Polskie Radio
Section05

polecane24

Kłopoty z ustawą o komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Prawnicy alarmują, że ustawa, która powołuje komisję weryfikacyjną jest napisana z błędami prawnymi, które mogą sparaliżować jej prace i pozbawić skuteczności.  Eksperci uważają, że zapisy, które mają ułatwić „odkręcenie” nieprawidłowości reprywatyzacyjnych, nie będą dotyczyły działań samorządowych kolegiów odwoławczych czy prezydent Warszawy, do których po uchyleniu wracać będą spory dekretowe. O komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Górski, adwokat, Instytut Badań nad Prawem Nieruchomości i Sebastian Kaleta, rzecznik ministra sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa reprywatyzacja Sejm Komisja Weryfikacyjna Ministerstwo Sprawiedliwości Sebastian Kaleta

Gigantyczne pieniądze w chińskim futbolu

Rekordowe transfery, gigantyczne inwestycje w kluby, stabilny wzrost widzów na trybunach i prawa telewizyjne sprzedane za fortunę. To charakterystyka jednej z najprężniej rozwijających się lig na świecie - chińskiej Superligi. O tym, jak rozwija się futbol w Państwie Środka i w jaki sposób tworzono tam profesjonalną ligę mówili w audycji Życie nie tylko sportowe Tomasz Skrzypczyński (wp.pl) i Tomasz Ćwiąkała (Eleven Sports).
Zobacz więcej na temat:  Chiny Piłka nożna

Kontrola PiP: nieprawidłowości w Trybunale Konstytucyjnym

Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła kontrolę w Trybunale Konstytucyjnym. Okazało się, że są tam duże nieprawidłowości jeśli chodzi o udzielanie urlopów wypoczynkowych. O sprawie, ale także ogólnie o znaczeniu urlopu, jako prawie przysługującym pracownikom, mówił w programie Gospodarczy Temat Dnia Wojciech Gonciarz z Państwowej Inspekcji Pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny urlop

"Amerykańskie wojska w Polsce budzą zazdrość sojuszników"

Deklaracje złożone podczas szczytu NATO w Warszawie wchodzą w decydującą fazę. Od kilku dni do kraju przybywa ciężki amerykański sprzęt, a w Polsce jest już ponad 2 tysiące żołnierzy z USA. – To 100 procent założonego planu. Nie tylko kwestia potencjału, ale i jakości tych wojsk, które budzą dużą zazdrość ze strony innych sojuszników – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Tomasz Szatkowski, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko USA NATO

KSAP nadano imię Lecha Kaczyńskiego. "Najlepszy patron"

Krajowej Szkole Administracji Publicznej nadano imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Pamiątkową tablicę odsłonili wspólnie prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło i prezes PiS, Jarosław Kaczyński. - To dla mnie wyjątkowy i piękny dzień - mówił brat patrona. - Myślę, że Lech Kaczyński jest najlepszym patronem Krajowej Szkoły Administracji Publicznej jakiego można było wybrać - powiedział z kolei Andrzej Duda. Historię KSAP przybliżył w Polskim Radiu 24 Marcin Waszak, ekspert ds. administracji publicznej Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  administracja publiczna administracja Andrzej Duda Lech Kaczyński Jarosław Kaczyński

Zniszczono pomnik w Hucie Pieniackiej. "To prowokacja"

Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka spotkał się z polskim konsulem we Lwowie Wiesławem Mazurem. Razem potępili akt wandalizmu, do którego doszło w Hucie Pieniackiej. Syniutka nazwał te działania prowokacją, której celem jest pogorszenie stosunków polsko-ukraińskich. Podkreślił, że organy śledcze robią wszystko, aby zbadać sprawę i znaleźć sprawców. O zniszczeniu pomnika w Hucie Pieniackiej mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Łukasz Jasina pomniki Rosja Wołyń

Śledztwo ws. Józefa Piniora. TVP ujawnia stenogramy rozmów

TVP ujawniła w środę wieczorem część stenogramów podsłuchanych przez CBA w 2015 r. rozmów b. senatora Józefa Piniora i jego asystenta. Rozmowy miały dotyczyć łapówek od przedsiębiorców, m.in. w zamian za pozytywne decyzje dotyczące prowadzenia budowy. O nowych doniesieniach w tej sprawie mówiła w Polskim Radiu 24 Anita Gargas, dziennikarka śledcza TVP.
Zobacz więcej na temat:  Józef Pinior korupcja CBA przestępczość podsłuchy Anita Gargas TVP

Kulisy porwania i zabójstwa Jarosława Ziętary

Jarosław Ziętara był dziennikarzem śledczym. Zajmował się aferami, w które byli zamieszani biznesmeni z zachodniej Polski. Pracował nad materiałem, którego ustalenia miały dotyczyć kolejnej odsłony afery alkoholowej. 1 września 1992 roku wyszedł z domu do redakcji "Gazety Poznańskiej", ale nigdy do niej nie dotarł. O sprawie uprowadzenia i zamordowania Jarosława Zientary mówił w audycji Kulisy Spraw Krzysztof Kaźmierczak, dziennikarz, autor książki "Sprawa Ziętary. Zbrodnia i klęska państwa".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Ziętara zaginieni zabójstwo media Poznań dziennikarze Kulisy Spraw

Czy Rosjanie mają haki na Donalda Trumpa?

Moskwa zaprzecza, jakoby dysponowała materiałami kompromitującymi amerykańskiego prezydenta elekta, Donalda Trumpa. Rzecznik Kremla nazwał takie doniesienia "bzdurami". Wcześniej telewizja CNN podała, że służby specjalne Stanów Zjednoczonych wiedzą, iż Rosjanie posiadają dokumenty mogące zdyskredytować przyszłego prezydenta. Gośćmi programu Spojrzenie na Wschód byli dr Connelius Ochmann (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej) i dr Katarzyna Pisarska (Fundacja Kazimierza Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Rosja

„Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” - akcja Caritas Polska

Tylko w ciągu ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło 6 osób. Od 1 listopada 2016 roku w wyniku wychłodzenia w Polsce zmarło ponad 70 osób. W czasie mrozów różne organizacje wzmagają swoje akcje pomocy kierowane głównie do osób bezdomnych i starszych, czyli tych, którym w tych dniach jest trudno przetrwać. O akcji Caritas Polska „Dzień dobry, czy wszyscy żyją?” mówił Janusz Sukiennik z Caritas Polska.
Zobacz więcej na temat:  pogoda służba zdrowia bezdomność Caritas Polska