Polskie Radio
Section05
konferencja

Szczyt Trójmorza w Rydze. Prezes BGK: okazja do rozmów o rozwoju infrastruktury w regionie

- Musimy zwiększyć inwestycje w infrastrukturę logistyczną, energetyczną i cyfrową regionu Trójmorza. Obecne potrzeby w tych trzech sektorach to nawet 650 mld euro - tyle potrzeba, aby dorównać infrastrukturze Europy Zachodniej - powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Beata Daszyńska-Muzyczka.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trójmorze konferencja inwestycje BGK infrastruktura

Konferencja Green Conservatism. "Polska transformacja energetyczna jest transformacją dialogu"

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że polska transformacja energetyczna jest transformacją dialogu. Minister, odnosząc się do pakietu "Fit for 55", podczas konferencji Green Conservatism zaznaczała, że Polska nie zaprzecza konieczności transformacji, zachowywania zasobów naturalnych i podtrzymywania bioróżnorodności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka ekologia Fit for 55 konferencja ministerstwo klimatu Ministerstwo Aktywów Państwowych

Wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej

Transformacja energetyczna oraz wyboista ścieżka do neutralności klimatycznej to jedne z kluczowych wyzwań, przed którymi stanęła Europa i jej społeczeństwa, w tym również Polska. Ambitne cele w zakresie ekologii, reforma modeli biznesowych i przyzwyczajeń obywateli powinny przyspieszyć transformację gospodarczą, zapewniającą bezpieczeństwo energetyczne.  
Zobacz więcej na temat:  energia energia odnawialna Trójka Michalina Szymborska konferencja Warszawa klimat ekologia

Narodowy Bank Ukrainy podwyższył stopę referencyjną do 25 proc. To najwyższy poziom w Europie

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) dokonał w czwartek pierwszej podwyżki stóp procentowych od czterech miesięcy. Roczna referencyjna stopa procentowa wzrosła ponad dwukrotnie, z 10 proc. do 25 proc. - odnotowała agencja Bloomberga, zaznaczając, że jest to najwyższy poziom w Europie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA społeczeństwo konferencja stopy procentowe Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo"

W dniach od 2 do 4 czerwca 2022 w Poznaniu, Śmiełowie, Antoninie i Kórniku odbywa się konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo". 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak konferencja romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Jarosław Kaczyński Zdzisław Krasnodębski Janusz Odziemkowski Jan Żaryn chrześcijaństwo niepodległość Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego język polski język ojczysty

Współpraca wojskowa państw Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja Defence24 Day w cieniu wojny na Ukrainie

Największa w Polsce konferencja sektora obrony i bezpieczeństwa Defence24 Day odbędzie się w tym roku w dniach 24-25 maja. Już po raz czwarty spotkają się najważniejsi wojskowi dowódcy, politycy i eksperci, aby omówić kluczowe sprawy związane z bezpieczeństwem Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konferencja bezpieczeństwo wojsko broń POLSKA służby i bezpieczeństwo

ANALIZA Banki zaczęły podnosić oprocentowanie lokat. Sprawdzamy, dlaczego tak długo im to zajęło

Zwiększenie oprocentowania depozytów to teraz kluczowy cel gospodarczy, stwierdził premier Mateusz Morawiecki w sobotę. Olbrzymie zyski sektora bankowego są możliwe tylko dzięki ciężkiej pracy milionów zwykłych Polaków, podkreślił premier. Sprawdzamy dlaczego banki nie chciały dotychczas podnosić oprocentowania lokat.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP

"Zgodnie z Konstytucją to NBP musi walczyć z inflacją". Bartosz Machalica o podwyżkach stóp procentowych

- Organem, który ma na celu walkę z inflacją czy też utrzymanie jej w ramach celu inflacyjnego jest Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej i to od nich należy wymagać działań nakierunkowanych na ten cel - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica (Centrum im. I. Daszyńskiego). Gośćmi audycji byli także Piotr Grzybowski (Tygodnik Katolicki "Niedziela") i Wojciech Pokora ("Kurier Lubelski").
Zobacz więcej na temat:  NBP POLSKA GOSPODARKA stopy procentowe konferencja Rada Polityki Pieniężnej społeczeństwo inflacja ceny Polskie Radio 24

140 mld euro rezerw i 230 ton złota. Prezes NBP o polityce banku centralnego

Wartość rezerw walutowych przekroczyła już 140 mld euro i jest dwa razy większa niż 10 lat temu - napisał prezes NBP Adam Glapiński w miesięczniku "Wszystko co najważniejsze". Dodał, że aktywa rezerwowe, którymi zarządza bank centralny, pomagają przeciwdziałać negatywnym tendencjom na rynku finansowym i walutowym.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA społeczeństwo konferencja NBP stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej