Polskie Radio
Section05
historia Polski

Porozumienie o współpracy między IPN a Muzeum Katyńskim

W środę w Muzeum Katyńskim podpisano porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a Muzeum Wojska Polskiego. Placówki będą wspólnie angażować się w przedsięwzięcia edukacyjne, by – dzięki  współpracy – skuteczniej propagować wiedzę dotyczącą zbrodni katyńskiej oraz losów Polaków na Kresach Wschodnich. Gośćmi Polskiego Radia 24 były dr Ewa Kowalska (Muzeum Katyńskie - oddział Muzeum Wojska Polskiego) i Justyna Skowronek (IPN).
Zobacz więcej na temat:  historia Polski IPN Katyń muzeum Zbrodnia Katyńska

Polityka historyczna za rządów PiS

Polityka historyczna była jednym z ważniejszych haseł wygłaszanych przez Prawo i Sprawiedliwość jeszcze przed kampanią wyborczą. Politycy PiS zapowiadali, że w narracji prowadzonej przez nowy rząd nastąpi widoczna i istotna zmiana. Politykę historyczną ostatniego roku podsumował w Polskim Radiu 24 publicysta Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Ministerstwo Edukacji Narodowej polityka historyczna Prawo i Sprawiedliwość Żołnierze Wyklęci

Joanna Siedlecka laureatką nagrody im. Józefa Mackiewicza

Joanna Siedlecka otrzymała w Święto Niepodległości prestiżową nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę „Biografie odtajnione - z archiwów literackich bezpieki”. Wyróżnienia otrzymały książki Piotra Semki „My, reakcja. Historia emocji antykomunistów w latach 1944-1956” oraz Doroty Heck „Recenzje bez cenzury”.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk historia Polski Joanna Siedlecka Józef Mackiewicz KULTURA literatura Piotr Semka

Cichociemni – Spotkania Filmowe w Warszawie

„Cichociemni – Spotkania Filmowe” to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, podczas którego odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Program obejmuje m.in. warsztaty z zakresu charakteryzacji, scenografii i kostiumów, a także prelekcje i pokaz filmu w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My, cichociemni". O projekcie opowiadały w Rozmowie Kulturalnej Monika Soroka (koordynatorka projektów edukacyjnych) i Joanna Kacperczyk (edukatorka).
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni dzieci FILM historia Polski Warszawa

Zygmunt III Waza. Król urodzony w niewoli

- Zygmunt urodził się w bardzo dramatycznych okolicznościach. Jego ojciec był młodszym bratem króla szwedzkiego Eryka XIV, który nie należał do osób zrównoważonych psychicznie. W Janie stale widział oponenta, osadził go w więzieniu, w zamku Gripsholm - przypomina dr Konrad Bobiatyński. To właśnie tam urodził się przyszły polski król, który pierwsze lata swojego życia spędził w niewoli. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Kobylecka Kraków królowie Polski Szwecja Warszawa Wawel HISTORIA

Zmarł legendarny obrońca opozycjonistów z czasów PRL

Walczył o skazanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, gen. Czesława Kiszczaka oraz zabójców Grzegorza Przemyka. Zostanie zapamiętany jako obrońca w sprawach politycznych w okresie PRL. Mecenas Maciej Bednarkiewicz zmarł 11 listopada. Miał 76 lat. Jego niezłomną działalność i najważniejsze rozprawy, w których brał udział, wspominali w Polskim Radiu 24 zaproszeni goście.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Przemyk historia Polski Maciej Bednarkiewicz PRL Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak opozycja demokratyczna komunizm Patryk Pleskot Jacek Szymanderski

Twierdza Modlin. Tu spotykają się trzy rzeki i historia

- W czasach, kiedy postawiono ten wielki koszarowiec nie wolno było sanitariatów mieć w budynku (ani łazienek, ani ubikacji). W związku z tym postawiono na wewnętrznym dziedzińcu 8 okrągłych budyneczków, w dwóch rzędach, w których jest 24 "stanowisk", co na 17 tysięcy skoszarowanych żołnierzy było niewystarczające i cały czas była kolejka - mówiła przewodnik, Elżbieta Wiercińska.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Modlin podróże Roman Czejarek zabytki