Polskie Radio
Section05

jedynka hp

Pani na Zamku Książ. Co wiemy o księżnej Daisy?

Była jedną z najpiękniejszych i najbardziej adorowanych kobiet swojej epoki. Pani na Zamku Książ w Wałbrzychu. Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, zwana po prostu księżną Daisy, czyli Stokrotką. Przydomek otrzymała jeszcze w dzieciństwie. Tym, co charakteryzowało ją przez całe dorosłe życie, była wrażliwość na potrzeby innych.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Zamek Książ Wałbrzych I wojna światowa księżna Daisy

Polskie kolędy i pastorałki wpisane w naszą historię

Kolędy i pastorałki wzruszają, przywołują wspaniałe wspomnienia, stwarzają atmosferę radości oraz sprzyjają zadumie. W audycji "Wieczór z historią" usłyszeliśmy polskie kolędy i pastorałki wpisane w naszą historię, m.in. "Lulajże, Jezuniu", "Wigilia na Łubiance", "Kolęda polskich serc", "Modlitwa o powrót", "Krakowska kolęda". 
Zobacz więcej na temat:  piosenka kolędy historia Polski Lech Makowiecki Boże Narodzenie

Podsumowujemy roczną działalność Narodowego Centrum Kultury

Festiwale muzyczne, koncerty, wystawy, wydarzenia poświęcone literaturze, projekty lokalne, naukowe, badawcze i społeczne. To tylko nieliczne działania Narodowego Centrum Kultury w 2022 roku. O szczegółach z nimi związanych, na antenie Programu 1 Polskiego Radia, opowiedział dyrektor instytucji prof. Rafał Wiśniewski.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wiśniewski Narodowe Centrum Kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego KULTURA

Dom rodzinny, czyli "Jedyne takie miejsce" w okresie świątecznym

W Wigilię - wyjątkowy dzień w roku - postanowiliśmy być z naszymi słuchaczami po prostu w domu, który staje się wówczas "jedynym takim miejscem". Porozmawialiśmy o tym, czym dla nich jest dom, jakie wartości są ważne, o czym nie można zapominać, i z czym kojarzy nam się Boże Narodzenie. Nie zapomnieliśmy także o tych, którzy święta spędzą poza domem rodzinnym.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Wigilia Boże Narodzenie święta Patryk Kuniszewicz

Przedmiot magiczny, brama do świata wyobraźni. Dlaczego warto czytać książki?

Książka jest nie tylko doskonałym prezentem na różne okazje. Odkąd wynaleziono druk, stała się również przedmiotem zainteresowania nauki. Historia badań czytelniczych sięga lat 70. XIX wieku. A dlaczego w ogóle warto czytać? - Książka to jest magiczny przedmiot. Pomaga na wielu poziomach - uważa Katarzyna Nawrocka, popularyzatorka idei czytania książek.
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki Artur Wolski Biblioteka Narodowa

Świąteczne obrządki. Skąd wzięły się bożonarodzeniowe tradycje?

Agata Steczkowska ostatnie wydanie audycji "Mój świat dźwięków" poświęciła bożonarodzeniowym tradycjom. - Przez wiele lat święta spędzałam, z rodziną, poza granicami kraju. Wtedy kiedy muzykowaliśmy. (...) Już wtedy zrodziło się we mnie pytanie: skąd w różnych krajach wzięły się różne tradycje i ile z nich dzieje się w Polsce - usłyszeliśmy. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Steczkowska Boże Narodzenie tradycja Meksyk choinka Święty Mikołaj

"Telefon od Mikołaja". Magdalena Witkiewicz: lubię szczęśliwe zakończenia

"Telefon od Mikołaja" to świąteczna opowieść o kilku osobach z problemami, o ekscentrycznych staruszkach i rozmowach telefonicznych, które potrafią odmienić życie. - Wiem od czytelniczek (…), że tęsknią za szczęśliwymi zakończeniami. Gdy sięgają po moją książkę, to wiedzą: nieważne, jak się spłaczą w samym środku, to na końcu będzie "ale mi dobrze" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Magdalena Witkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura