Polskie Radio
Section05
konsument

Polacy lepiej oceniają sytuację ekonomiczna kraju oraz kondycję finansową gospodarstw domowych. Znamy nowe wyniki badań

W sierpniu poprawiła się ocena sytuacji ekonomicznej kraju i kondycji finansowej gospodarstw domowych - podała we wtorek agencja badawcza Kantar. Wskaźnik klimatu konsumenckiego Kantar Consumer Index w porównaniu z lipcem wzrósł o 4,8 pkt, nadal jest jednak pod kreską i wynosi -13,7 pkt.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy konsument finanse osobiste badanie marketingu badanie konsumenckie społeczeństwo

Eksperci: konsumpcja rośnie bo mamy na nią środki, ale z kredytami trzeba już być ostrożnym

Ze stałego trendu wzrostowego konsumpcji powinniśmy się cieszyć bo dowodzi to też zasobności kieszeni Polaków. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać, że trend ten jest czynnikiem napędzającym inflację. Gdy dochodzą do tego bardzo niskie stopy procentowe, to zachęty to zakupów, także na kredyt, rosną a z tym trzeba uważać - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Piotr Palutkiewicz, wiceprezes Warsaw Enterprise Institute i dr Cezary Mech, ekonomista, były wiceminister finansów.
Zobacz więcej na temat:  konsument stopy procentowe wynagrodzenia Koronawirus w Polsce finanse

Zamieszkaj w domku na drzewie. Nowy trend w turystyce

Podróżnicy pragnący odpocząć na łonie natury zwracają się w stronę nostalgicznego źródła komfortu i samotności: domków na drzewach. Nie są to jednak domki na drzewie z ich dzieciństwa. Podobnie jak podróżni, którzy je rezerwują, domki na drzewach również dojrzały. Są one bardziej luksusowymi domami niż kryjówkami dla dzieci, a ich cena jest odpowiednia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podróże konsument społeczeństwo turystyka

Salon fryzjerski na każdym kroku. Wizyta w Osinowie Dolnym

Osinów Dolny – mała wieś położona na terenie województwa zachodniopomorskiego w powiecie gryfińskim - to ewenement na skalę europejską. W liczącej 180 mieszkańców i 120 domów miejscowości znajduje się ponad 35 zakładów fryzjerskich. Znaczy to, że na jeden zakład fryzjerski przypada pięciu mieszkańców. Powód jest prosty – głównymi klientami są obywatele Niemiec, z którymi graniczy wieś.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan fryzjer konsument STYL ŻYCIA salon fryzjerski zachodniopomorskie Niemcy

Większa ochrona konsumentów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego

Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla. Po zmianach, jeśli konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, która była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA finanse osobiste konsument ochrona Sejm

GUS: spada lęk przed pandemią, ale rośnie niepewność w jakim kierunku pójdzie gospodarka

Tylko 13,5 proc. badanych uważa, że epidemia stanowi duże zagrożenie dla osobistych finansów - podał Główny Urząd Statystyczny. To mniej niż w poprzednich miesiącach. Polacy są już po majowej euforii związanej z poluzowaniem obostrzeń. Dlatego coraz mniej boją się COVID-19, ale widzą inne zagrożenia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus konsument recesja pandemia handel COVID-19 Koronawirus w Polsce społeczeństwo

Zakup tradycyjny czy internetowy? Co należy wiedzieć o prawach konsumenta?

Prawo do zwrotu towarów, odstąpienie od umowy, obniżenie ceny - to prawa przysługujące konsumentowi. Prawa te różnią się w zależności, czy zakup był dokonany w sklepie tradycyjnym, czy w internecie. Czy dokonała go firma, czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). W przypadku zakupu internetowego jest jeszcze istotne, czy sprzedawca jest zarejestrowany w Polsce, a szerzej: w Unii Europejskiej, czy poza Wspólnotą.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek konsument prawa konsumenta oszczędzanie ekonomia pieniądze zakupy w internecie