Polskie Radio
Section05
polecane24

Kornel Morawiecki o kontrwywiadzie "Solidarności Walczącej"

W Archiwum Akt Nowych znajdują się nagrania z podsłuchów rozmów Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej, jakie prowadzili działacze ściśle zakonspirowanej komórki "Solidarności Walczącej". Gośćmi archiwalnej audycji Nos Kleopatry byli: Kornel Morawiecki, założyciel "Solidarności Walczącej" i Mariusz Olczak - zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Solidarność PRL Kornel Morawiecki Solidarność Walcząca Agnieszka Kamińska

M. Kidawa-Błońska (PO) o zmianach w Kodeksie karnym

- Ustawa dot. zmian w Kodeksie karnym, wprowadzona wbrew regulaminowi Sejmu, nie rozwiąże żadnego problemu związanego z pedofilą. Żeby tak się stało, powinna powstać wspólna komisja rządu z Episkopatem, z udziałem przedstawicieli Kościoła - powiedziała w audycji "24 pytania" Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska Unia Europejska budżet UE 2021-2027 budżet unijny pedofilia Sejm kodeks karny

Debata PR24: 17 września to temat na prawdziwy dramat antyczny

17 września 1939 roku, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę. Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji i przypieczętował klęskę Polski, która w tym czasie broniła się przed agresją nazistowskich Niemiec. O tym dramatycznym dniu rozmawiali w Debacie Polskiego Radia 24 Antonii Macierewicz (były szef MON), prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW), dr Tymoteusz Pawłowski (historyk) oraz prof. Grzegorz Berendt (wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku).
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA Jerzy Jachowicz Antoni Macierewicz II wojna światowa nazizm komunizm

Po konwencji PiS. Jaki ruch opozycji?

- Konwencja Prawa i Sprawiedliwości była bardzo udana - ocenił w audycji Wróżenie z Faktów Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego". Andrzej Gajcy z portalu "Onet.pl" zauważył natomiast na antenie Polskiego Radia 24, że premier Mateusz Morawiecki "wziął na siebie cały ciężar kampanii wyborczej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka wybory samorządowe 2018 wybory samorządowe Prawo i Sprawiedliwość PiS koalicja obywatelska kampania wyborcza

Jacek Sasin: konwencja była konkretna i merytoryczna

- Nasza konwencja była bardzo konkretna, merytoryczna i odnosząca się do tego, co chcemy zaprezentować Polakom w najbliższym czasie. Chcemy pokazać, jak rozwiązywać lokalne problemy - mówił w audycji Przekładaniec Jachowicza Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. W niedzielę, w Warszawie, miała miejsce konwencja Prawa i Sprawiedliwości przed wyborami samorządowymi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka wybory samorządowe wybory samorządowe 2018 Prawo i Sprawiedliwość Jacek Sasin Mateusz Morawiecki Polskie Radio 24

Kampania wyborcza w Warszawie nabiera tempa

- Warszawa to punkt honoru zarówno dla Platformy Obywatelskiej, aby nie oddać jej "złemu" Prawu i Sprawiedliwości, jak i dla samego PiS-u, który chciałby przypieczętować zwycięstwo z poprzednich wyborów parlamentarnych i prezydenckich - powiedziała Edyta Hołdyńska, dziennikarka tygodnika "Sieci" oraz telewizji wPolsce.pl. Gościem PR24 był również prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory samorządowe Warszawa kampania wyborcza polityka Polskie Radio 24

"Władze PRL nie chciały respektować Porozumień Sierpniowych"

- To, co się stało, wydawałoby się dziś śmieszne. Pretekstem do protestów była podwyżka cen wędlin w bufetach zakładowych. To było samobójstwo dla władzy, załogi fabryk zauważyły zmianę natychmiast. Reakcja społeczna od razu nastąpiła, pierwsze strajki, po 1 lipca 1980 roku, były nieuniknione - wskazywał w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk, mówiąc o genezie strajku w Stoczni Gdańskiej i podpisania Porozumień Sierpniowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność porozumienia sierpniowe Wojciech Roszkowski Anna Walentynowicz Lech Wałęsa Adrian Klarenbach Stocznia Gdańska

Porozumienia Sierpniowe. "Tej fali nie dało się zatrzymać"

- Władza zdawała sobie sprawę, że przegrywa. Tej fali nie dało się zatrzymać - powiedział historyk prof. Wiesław Wysocki z UKSW. Mija 38 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA porozumienia sierpniowe Solidarność związki zawodowe Stocznia Gdańska PRL

Publicyści: kampania samorządowa jak ring bokserski

- W tych wyborach nie ma jasnego zwycięzcy, ale to ważne starcie przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi  – mówił w "Debacie poranka” w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja). W dyskusji uczestniczyli też Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska) i Agaton Koziński (Polska The Times).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Stanisław Janecki Agaton Koziński Tomasz Sakiewicz Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska

Piotr Duda (Solidarność): robimy to, co do nas należy

- Propozycje przedstawione przez minister Elżbietę Rafalską idą w dobrym kierunku - ocenił w Rozmowie PR24 Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zaznaczył jednak, że związek jeszcze nie jest usatysfakcjonowany stanowiskiem prezentowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego m.in. w kwestii minimalnego wynagrodzenia za pracę na 2019 rok, a także wzrostu wynagrodzeń w "budżetówce". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 płace wynagrodzenia budżet Piotr Duda Solidarność Adrian Klarenbach polityka

Szczecin i Gdańsk. 38. rocznica Porozumień Sierpniowych

- Dla zrozumienia końca lat 80. XX wieku i tego, że Polacy przyczynili się do upadku systemu komunistycznego Solidarność jest kluczowa - mówił w Polskim Radiu 24 - Piotr Dmitrowicz, historyk. Gościem PR24 był też dr Michał Siedziako, historyk z IPN w Szczecinie. 38 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe.
Zobacz więcej na temat:  porozumienia sierpniowe PR24 historia Polski Solidarność Jan Paweł II związki zawodowe komunizm PRL