Polskie Radio
Section05

PiS

Elektroniczny dozór sposobem na alimenciarzy

Krajowy Rejestr Długów informuje, że dług alimentacyjny przekroczył 10,5 miliarda złotych. Aż 96 proc. niepłacących alimentów to mężczyźni. - W 2016 roku 300 tysięcy osób pobierało pieniądze z funduszu alimentacyjnego. Jednak wiemy, że znacznie więcej osób uprawnionych nie otrzymuje świadczeń. Problemem jest z egzekucją należności, ponieważ odzyskuje się tylko 20 proc. należności, a np. w Danii 80 proc. – mówił w audycji 24 Pytania Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  polityka Ministerstwo Sprawiedliwości alimenty sądownictwo Prawo i Sprawiedliwość

Spór o reformę sądownictwa. Prezydent mediatorem?

To będą minimum półgodzinne przerwy w orzekaniu. Tak sędziowie zamierzają wyrazić swoje niezadowolenie z powodu nowej ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa. Mają odwiesić togi, by uczestniczyć w specjalnych zebraniach przedstawicieli samorządu sędziowskiego. Podczas przerwy chcą rozmawiać m.in  o utworzeniu Forum Przedstawicieli, które działałoby po przekształceniu KRS. Sytuację komentował w audycji Punkt Widzenia dr Andrzej Anusz z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  sądownictwo prawo Andrzej Anusz krs rząd Beaty Szydło Andrzej Duda

Reforma sądownictwa autorstwa PiS. "Zarzuty na wyrost"

Od kilku miesięcy trwa debata nad reformą sądownictwa. Jednym z budzących kontrowersje projektów jest ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa. Zakłada ona m.in utworzenie dwóch izb oraz wygaszenie kadencji 15 członków-sędziów KRS. Ich następców miałby wybrać Sejm. – Zwiększamy w ten sposób demokratyczną legitymizację tych członków i demokratyczną legitymację sądów – mówił w audycji Punkt Widzenia Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  polityka krs sądownictwo Bartłomiej Wróblewski

"Czy nie dojdzie do zmiany statusu byłego premiera?"

Donald Tusk przyjeżdża do Warszawy, by zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Przesłuchanie ma rozpocząć się w południe w Wydziale ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej. Na Dworcu Centralnym mają się odbyć pikiety zarówno zwolenników, jak i przeciwników byłego premiera. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka Piotr Nisztor (Gazeta Polska) i Michał Kolanko (Rzeczpospolita).
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk prokuratura Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB Rosja Michał Kolanko Platforma Obywatelska

Dominik Zdort: ciekawe co Tusk powie przed prokuraturą

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ma się stawić w środę w warszawskiej prokuraturze, gdzie będzie zeznawać jako świadek w śledztwie dotyczącym współpracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego z rosyjską Federalną Służbą Bezpieczeństwa. Sprawę komentowali w audycji Dwaj Panowie Z Dominik Zdort i Marek Zając.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Donald Tusk prokuratura Służba Kontrwywiadu Wojskowego FSB Warszawa Dominik Zdort

"Antoni Macierewicz szkodzi własnej partii"

Komisja powołana przez PiS oceniła, że Bartłomiej Misiewicz nie ma kompetencji do pełnienia funkcji publicznych. W związku z kontrowersjami wokół swojej osoby, sam były rzecznik MON zrezygnował z członkostwa w partii. Jak oceniał w audycji Punkt Widzenia Bartłomiej Radziejewski z „Nowej Konfederacji”, konsekwencje ponieść powinien nie tylko Misiewicz, ale także jego polityczny protektor – Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz Bartłomiej Misiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej

Poseł PO: Misiewicz to symbol patologicznego zjawiska

Komisja powołana przez PiS oceniła, że Bartłomiej Misiewicz nie ma kwalifikacji do pełnienia funkcji w sferze administracji publicznej, czy też spółkach Skarbu Państwa. – Misiewicz to dla nas symbol patologicznego zjawiska, czyli totalnego obsadzania stanowisk przez niekompetentnych ludzi – mówił w Rozmowie Poranka Michał Szczerba, poseł Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Bartłomiej Misiewicz Michał Szczerba Platforma Obywatelska Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

"Być może lider PO wpłynie na prezydent Warszawy"

Grzegorz Schetyna, lider PO, powiedział, że jest zwolennikiem wspólnego ustalenia miejsca, w którym miałby stanąć pomnik smoleński. Na tle lokalizacji monumentu dochodzi do sporów między prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz a Prawem i Sprawiedliwością. – Wypowiedź Grzegorza Schetyny wzbudza pewną nadzieję – mówił w Rozmowie PR24 Jacek Sasin, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Jacek Sasin Adrian Klarenbach Warszawa pomniki katastrofa w Smoleńsku Grzegorz Schetyna Platforma Obywatelska Hanna Gronkiewicz-Waltz

PiS bez Misiewicza. Były rzecznik MON „dostał po uszach”

Premier Beata Szydło popiera stanowisko komisji powołanej przez PiS ws. Bartłomieja Misiewicza i przeprasza za jego zachowanie. W Debacie Dnia Polskiego Radia 24 o kontrowersjach, które w ostatnich miesiącach pojawiały w związku z byłym rzecznikiem Ministerstwa Obrony Narodowej, mówili Agnieszka Burzyńska z „Faktu” i Krzysztof Ziemiec z Telewizji Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz Jarosław Kaczyński Polska Grupa Zbrojeniowa Bartłomiej Misiewicz Krzysztof Ziemiec Beata Szydło Ministerstwo Obrony Narodowej Grzegorz Osiecki

Eksperci o rezygnacji Bartłomieja Misiewicza z członkostwa w PiS

Bartłomiej Misiewicz po zawieszeniu go w prawach członka PiS i posiedzeniu komisji mającej zbadać szczegóły jego kariery zawodowej, zrezygnował z członkostwa w ugrupowaniu. W Polskim Radiu 24 komentarz ekspertów ds. wizerunku politycznego – Zbigniewa Lazara i Andrzeja Pomarańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Misiewicz Jarosław Kaczyński Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej Antoni Macierewicz