Polskie Radio
Section05

Jedynka

Paszyk o współpracy z Polską2050: gdybyśmy się we wszystkim zgadzali, to bylibyśmy od dawna jednym środowiskiem

- Wszyscy mamy świadomość, że kiedyś trzeba będzie odejść od węgla, bo się nim po prostu zatrujemy. Widać, co powoduje spalanie go w przydomowych piecach, ale przede wszystkim przemysł nastawiony na węgiel to jest dalsze psucie klimatu - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Krzysztof Paszyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL Krzysztof Paszyk Ukraina rolnictwo zboże

Deski do krojenia. Trzeba mieć ich kilka!

W lokalach gastronomicznych jest obowiązek posiadania kilku desek do krojenia. - Deska z kolorem czerwonym zarezerwowana jest do krojenia mięsa czerwonego, z żółtym - do drobiu, zielona jest do warzyw, biała - do pieczywa i nabiału, niebieska z kolei do ryb. Jest jeszcze kolor brązowy zarezerwowany dla wędlin, dla wyrobów przetworzonych - wyjaśnia dr Jolanta Flejszar-Olszewska.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kulinaria bezpieczeństwo zdrowie Sanepid kuchnia

Pakt Ribbentrop-Mołotow. Jak wpłynął na historię Polski?

Diabelski pakt, udana próba podpalenia pokoju na świecie, przebudowania starego porządku, wprowadzenia na salony Rosji sowieckiej - tak nazywają historycy zawarty 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie między Hitlerem i Stalinem pakt o nieagresji, czyli pakt Ribbentrop-Mołotow, zwany tak od nazwisk podpisujących go przedstawicieli obu krajów. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak II wojna światowa Andrzej Nowak pakt Ribbentrop-Mołotow Rosja Niemcy

Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ]

Mówi się o nim w internecie "zapomniana gwiazda Warszawy". Niewielu zna jego nazwisko, natomiast niemal wszyscy potrafią zaśpiewać przedwojenne tango "Panna Andzia ma wychodne". Władysław Szlengel przed wojną bawił publiczność w kabaretach i rewiach, jego tanga wydawano na płytach. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce Małgorzata Sawicka getto warszawskie historia Polski pr poleca

Żukowska reaguje na słowa Gduli. "Nie wiem, co mój kolega miał na myśli, Polska była ofiarą II wojny światowej"

- Byliśmy realną ofiarą II wojny światowej, państwem napadniętym przez dwa sąsiedzkie kraje - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska z Lewicy, reagując na słowa posła Macieja Gduli, który napisał: "Można powiedzieć, że Polska była ofiarą [Zagłady - red.] tylko metaforycznie, np. tym sensie, że straciła swoją wieloetniczność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA lewica polityka opozycja reparacje wojenne II wojna światowa Holokaust historia Polski Anna-Maria Żukowska Grzegorz Jankowski

Skandaliczne wypowiedzi Engelking i Gduli. Wiceszef MSZ: ich głosy powinny pozostać na marginesie debaty publicznej

- Jeżeli ktoś coś podobnego mówi o polskim narodzie, to należy go traktować jako "negacjonistę", jako człowieka, który powinien być na marginesie debaty i mam nadzieję, że do czegoś takiego dojdziemy, że tego rodzaju kłamstwa historyczne będą przez wszystkich jednoznacznie potępiane - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Jabłoński. Wiceszef MSZ odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prof. Engelking, historyka Jana Grabowskiego i posła Lewicy Macieja Gduli. Jego zdaniem przekonywanie, że Polacy byli współodpowiedzialni za Holokaust, ma pozbawić Polskę statusu ofiary. - Chcą zapobiec temu, by Polska otrzymała zadośćuczynienie od Niemiec - stwierdził dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Paweł Jabłoński MSZ dyplomacja POLSKA Izrael Holokaust Grzegorz Jankowski

"To jest kuriozum". Ekspert o przewodnictwie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Niektóre kraje próbują obniżyć rangę tego aktualnego posiedzenia przez przysłanie tam nie ministrów spraw zagranicznych, tylko przedstawicieli niskiej rangi, bądź całkowite zbojkotowanie tego posiedzenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski ONZ Rosja Siergiej Ławrow

"Poezja jest cały czas żywa". Gdzie szukać jej w miastach?

Lublin nazywany jest "Miastem Poezji", bo od 2008 roku odbywa się tam festiwal będący płaszczyzną do rozmów o poezji. W Warszawie organizowana jest akcja "Wiersze w mieście", w ramach której na ulicach stolicy można znaleźć utwory współczesnych poetów. Z kolei krakowskie "Wiersze na murach" świętują swoje 20-lecie. Poezja bez wątpienia ma swoje miejsce w dużych miastach.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski poezja Martyna Podolska wiersze Lubin Kraków Warszawa