Polskie Radio
Section05
marynarka

Czy Rosja wraca na morza i oceany świata?

Flota rosyjska ćwiczy na różnych akwenach - od Bałtyku, Morza Czarnego i Morza Śródziemnego po Morze Północne i Pacyfik. Co to oznacza dla polityki bezpieczeństwa realizowanej przez świat zachodni i NATO? O tym, w kontekście ostatniego dnia ćwiczeń rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym, mówił Piotr Grochmalski, dyrektor Instytutu Studiów Strategicznych Akademii Sztuki Wojennej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja marynarka Flota Czarnomorska

Fregaty Adelaide dla Marynarki Wojennej?

- Jeżeli chodzi o realizację takich programów, wydaje się, że tu kluczową kwestią jest konsekwencja i zapewnienie stabilnego finansowania - powiedział Antoni Pieńkos. Analityk z Warszawskiego Instytutu Inicjatyw Strategicznych komentował w Polskim Radiu 24 pobyt prezydenta Andrzeja Dudy w Australii i związaną z tym sprawę zakupu fregat Adelaide.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi marynarka Adelaide Australia

Prezydent Duda w Australii. Do Polski trafią fregaty "Adelaide"?

- To wizyta ma sens na kliku poziomach - mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, odnosząc się do wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii i Nowej Zelandii. Głowie państwa towarzyszy w podróży m.in. minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Jednym z celów wizyty przedstawicieli polskich władz miało być podpisanie listu intencyjnego na zakup dwóch używanych fregat rakietowych typu "Adelaide". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Australia Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej armia marynarka

Fregaty z Australii dla Marynarki Wojennej?

Polska chce kupić dwie używane fregaty rakietowe w Australii. Mają one zastąpić dwa okręty wojenne, które są obecnie na wyposażeniu Marynarki Wojennej, ale które wkrótce trzeba będzie wycofać z użytku. Dokumenty w sprawie zakupu mają zostać podpisane w czasie rozpoczynającej się w przyszłym tygodniu wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Australii. O sprawie mówił Jacek Matuszak, ekspert ds. wojskowości.
Zobacz więcej na temat:  Australia Andrzej Duda Stany Zjednoczone marynarka wojsko ŚWIAT