Polskie Radio
Section05

pr24 hp

"Kryzys w marszu PiS do realizacji obietnic wyborczych"

Jarosław Kaczyński ocenił, że ubiegłotygodniowe spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. w zmian w sądownictwie pokazało, iż obie strony mogą ze sobą rozmawiać. Prezes PiS zastrzegł jednak w wywiadzie dla „Sieci Prawdy”, że rozmowa „pokazała, że są daleko idące różnice”. W Debacie Poranka PR24 komentarz publicystów – Katarzyny Kozłowskiej i Jakuba Jałowiczora.
Zobacz więcej na temat:  PiS Andrzej Duda prezydent Jarosław Kaczyński reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs

"Profesor Królikowski postąpił niepoważnie"

– Jeżeli adwokat zajmuje się obroną przestępców, to powinien na tym poprzestać. Ktoś, kto chce być w świecie polityki, musi wiedzieć, że tam obowiązują zupełnie inne standardy – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Oskar Hejka. Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w Polskim Radiu 24 do kontrowersji dotyczących prof. Michała Królikowskiego, który doradzał prezydentowi ws. projektów związanych z reformą sądownictwa.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość reforma sądownictwa prezydent Andrzej Duda POLSKA

"To wzmocnienie prywatności do ekstremalnego poziomu"

Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu nowej ustawy o ochronie danych osobowych. Znowelizowane przepisy mają lepiej chronić obywateli. – To zmiany trudne dla przedsiębiorców, ale równocześnie bardzo prospołeczne – mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji.
Zobacz więcej na temat:  firma dane osobowe ochrona danych osobowych Ministerstwo Cyfryzacji Unia Europejska bezpieczeństwo w intenecie

USA wprowadzają ograniczenia wjazdu dla obywateli kilku państw

Administracja Donalda Trumpa poinformowała o nowych ograniczeniach wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych obywateli kilku państw. Chodzi o Wenezuelę, Jemen, Czad, Iran, Libię, Koreę Północną, Somalię oraz Syrię. Zdaniem prezydenta to kolejne posunięcia mające zapewnić krajowi jak największe bezpieczeństwo - mówił w PR24 amerykański korespondent Polskiego Radia Jan Pachlowski.  
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump Wenezuela Jemen Czad Iran Libia Korea Północna Somalia Syria Jan Pachlowski

"Wynik AfD to sygnał ostrzegawczy"

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał, pomimo utraty części głosów, niedzielne wybory parlamentarne w Niemczech. SPD uzyskała najgorszy wynik w swojej historii i przechodzi do opozycji. Trzecią siłą w Bundestagu będzie antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD). O wyborach w Niemczech mówił w audycji Północ-Południe Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel wybory w Niemczech AfD SPD CDU

"Alternatywa dla Niemiec to jedyni zwycięzcy tych wyborów"

Blok partii chadeckich CDU/CSU Angeli Merkel wygrał wybory parlamentarne w Niemczech. Drugi wynik uzyskali socjaldemokraci z SPD, z kolei antyimigrancka Alternatywa dla Niemiec (AfD) będzie w nowym Bundestagu trzecią siłą. O niemieckich wyborach mówili w Polskim Radiu 24 dr Anna Kwiatkowska-Drożdż z Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy, politolog dr Olaf Osica, Andrzej Godlewski (Dziennik Gazeta Prawna), i Olga Doleśniak-Harczuk (Gazeta Polska Codziennie, Nowe Państwo).
Zobacz więcej na temat:  Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel ŚWIAT Olaf Osica Andrzej Godlewski Grzegorz Ślubowski Michał Żakowski

Dodatkowe zabezpieczenia na obozach harcerskich

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że organizacje harcerskie zostaną włączone w system ostrzegania przed nawałnicami. To odpowiedź na sytuację, gdy na obozie w Suszku w czasie nawałnicy zginęły dwie harcerki. Gościem Polskiego Radia 24 był Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 harcerstwo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak pogoda deszcz nawałnica

