Polskie Radio
Section05
konferencja

Konferencja klimatyczna Togetair 2022. Ekologiczne budownictwo to przyszłość

O budownictwie przyszłości i wpływie wojny na Ukrainie na ten sektor rozmawiano na konferencji klimatycznej Togetair. Prelegenci podkreślali, że ostatnie lata wiązały się z wieloma wyzwaniami dla branży produkcyjnej oraz budowlanej, m.in. przez zachwiane łańcuchy dostaw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka konferencja klimat budownictwo Ministerstwo Rozwoju ekologia energetyka Szczyt klimatyczny w Warszawie GOSPODARKA

Prof. Bolecki: w Katyniu Mackiewicz zobaczył istotę komunizmu [ZOBACZ WIDEO]

- W moim najgłębszym przekonaniu Józef Mackiewicz jest pisarzem antypolitycznym. On nie zajmował się bieżącą polityką, żadnymi partiami, nie miał zamiaru zmieniać ustrojów. Na politykę patrzył jak na część życia duchowego, intelektualnego, rodzaj idei, którą się kierują ludzie. Przez całe życie podkreślał, że wiek XX jest wiekiem bałwochwalstwa polityki - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, który podsumowywał konferencję poświęconą wybitnemu publicyście i pisarzowi, a zorganizowaną w 120. rocznicę jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz IPN konferencja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gabriela Masłowska z rekomendacją Komisji Finansów Publicznych do RPP

Posłanka Gabriela Masłowska z Klubu Parlamentarnego PiS została we wtorek zarekomendowana przez Komisję Finansów Publicznych na członka Rady Polityki Pieniężnej. Masłowska odpowiadając na pytania posłów opowiedziała się za utrzymaniem złotego, powiedziała także, że ma nadzieję, że dzięki poprawie sytuacji "nie trzeba będzie podwyższać gwałtownie stóp".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP

Dynamiczny wzrost gospodarczy i presja kosztowa. Szybki Monitoring NBP

W III kw. 2021 r. przychody ze sprzedaży sektora przedsiębiorstw niefinansowych (SPN) wzrosły nominalnie o 23,2 proc.  r/r, a po urealnieniu wskaźnikiem PPI - o 12,4proc.  r/r. Na korzystną sytuację sprzedażową w III kw. ub.r. wskazują również mediana dynamiki przychodów oraz odsetek przedsiębiorstw, które w relacji rocznej odnotowały wzrost przychodów ze sprzedaży.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP

Styczniowy PMI na poziomie 54,5. Silny wzrost gospodarczy, ale wolniejsze tempo wzrostu produkcji

Choć w styczniu polski sektor produkcyjny odnotował spowolnienie wzrostu, nadal rozwijał się w szybkim tempie. Produkcja i nowe zamówienia wzrosły, lecz wyższe ceny i ograniczona podaż zaważyły na tempie ekspansji - średni czas dostaw znacznie się wydłużył, a koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych gwałtownie poszły w górę.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP