Polskie Radio
Section05
konserwatyzm

Postawa Niemiec wobec uchodźców w 2015 r. a dziś. Politolog: nie obserwujmy już polityki "herzlich willkommen"

- Nie ma już tej ogromnej, bardzo nasilonej przez media tzw. kultury willkommen, czyli powitania ludzi, którzy chcą przybyć do Niemiec. (...) Mieszkańcy Republiki Federalnej Niemiec w tych ostatnich 6-7 latach zauważyli, że zostali przez elity polityczno-medialne wprowadzeni w błąd, że w 2015 roku to nie byli do końca imigranci wojenni - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wilczek (politolog, od lat mieszka w Niemczech, uczy uchodźców języka niemieckiego).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski filozofia konserwatyzm polityka Niemcy uchodźcy

Porażka konserwatystów w wyborach w Londynie. Winią za to Borisa Johnsona

Są pierwsze wyniki angielskich wyborów lokalnych. Brytyjscy Konserwatyści ponieśli wyraźną porażkę w Londynie. Na rzecz lewicy stracili nawet symboliczny okręg Westminster - serce politycznego życia kraju. Rządzili tam od ponad pół wieku. Część Konserwatystów wini za to premiera Johnsona, którego notowania osłabły po aferze z lockdownowymi przyjęciami.
Zobacz więcej na temat:  Boris Johnson Anglia wybory konserwatyzm samorząd Wielka Brytania ŚWIAT Europa

Prof. Wojciech Kunicki: rewolucja konserwatywna w Niemczech wyrosła z przegranej wojny

To jest fascynujący temat, o którym mogą historycy i również historycy idei rozmawiać, w jaki sposób kultura i rozwój idei rozkwitają w sytuacji, kiedy wojna jest przegrana - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kunicki, rozważając na temat tradycji i nurtów niemieckiego konserwatyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski filozofia konserwatyzm polityka I wojna światowa Niemcy

"Głos Mateusza Morawieckiego ws. Rosji był najsilniejszy". Hiszpańskie media o Madrid Summit

Hiszpańskie media oceniają, że "na sobotnim szczycie partii prawicowych w Madrycie głos premiera Polski Mateusza Morawieckiego był najsilniejszy, jeśli chodzi o stanowisko tych ugrupowań wobec zagrożenia ze strony Rosji na wschodniej flance NATO". Twierdzą one, że podczas kongresu Morawiecki doprowadził do kompromisu w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska premier Hiszpania ŚWIAT Europa Madryt Mateusz Morawiecki konserwatyzm

"Europejczykom nie podoba się projekt federalizacji UE". Ryszard Legutko o Madrid Summit

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko powiedział, że trzeba przypomnieć, iż wielu milionom Europejczyków nie podoba się projekt federalizacji Unii Europejskiej. W Programie 1 Polskiego Radia tak tłumaczył cel sobotniego spotkania europejskiej prawicy w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  Madryt Unia Europejska premier Hiszpania ŚWIAT Europa Mateusz Morawiecki konserwatyzm Sygnały Dnia Ryszard Legutko

Po spotkaniu konserwatystów w Madrycie. Wspólna deklaracja wskazuje na tożsamość narodową

Liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, którzy brali udział w spotkaniu w Madrycie, krytykują odchodzenie przez Unię Europejską od swoich korzeni i działania Brukseli wobec Polski i Węgier. W przyjętej deklaracji mówią także o potrzebie działań, by Europa solidarnie odpowiedziała na ewentualną agresję z zewnątrz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej konserwatyzm infografika

Czy będzie nowa frakcja w PE, po spotkaniu w Madrycie? Dr Kościński: realne, zwłaszcza, że EKR jest osłabiona

- Jeżeli szefowie partii konserwatywnych, a także europarlamentarzyści będą chcieli stworzyć wspólne ugrupowanie w PE, to myślę, że może to być realne, dlatego, że Europejscy Konserwatyści, do których należy PiS, są osłabieni po odejściu Wielkiej Brytanii z UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński (ekspert ds. międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Mateusz Morawiecki Madryt konserwatyzm Hiszpania

Prorosyjskość wśród zachodnich polityków? Publicystka: Hiszpania jasno opowiedziała się za wolną Ukrainą

- Partie prawicowe oraz lewicowe w Hiszpanii jasno i wyraźnie opowiedziały się za wolną Ukrainą, za jej prawem do nienaruszalności granic oraz do integralności terytorialnej, a także wyraziły sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji - powiedziała o stanowisku hiszpańskich polityków wobec sytuacji na Ukrainie publicystka Małgorzata Wołczyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Hiszpania konserwatyzm Rosja Ukraina

Zjazd partii konserwatywnych w Madrycie. Stefaniuk: chcemy powiedzieć, na czym zależy Polsce

- Chcemy podczas spotkania powiedzieć na czym zależy Polsce i jak chcemy kształtować politykę europejską, żeby w przyszłości móc budować z innymi partiami politykę solidaryzmu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Stefaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość konserwatyzm premier Mateusz Morawiecki

Dr Tymoteusz Zych: konserwatyzm nie powinien być traktowany jako ideologia upraszczająca rzeczywistość

- Konserwatyzm nie powinien być traktowany jako kolejna ideologia upraszczająca rzeczywistość. Myślę, że takie rzeczy, które funkcjonowały przez całe stulecia też podlegają pewnej ocenie, ale ta ocena powinna brać pod uwagę, że z jakiegoś powodu społeczeństwo pewnych rozwiązań nie zmieniało - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prawnik dr Tymoteusz Zych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konserwatyzm kobieta mężczyzna społeczeństwo

Eurodeputowany PiS: histeryczne reakcje po Warsaw Summit świadczą o jego sukcesie

- Demokracja polega na różnych zdaniach i programach politycznych, które się ze sobą ścierają i pewna tendencja do zawłaszczania życia publicznego, pojawia się zarówno w Polsce, jak i na poziomie Unii Europejskiej. Wszystkie negatywne pojęcia, które się pojawiają, są elementem walki politycznej. Histeryczne reakcje na spotkanie w Warszawie świadczą o jego sukcesie - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł PiS prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  POLSA Warszawa Unia Europejska konserwatyzm Zdzisław Krasnodębski Prawo i Sprawiedliwość polityka demokracja opozycja Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Macierewicz o Warsaw Summit: odpowiedź na niemieckie plany dot. europejskiej hegemonii

Nowa koalicja rządząca w Niemczech jednoznacznie zadeklarowała, że chce przekształcić UE w hegemonię niemiecką. Dlatego odbył się Warsaw Summit - spotkanie konserwatywnych partii europejskich, by się temu zdecydowanie przeciwstawić - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes PiS, były szef MON Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Niemcy konserwatyzm Warszawa Antoni Macierewicz Michał Rachoń Polskie Radio 24

Opozycja krytykuje Warsaw Summit. Pęk: dziś to Niemcy są głównym partnerem Rosji

Warsaw Summit - szczyt liderów konserwatywnych partii politycznych UE - został skrytykowany przez opozycję. Politycy zarzucają PiS-owi, że współpracuje z "sojusznikami Putina". W Polskim Radiu 24 zarzuty te komentował b. senator i europoseł Bogdan Pęk, który stwierdził, że politycy PO i Lewicy są ostatnimi, którzy mogą tego rodzaju zarzuty stawiać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Michał Rachoń Warszawa PiS Prawo i Sprawiedliwość konserwatyzm

Warsaw Summit. Czerwińska odpiera ataki opozycji: czynią zarzuty z czegoś, co nie ma miejsca

- Oni chcą zagłuszyć silny, coraz bardziej donośny głos europejskich konserwatystów - tak rzecznik PiS Anita Czerwińska skomentowała zarzuty opozycji dot. Warsaw Summit. Zaznaczyła jednocześnie, że Donald Tusk jest ostatnią osobą, która mogłaby wytykać innym prorosyjskość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka PiS Anna Czerwińska konserwatyzm Jarosław Kaczyński Mateusz Morawiecki Marine Le Pen Viktor Orban