Polskie Radio
Section05

Lwów

Losy Polaków deportowanych w głąb ZSRR [POSŁUCHAJ]

10 lutego 1940 roku Sowieci rozpoczęli wywózkę obywateli II Rzeczypospolitej mieszkających na Kresach Wschodnich. Jak obliczają historycy Instytutu Pamięci Narodowej w latach 1940–1941, w trakcie czterech fal deportacji, wywieziono w głąb Rosji około 800 tysięcy osób. Część z nich zmarła z głodu, wycieńczenia i z powodu chorób, inni, tułając się po świecie, nigdy już nie wrócili do Polski. Reportaż Macieja Jastrzębskiego opowiada o losach Marii Kleczewskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Maciej Jastrzębski deportacje II wojna światowa Syberia wywózka sowieckie obozy pracy Kresy ZSRR NKWD reportaż Trójka społeczeństwo

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie z udziałem polskich sportowców

Członkowie polskiej kadry na igrzyska olimpijskie w Pekinie odebrali nominacje oraz ślubowali wierność olimpijskim zasadom rywalizacji. Polska kadra liczy w sumie 57 zawodników, do Pekinu poleci także 71 osób kadry towarzyszącej a więc trenerów, lekarzy, związkowców i fizjoterapeutów.
Zobacz więcej na temat:  NATO Rosja Stany Zjednoczone Pekin igrzyska olimpijskie Kościół katolicki Barbara Krafftówna język polski

Ukraina: w Mościskach otwarto Dom Polski. "Będzie służył lokalnej, polskiej społeczności"

W Mościskach w obwodzie lwowskim, gdzie ponad 30 procent ludności stanowią Polacy, uroczyście otwarto Dom Polski. - Teraz mamy gdzie się spotkać - mówi 85-letni Michał Wiącek, Polak mieszkający na Ukrainie. W inauguracji wzięli udział m.in. Michał Dworczyk, szef KPRM oraz konsul generalna RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Polonia Michał Dworczyk

Agnieszka Kordowicz: we Lwowie radio cieszyło się ogromną popularnością

- W archiwum we Lwowie jest zachowany zespół liczący 80 jednostek archiwalnych. Jest to ogrom informacji dla historyka, radiofonii, osób zajmujących się instytucjami kultury. Udało się nam zeskanować 6000 stron, w tym dokumentację programową, nieliczne zdjęcia spikerów, studia i korespondencję techniczną rozgłośni regionalnej z centralą. Dzięki archiwom ze Lwowa możemy zobaczyć jak funkcjonowało radio w Warszawie - mówiła w Dwójce Agnieszka Kordowicz, zastępca dyrektora Archiwum Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  radio Paweł Siwek Jakub Jamrozek Dwójka historia radiofonii