Polskie Radio
Section05

KULTURA

Mikroświaty Lema. Najcenniejsze aspekty twórczości

"Jestem rozpalony ideą poznania. Przejawia się to u mnie jako fascynacja granicami możliwości ludzkiego rozumu poznającego. Cała moja literatura jest o tym. Cokolwiek by stanowiło fabułę i motyw przewodni, to jest tylko warstwą powierzchniową. W środku zawsze jest ciekawość spraw oderwanych od codzienności" - mówił Stanisław Lem w swojej autocharakterystyce. Jakie aspekty jego twórczości są najcenniejsze? 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Stanisław Lem literatura polska filozofia Rok Lema

Premiera na kanale "Radiobook"! "Wyprawa po żonę" Józefa Korzeniowskiego

"Radiobook" to nowy projekt Polskiego Radia, który ma na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków dostępnych online. W każdy poniedziałek publikowane są nowe tytuły. W rozpoczynającym się tygodniu jest to pochodząca z drugiej połowy XIX wieku powieść Józefa Korzeniowskiego o wymownym tytule "Wyprawa po żonę". Czyta Zbigniew Zapasiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura KSIĄŻKA książki

"Życie z duszą czy bez". Prof. Jastrzębski: zakochanie to zjawisko naturalne

-  Zasadniczo przyjmowano, że namiętność miłosna, pożądanie jest pewnego rodzaju szaleństwem, zakłóceniem działania władz poznawczych, zakłóceniem rozumu. Ono może mieć poważne konsekwencje. Wystarczy przypomnieć sobie, w jaki sposób przedstawiano i rozumiano owo miłosne zauroczenie w literaturze antycznej. Ono na ogół prowadziło do fatalnych konsekwencji, łącznie z wojną trojańską - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bartosz Jastrzębski, filozof.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches POLSKA Walentynki tradycja zwyczaje filozofia miłość

"Język": zaskakująco aktualne dzieło sprzed 500 lat

Dzieło "Lingua" (1525) Erazma z Rotterdamu, dedykowane było Krzysztofowi Szydłowieckiemu, kasztelanowi krakowskiemu i Kanclerzowi Wielkiemu Koronnemu. Pierwszy polski przekład został dokonany przez anonimowego tłumacza i wydany w roku 1542 w krakowskiej oficynie Hieronima Wietora. Teraz doczekał się krytycznego opracowania. Co dla kultury europejskiej i polskiej znaczą dzieła tego filozofa?
Zobacz więcej na temat:  literatura Erazm z Rotterdamu Trójka

Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością

- Myślę, że każdy z nas ma swoją stronę, której nie pokazuje. Jednak zależy mi na tym, by na scenie przekazać moje najgłębsze myśli i uczucia, które nie zawsze emanują blaskiem. Dlatego muzyka Mahlera, tak związana z poczuciem samotności, jest mi bliska - mówiła w Dwójce znakomita pianistka Aleksandra Świgut.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian muzyka dawna Dwójka Andrzej Sułek Aleksandra Świgut

Jubileusz Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie

20 lat temu polski parlament zdecydował o powstaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Od samego początku celem działania placówki było otoczenie opieką spuścizny Fryderyka Chopina i wartości z nią związanych. Bogata i wielowątkowa działalność Instytutu na przestrzeni dwóch dekad obejmuje m.in. organizację szesnastu edycji festiwalu „Chopin i jego Europa”, dzięki którym Warszawę odwiedziły dziesiątki wybitnych artystów.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda grupa wyszehradzka MFW gospodarka polska Kresy Kraków Fryderyk Chopin

Starość też radość. Jane Fonda o "Pozycji obowiązkowej"

78. rozdanie Złotych Globów czeka nas pod koniec lutego, ale już jedno jest pewne – honorową statuetkę, czyli Nagrodę Cecila B. de Mille'a odbierze Jane Fonda. Aktorka, producentka, pisarka i aktywistka opowiedziała w Trójce o najnowszym kinowym filmie ze swoim udziałem. Komedię romantyczną "Pozycja obowiązkowa" w reżyserii Billa Holdermana już można oglądać w sieci. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka Jane Fonda kino dokument Artur Liebhart