Polskie Radio
Section05
kariera

Gratyfikacja finansowa czy prośba o przysługę? Wiadomo, jak zmotywować pracowników

Badaniom i poglądom wielu ekonomistów przyświeca założenie, w myśl którego gratyfikacja finansowa jest bardziej skutecznym bodźcem do działania wśród mieszkańców uboższych krajów niż w społeczeństwach zamożnych. Wyniki badań opublikowanych ostatnio w "Nature Human Behaviour" przeczą tej tezie sugerując, że "mentalność rynkowa", stwarzająca oczekiwanie zapłaty za poświęcony czas i wysiłek, charakteryzuje przede wszystkim społeczeństwa rozwinięte.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pieniądze praca kariera

Lech Majewski: mój debiut nie wpisywał się w kino moralnego niepokoju

- Znalazłem ten poemat i zafascynował mnie. Ponieważ kocham malarstwo protorenesansu, które jest bardzo statyczne, to postanowiłem zrobić ten film w takich statycznych ponad pięciuset kadrach, które rozrysowałem - mówił o swoim debiucie pt. "Rycerz" z 1980 roku reżyser Lech Majewski, bohater cyklu "Zapiski ze współczesności" w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Lech Majewski reżyser film polski kariera Jakub Kukla KULTURA Hollywood kino Dwójka Milosz Forman

Andrzej Dobber: urodziłem się, żeby śpiewać

- Z Wikipedii wynika wprawdzie, że zacząłem śpiewać w 1985 roku, brakuje więc dwóch lat do jubileuszu czterdziestolecia. Prawda jest natomiast taka, że w tym roku rzeczywiście mija 40 lat jak stanąłem na scenie. Jeszcze jako student śpiewałem w Filharmonii Krakowskiej i Operze Krakowskiej - mówił w specjalnej audycji świątecznej Andrzej Dobber, jeden z najwybitniejszych współczesnych barytonów.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Andrzej Dobber śpiew opera kariera muzyka klasyczna jubileusz KULTURA

Wybierz swoją ścieżkę kariery. Alternatyw jest mnóstwo!

Wybór ścieżki kariery to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje każdy młody człowiek. Niezależnie od tego, czy chodzi o szkołę po podstawówce, studia, czy pracę, nie jest to łatwe zadanie. Może w nim pomóc bezpłatna Mapa Karier, w której znajdziemy nie tylko informacje o popularnych zawodach, ale też oryginalne i ciekawe propozycje.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka rynek pracy kariera Kamil Jasieński zawody przyszłości młodzież pokolenie z zawód przyszłości zawód

Asertywność: ważny element naszego życia i pracy

Technologia i bycie wiecznie dostępnym w sieci i dla innych ma wiele plusów. Wiąże się jednak także z licznymi minusami: ciągłe połączenie z pracą, skrzynka mailowa czy telefon, które w niektórych przypadkach muszą być włączone 24/7. Te z kolei powoduje, że zaciera się balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jak być asertywnym w pracy i w życiu osobistym, jak dbać o zachowanie work-life balance?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA praca kariera Piotr Firan Trójka

Jak zaplanować karierę zawodową? Ekspert podpowiada

- Przy budowaniu ścieżki zawodowej doradzam dużą świadomość, która powinna być na poziomie dwóch perspektyw: wewnętrzna, czyli moje mocne strony i wiedza na temat swoich słabości, oraz zewnętrzna, czyli dostrzeganie szans i zagrożeń na rynku pracy - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Alicja Dettlaff, ekspert rynku pracy, doradca zawodowy. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski praca zatrudnienie kariera zawody pracodawcy społeczeństwo rynek pracy

Artur Boruc kończy karierę. "W moim życiu zaczyna się coś nowego"

Legia rozegra 20 lipca w Warszawie towarzyski mecz z Celtikiem FC, w którym oficjalnie karierę zakończy Artur Boruc. 42-letni piłkarz był bramkarzem tych zespołów. – Chciałbym, żeby wszyscy ludzie na trybunach uśmiechnęli się do tego meczu i mieli okazję cieszyć się razem ze mną, bo w moim życiu zaczyna się coś nowego, coś, na co czekałem tyle lat. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy po tym meczu szczęśliwi – powiedział piłkarz i gość audycji "Trzecia strona medalu".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Artur Boruc mecze Legia Warszawa celtic glasgow Dariusz Urbanowicz rozmowa kariera Trzecia Strona Medalu

Dots: "Kocham wolność" grają i śpiewają z serca

Białostocki zespół Dots przygotował niedawno cover słynnego przeboju "Kocham wolność" grupy Chłopcy z Placu Broni. Utwór powstał w latach 90., a wersja Dots zaskakuje oryginalnością odczytania starego przeboju. Jak widać, wartości, do których odnosi się tekst, wciąż są istotne dla kolejnych pokoleń młodych wykonawców. Piosenka ma bardzo mocny, wolnościowy przekaz.
Zobacz więcej na temat:  piosenka MUZYKA Pop kariera muzyka elektroniczna koncert Anna Will