Wybory do Bundestagu. "Zaskoczenia nie będzie"

W Niemczech trwają wybory parlamentarne. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 18. O sytuacji na niemieckiej scenie politycznej mówili w audycji Gorący Temat byli korespondenci polskich mediów z Niemiec – Piotr Cywiński (Sieci, wpolityce.pl) i Marcin Antosiewicz (Wirtualna Polska). Wybory do Bundestagu komentował też w Polskim Radiu 24 szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jerzy Haszczyński.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Angela Merkel

"Dopóki jest Merkel będą sankcje wobec Rosji"

Jakie mogą być konsekwencje niedzielnych niemieckich wyborów do Bundestagu dla relacji Berlina z Moskwą? Czy Rosjanie mogą liczyć na poluzowanie unijnych sankcji i wznowienia współpracy gospodarczej? Gośćmi audycji 7 Dni Wschód byli: dr Agnieszka Bryc politolog z UMK w Toruniu oraz dr Łukasz Jasina politolog z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy Angela Merkel wybory w Niemczech Rosja

„To nie będzie zasadnicza zmiana układu sił”

W niedzielę Niemcy wybiorą nowy Bundestag. W opublikowanym w piątek sondażu, przeprowadzonym przez instytut Emnid, dotyczącym preferencji partyjnych, blok partii CDU/CSU Angeli Merkel ma 35 proc., a SPD Schulza 22 proc. Alternatywa dla Niemiec (AfD) cieszy się poparciem 11 proc. wyborców, Lewica może liczyć na 10 proc. głosów, FDP na 9 proc. Zieloni na 8 proc. O możliwych scenariuszach powyborczych w audycji Świat w Powiększeniu mówił prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Niemcy CDU SPD AfD

„Nie ma wątpliwości, że Merkel wygra wybory”

W niedzielę Niemcy wybierają deputowanych do Bundestagu. Uprawnionych do głosowania jest 61 i pół miliona obywateli. Kampania wyborcza trwała do ostatnich godzin. Kandydatka chadeków Angela Merkel ostatnie wiece wyborcze zorganizowała w Monachium i rodzinnym Uckermark, natomiast jej kontrkandydat z SPD był w Akwizgranie. O wyborach w audycji Północ-Południe mówiła Agata Kasprolewicz z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Niemcy wybory w Niemczech Angela Merkel Agata Kasprolewicz AfD imigranci w Europie CDU SPD

Wielki prekursor fantastyki. Twórczość Philipa K. Dicka

Na początku października na ekrany kin wejdzie „Blade Runner 2049”. To kontynuacja „Łowcy androidów” z 1982 roku, na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka. Pisarz ten miał znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. O jego twórczości w audycji Rozpruwacz Kulturalny mówili prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 science-fiction fantastyka literatura

Koniec świata według katolików, ewangelików i muzułmanów

Pisarz Dawid Maede uważa, że rozwiązał kod ukryty w Biblii, zgodnie z którym 23 września 2017 roku nastąpi koniec świata. W Ziemię ma uderzyć nieznana planeta X. O czasie ostatecznym w audycji Ideologika rozmawiali o. Mariusz Bigiel (jezuita), pastor Michał Jabłoński i Mohamed Adham Abd El Aal (przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego w Warszawie).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 koniec świata islam chrześcijaństwo religia protestantyzm POLSKA

"Wynik AfD to będzie ból głowy i kłopot dla Angeli Merkel"

Na dzień przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech, prowadząca w sondażach koalicja CDU/CSU straciła punkt procentowy, podobnie jak znajdująca się na drugim miejscu SPD. Obecnie na chadeków chce głosować 34 proc. Niemców, natomiast na socjaldemokratów – 21 proc. O wyborach u naszych zachodnich sąsiadów mówił dziennikarz Janusz Tycner.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wybory w Niemczech Angela Merkel AfD CDU SPD

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek