Polskie Radio
Section05
polityka historyczna

Jarosław Papis: dobrze, żeby Izraelczycy poznali Polskę jako kraj otwarty

- Wyjazdy edukacyjne Izraelczyków do Polski to są wyjazdy tożsamościowe. Ale wydaje mi się, że można wypracować taki model, że obok wyjazdów tożsamościowych będą organizowane wyjazdy poznawcze. Aby poznać Polskę jako kraj dla większości Żydów w Izraelu będący krajem pochodzenia i pokazać Polskę w sposób, w jaki Polska na to zasługuje - jako Polskę otwartą - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Izrael POLSKA Holokaust polityka historyczna dyplomacja

"Bundestag otworzył puszkę Pandory". Ambasador Ukrainy krytykuje upamiętnienie tylko Polaków w Berlinie

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk powiedział, że "Bundestag, podejmując decyzję o utworzeniu miejsca pamięci tylko dla Polski w Berlinie, otworzył puszkę Pandory". W wywiadzie udzielonym portalowi RND dyplomata wyraził pogląd, że w Berlinie powinno pojawić się upamiętnienie 8 mln Ukraińców, którzy stracili życie podczas II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Niemcy polityka historyczna II wojna światowa

Jakie były początki myślenia politycznego? Prof. Szlachta o serii tomów "Historia polskiej myśli politycznej"

- Zamysł był taki, żeby zarysować przez przywołanie tego pierwszego tomu i udostępnienie go współczesnemu polskiemu czytelnikowi tego, jakie były początki myślenia politycznego, jakie spory polityczne się toczyły w XVI wieku - powiedział w audycji "Konfrontacje idei" na antenie Polskiego Radia 24 prof. Bogdan Szlachta, prawnik i filozof z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Ośrodka Myśli Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA HISTORIA polityka Zdzisław Krasnodębski polityka historyczna

"Pozwalają się wyłgać Niemcom z kwestii reparacji". Krysztopa o kłamstwach nt. II wojny światowej

- Zakłamywanie historii z jednej strony ułatwia roszczeniowym organizacjom żydowskim proces nacisku w sprawie tzw. mienia bezspadkowego, a z drugiej strony zwalnia częściowo Niemcy z odpowiedzialności. Pozwala się też wyłgać z kwestii reparacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 Cezary Krysztopa z "Tygodnika Solidarność". Gościem audycji była także Dorota Łosiewicz z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Niemcy II wojna światowa polityka historyczna reparacje wojenne

"Polityka ciążyła nad tym miejscem przez kilka dekad". Kolarski o odbudowie Pałacu Saskiego

- Cały PRL to była niechęć do odbudowy z powodów politycznych, mówimy o gmachu, w którym była siedziba MSZ i Sztabu Generalnego, ale także o pewnym podejściu do historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP, komentując podpisanie przez prezydenta ustawy o odbudowie m.in. Pałacu Saskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka historyczna Tadeusz Płużański Pałac Saski Wojciech Kolarski kancelaria prezydenta

Prof. Bartosz Korzeniewski: 40 lat komunizmu nadal ciąży nad pewnymi sferami pamięci zbiorowej

- To o czym, nie można było mówić przez 40 lat komunizmu w Polsce, np. pamięć Kresów, ziemiaństwa, arystokracji, przerwało dzięki temu, że te przestrzenie były w pamięci indywidulanej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartosz Korzeniewski, kulturoznawca (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski polityka historyczna historia Polski PRL

Prof. Andrzej Gil o sporach wokół nowelizacji k.p.a.: nie chodzi o prawdę czy prawo, ale o korzyść

- Szukanie kazusów prawnych w sytuacji gdy chodzi o bardzo duże pieniądze wydaje się trochę naiwne - mówił prof. Andrzej Gil, komentując dyskusje wokół nowelizacji k.p.a. dotyczącej m.in. kwestii bezspadkowego mienia ofiar Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Antoni Trzmiel Adrian Klarenbach

Kazimierz Michał Ujazdowski o odbudowie Pałacu Saskiego: nie wystarczy sformułowanie idei

- Jestem zwolennikiem idei odbudowy Pałacu Saskiego, ma to znaczenie symboliczne (…) Mam wątpliwości co do formuły prawnej, budowania potężnych struktur do odbudowy, nieczytelności strony finansowej, ale nie będę sprzeciwiał się ustawie - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Michał Ujazdowski (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Kazimierz Michał Ujazdowski PSL-Koalicja Polska Adrian Klarenbach

"Prezydentura Lecha Kaczyńskiego była dobrym początkiem". Prof. Łukomski o świadomości historycznej

- Narracja komunistyczna, której ofiarą padliśmy, jest zakłamaniem historii, podobna obowiązywała po 1990 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Łukomski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. - Prezydentura Lecha Kaczyńskiego była dobrym początkiem tego, co nastąpiło później - dodał w kontekście pamięci historycznej o Powstaniu Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Powstanie Warszawskie Tadeusz Płużański Lech Kaczyński historia Polski polityka historyczna

"Roszczenia mają adresata w postaci Niemiec". Kazimierz Michał Ujazdowski o nowelizacji k.p.a.

- Ten głos powinien wybrzmieć ze spokojem, bez intencji konfliktowania się z Izraelem (…) namawiam obóz władzy, łączenie z mediami ją wspierającymi, żeby nie używać retoryki nacjonalistycznej. Zniszczenia obciążają państwo niemieckie, Polska była ofiarą II wojny światowej - mówił w Polskim Radiu 24 senator Kazimierz Michał Ujazdowski (PSL-Koalicja Polska).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Kazimierz Michał Ujazdowski Eliza Olczyk PSL-Koalicja Polska

Maciej Świrski: Izrael działa wbrew swoim interesom

- Polska jest jedynym dużym krajem w Europie, który nie bierze udziału w żadnych antyizraelskich akcjach na poziomie państwowym czy wewnątrzpaństwowym prowadzonych przez rozmaite organizacje społeczne, sponsorowanych także przez państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Świrski (Reduta Dobrego Imienia).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Antoni Trzmiel

"Polski Senat nie myśli propaństwowo". Sebastian Kaleta o dyskusji dot. nowelizacji k.p.a.

- My, jako państwo, jako naród, mamy bardzo przykre doświadczenia historyczne z udziałem ambasadorów państw trzecich w obradach polskiego parlamentu, które zakończyły się przecież rozbiorami. I niestety takie skojarzenia się budzą, kiedy tego typu działania są podejmowane - mówił w Polskim Radiu 24 Sebastian Kaleta, komentując senacką debatę dot. noweli k.p.a. z udziałem dyplomatów z Izraela.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dyplomacja Polityka zagraniczna Polski polityka historyczna Izrael reprywatyzacja Holokaust polityka Michał Rachoń Sebastian Kaleta Ministerstwo Sprawiedliwości