Polskie Radio
Section05
infografika

Sztuczna inteligencja na rynku pracy. PIE: do tej pory miała raczej pozytywny wpływ na zatrudnienie

Rok 2023 był przełomowy w dziedzinie rozwoju i rozpowszechniania sztucznej inteligencji (AI), co potwierdza wzrost liczby jej użytkowników. Chociaż dotychczasowy wpływ AI na rynek pracy wydaje się ograniczony, to badania naukowe wskazują raczej na pozytywny wpływ na zatrudnienie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma sztuczna inteligencja rynek pracy zatrudnienie Automatyzacja infografika

Rynek nieruchomości. Czy w 2024 roku czeka nas wzrost cen? Znamy najnowsze prognozy

W 2024 r. możliwy jest spadek podaży mieszkań w Polsce. W rozpoczynającym się roku na rynku pojawią się lokale, których budowę rozpoczęto głównie w 2022 r., w którym liczba rozpoczętych budów wyniosła 200 tys. Był to spadek o 27 proc. w porównaniu z 2021 r. oraz najgorszy wynik od 2017 r. Ograniczona podaż może przełożyć się na wzrost cen nieruchomości.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny nieruchomości mieszkania kredyt hipoteczny budownictwo infografika

TYLKO U NAS Ponoć są odporne na zakłócenia GPS i mogą zniszczyć Most Krymski, Kijów prosi o nie od dawna. Ekspert krytykuje Scholza

- Powody przytaczane dotychczas przez kanclerza Niemiec, dla których nie należy dostarczać Ukrainie pocisków manewrujących Taurus, nie są przekonujące - ocenił Gustav Gressel (ECFR) w komentarzu przekazanym portalowi PolskieRadio24.pl. Co więcej, według eksperta pociski te byłyby szczególnie przydatne, bo dobrze nadają się do uderzania w cele na okupowanych obszarach, "ponieważ ich system nawigacji i naprowadzania nie jest uzależniony od GPS, co łagodzi skutki fałszowania sygnału przez rosyjskie oddziały walki elektronicznej".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2024 Rosja wojna na Ukrainie Europa infografika Niemcy TYLKO U NAS wojsko Hiszpania Francja nawigacja

ANALIZA Konsekwencje fajerwerkowej zabawy. Cierpią nie tylko zwierzęta, ale również powietrze

Sylwestrowej zabawie najczęściej towarzyszą fajerwerki. Piękny pokaz sztucznych ogni potrafi zrobić ogromne wrażenie i sprawia, że w nowy rok wchodzimy z przytupem. Aktywiści od wielu lat apelują jednak o rozwagę, ponieważ fajerwerki mają duży wpływ na zwierzęta, które często się płoszą. Okazuje się jednak, że nie tylko one mogą cierpieć. Pogorszeniu ulega także jakość powietrza, co potwierdzają badania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ).
Zobacz więcej na temat:  sylwester fajerwerki powietrze środowisko POLSKA społeczeństwo infografika

Przepis na zdrowy sen. O czym pamiętać, aby odpowiednio wypocząć?

Sen pełni bardzo ważną rolę w życiu człowieka wpływając na jego rozwój, kondycję i urodę. Sen odpowiada za gospodarowanie hormonami, oszczędność energii, konsolidację pamięci i funkcję neuronów. Sprawnie funkcjonujący umysł warunkuje odpowiednią pracę wszystkich części naszego organizmu. Im lepiej więc śpimy, tym lepiej się czujemy. Jak jednak zadbać o odpowiedni wypoczynek?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski sen zdrowie wypoczynek infografika

Polska elektroenergetyka może odejść od węgla już do 2040 r. Skutkiem może być obniżka cen energii

Energetyka oparta na węglu wymaga miliardowych dopłat - podkreślili eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Całkowity koszt rozwoju miksu elektroenergetycznego z utrzymaniem energetyki węglowej wynosi ponad 2,1 bln zł, czyli o 393 mld zł więcej niż przyspieszony rozwój OZE - dodali.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma społeczeństwo infografika węgiel OZE energetyka

NASZ WYWIAD "Trzeba pokonać Rosję". Ekspert z Kijowa: mamy nowy etap wojny na wyniszczenie, na 2024 rok konieczne są nowe środki

- Wchodzimy w etap wojny na wyczerpanie. Musimy w taki sposób współpracować z naszymi partnerami na Zachodzie, aby zmusić Rosję do porzucenia jej planów i tak, byśmy wygrali tę wojnę. Trwają rozmowy o mobilizacji i logistyce, o dodatkowych zasobach, których ta wojna wymaga. Oczywiście, liczymy na pomoc Polski, całego Zachodu. Potrzebujemy dodatkowych środków - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko z kijowskiego Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Podkreślił, że trzeba szukać nowych metod pokonania Rosji. Wspomniał, że Ukraina wkrótce zacznie produkcję pocisków kalibru 155 mm.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja infografika Unia Europejska NASZ WYWIAD

Pomoc 50 mld euro dla Ukrainy wciąż jest zablokowana przez Węgry. Sprawą zajmie się lutowy szczyt UE

Unia Europejska przekazała Ukrainie w tym roku 18 miliardów euro. Na wsparcie finansowe w kolejnych latach na razie brak zgody. Pakiet w wysokości 50 miliardów euro do 2027 roku został zablokowany przez Węgry na unijnym szczycie w połowie miesiąca. Kolejną próbę osiągnięcia porozumienia europejscy przywódcy podejmą na szczycie 1 lutego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja infografika Unia Europejska Węgry

"Żołnierze wbrew wszystkiemu bronią naszej ojczyzny". Zełenski odwiedził Awdijiwkę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w piątek ukraińskich żołnierzy w Awdijiwce w obwodzie donieckim i odznaczył najbardziej zasłużonych nagrodami - poinformował o tym w mediach społecznościowych. Awdijiwka jest niemal całkowicie zniszczona przez nieustanne ataki wojsk rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 serwis wschodni Rosja Wołodymyr Zełenski infografika

Zmiany w regulaminach sądów. Sellin: Bodnar zaczyna wojnę wewnętrzną w środowisku sędziowskim

Goście Programu 3 Polskiego Radia komentowali planowane przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zmiany w sądownictwie. Gośćmi "Śniadania w Trójce" byli: wiceminister kultury Bożena Żelazowska (PSL), Mariusz Gosek (Solidarna Polska), Andrzej Halicki z KO, Marcin Kulasek z Nowej Lewicy, Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta i Jarosław Sellin z PiS. W ocenie tego ostatniego, propozycja Adama Bodnara to ingerencja władzy wykonawczej w sądowniczą.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Andrzej Halicki Marcin Kulasek Jarosław Sellin Łukasz Rzepecki Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo Adam Bodnar krs infografika

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza na lekcję żywej historii

Dziś 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego - jednej z najpoważniejszych zbrodni komunistów na narodzie polskim, która miała na celu zgaszenie protestów społecznych. 13 grudnia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprasza na całodzienne obchody - przewidziano m.in. wystawy, dyskusje i pokazy historyczne, uhonorowani zostaną także działacze opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA stan wojenny 13 grudnia historia Polski PRL infografika