kościoła w tej dzielnicy. Przy współpracy Oddziału IPN w Krakowie powstaje film dokumentalny o wydarzeniach, które przeszły do historii jako obrona Krzyża Nowohuckiego. Poszukiwani są bohaterowie i świadkowie tamtych dni oraz ich rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Nowa Huta IPN

110. rocznica powstania Związku Strzeleckiego

23 kwietnia 1910 r. we Lwowie zarejestrowano Związek Strzelecki. Oficjalnie powstał jako stowarzyszenie sportowe w zaborze austriackim. Faktycznie był paramilitarną organizacją cieszącą się poparciem austriackich czynników wojskowych przygotowujących się do wojny z Rosją. O historii oraz działalności związku mówił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański II Rzeczpospolita niepodległość

"W tle naszego życia dzieje się wielka historia". Akcja społeczna #MojaPamiątka

Muzeum Historii Polski organizuje akcję społeczną #MojaPamiątka. Ma ona na celu rozpowszechnienie historii i wspomnień z czasów II wojny światowej i PRL. "Rodzinna pamiątka, fotografia, kadr z amatorskiego filmu, są świetnym pretekstem do spisania wspomnień" - przekonują organizatorzy. Projekt znalazł się pod honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego. Kuratelą objęło akcję również Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Polski II wojna światowa PRL pamięć wspomnienie społeczeństwo konkurs POLSKA

Instytut Pileckiego zaczyna obchody 77. rocznicy ucieczki rtm. Pileckiego z Auschwitz

Instytut Pileckiego zaczyna w internecie obchody 77. rocznicy ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Witold Pilecki uciekł wraz dwoma współpracownikami: Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim. Przez najbliższe dni, Instytut Pileckiego będzie przypominał o tym wydarzeniu.
Zobacz więcej na temat:  Auschwitz Witold Pilecki II wojna światowa

Znamy laureatów konkursu „Polskie serce pękło – Katyń 1940”

Opowiadanie „Katyńczyk” Kacpra Burzyńskiego z I LO im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach oraz pocztówka z białymi puzzlami na twarzach ofiar Zbrodni Katyńskiej Zuzanny Pijewskiej z I LO im. gen. Władysława Sikorskiego we Włoszczowej - to pierwsze miejsca w kategoriach literackiej i plastycznej ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży zorganizowanego przez Kancelarię Sejmu RP. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia. Zachęcamy do obejrzenia relacji z ogłoszenia wyników.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Zbrodnia Katyńska ludobójstwo młodzież tożsamość Wojsko Polskie NKWD Elżbieta Witek Andrzej Duda ZSRR POLSKA