Polskie Radio
Section05

KulturaPR24

Służyła niewidomym na ciele i duszy. Siostra Maria Czacka i jej dzieło

- Siostra Czacka przyjmowała ślepotę jako krzyż dany do Boga. Wierzyła, że fizyczna ułomność pozwala niewidomym rozwinąć życie wewnętrzne i służyć dzięki temu innym ludziom - mówiła w Polskim Radiu 24 Magadalena Merta, która wraz Maryną Miklaszewską przypomniała postać matki Elżbiety Czackiej (Róży Marii Czackiej). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Laski niewidomi wiara religia niepełnosprawni niepełnosprawność

"Weekend kulturalny" w PR24: oferta Zamku Królewskiego z okazji 3 Maja

Dział edukacji przygotowuje szereg wydarzeń. Edukacja nam się kojarzy z młodzieżą, z dziećmi. Ale my jesteśmy szerzej otwarci na odbiorców, kierujemy nasze propozycje również do dorosłych. Są lekcje online dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Witaj majowa jutrzenko". Są też quizy dla młodzieży, ale również dla dorosłych - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Witkowska-Martynowicz z działu promocji Zamku Królewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA muzeum wystawa Zamek Królewski konstytucja 3 maja 3 Maja

"Kamera ją kochała". Maryna Miklaszewska w PR24 o Poli Negri

Przełomem w karierze Poli Negri było poznanie reżysera Ernsta Lubitscha. Punktem kulminacyjnym i najważniejszym w jej karierze, który utorował jej też późniejszą karierę w Stanach Zjednoczonych, był film "Oczy mumii Ma" - mówiła w Polskim Radiu 24 Maryna Miklaszewska. Postać najsłynniejszej na świecie polskiej aktorki przybliżały w audycji "Polki" wraz z Magdaleną Mertą.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA kino FILM Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Pola Negri TEATR

Losy Zofii Kossak po wojnie. "Czekały ją stalinowskie represje"

- Spłacając swój dług wdzięczności za uratowanie swoich żydowskich dzieci, Berman obiecał jej wydanie paszportu i usilnie namawiał ją na wyjazd z Polski. Był świadomy tego, że czekają ją silne represje ze strony komunistów - powiedziała o początkach powojennych losów Zofii Kossak, Magdalena Merta.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Kossak Żydzi II wojna światowa komunizm PRL represje HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo literatura

Światowy Dzień Książki. "Słowo czytane ma duży wpływ na nasz relaks"

- W naszej fundacji przyświecają nam trzy główne cele. Pierwszym jest szeroka promocja czytelnictwa. Zależy nam, żeby ludzie obcowali więcej ze słowem czytanym, bo ma duży wpływ na nasz relaks - powiedział o znaczeniu czytania i działaniach fundacji Zaczytani.org jej prezes Michał Stępień. Gośćmi "Weekendu kulturalnego" byli także Michał Mendyk i Beata Majcher.
Zobacz więcej na temat:  książki opowiadanie czytelnictwo biblioteka pisarz Polskie Radio 24 KULTURA literatura KSIĄŻKA

"Przestępcza ścieżka jako sposób emancypacji poniżonych". Gociek o nowym sezonie "Fargo"

- Mamy tu próbę powrotu do absurdalnego klimatu serialu, ale jest ona, jak na ten typ opowiadania, za bardzo rozciągnięta i wypełniona innymi wątkami. To tradycyjna opowieść gangsterska, gdzie - bardziej niż u Coppoli czy Scorsese - przerysowane są pewne postacie. To ciekawa historia, z zaintrygowaniem poznawałem kolejny kawałek historii amerykańskiego podziemia, ciekawe i dobrze zagrane role - ocenił Piotr Gociek, który wraz z Łukaszem Adamskim omawiał na antenie PR24 nowości filmowe.
Zobacz więcej na temat:  FILM Łukasz Adamski Piotr Gociek USA kino

Podziały II RP. "Kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony"

- Podziały w II RP były dużo głębsze niż obecnie. Dość powiedzieć, że radykał zabił prezydenta Gabriela Narutowicza. Jednak jedna rzecz była pewna. Wolna Polska była cenna dla wszystkich. Mogliśmy się spierać, dyskutować i krytykować, ale kto o Polsce mówił źle, ten nie miał wstępu na salony. Uderzający był patriotyzm - mówiła dyrektor kreatywna Fundacji State od Poland Danuta Nierada. Gośćmi byli również Hanna Radziejowska ( Instytut Pileckiego) i Piotr Bernatowicz (dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski).
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita II RP historia Polski

"Okaleczony" świat na zdjęciach. Historia fotografii środkowoeuropejskiej

- Te fotografie dobitnie pokazują, jak historia się bezwzględnie obchodzi z Europą Środkową. To nie jest świat doskonały, piękny, fantastyczny, ale raczej "okaleczony", czasami w dosłowny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Mazur, historyk sztuki, znawca fotografii i autor książki "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838–2018”.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Monika Małkowska fotografia historia Europy

“Powtórka z rozgrywki”, czyli alternatywna historia według Marcina Wolskiego

- Miałem sen w śnie. Przyśniło mi się, że budzę się w swoim byłym mieszkaniu z kobietą, której nie znam. Po dłuższym chwili stwierdzam, że jest to koleżanka ze studiów na którą nigdy nie zwracałem uwagę. Natomiast za oknem jest sierpień 1978 roku - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Wolski, autor książki "Powtórka z rozgrywki". 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wolski książki literatura historia Polski fantastyka

Ilona Łepkowska: serial jest ulotny, książka zostaje na lata

- Odpowiedzialność za słowo pisane jest duża, bo książka zostaje, jest namacalnym przedmiotem do którego można sięgnąć przez lata. Serial jest bytem ulotnym, szybko traci swoją aktualność - mówiła w Polskim Radiu 24 Ilona Łepkowska scenarzystka serialowa i filmowa, która napisała scenariusze do takich produkcji, jak: "Klan", "Na dobre i na złe", "M jak miłość", "Barwy szczęścia" czy "Korona królów".
Zobacz więcej na temat:  serial książki literatura KULTURA